Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Na mnoha místech se řeší slova Steva Ballmera o tom, že Linux používá intelektuální vlastnictví Microsoftu. Vše v souvislosti s podivnou smlouvou uzavřenou mezi Microsoftem a Novellem.
Což o to, v Americe je patentováno _všechno_, takže libovolně krátký program nějaký patent porušuje (a taky obsahuje alespoň jednu chybu . Od firmy, která se mnohokrát nechala inspirovat konkurencí, to ale moc nesedí. Ale to je jedno.
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Vývoj nové verze Windows trval řadu let a stál nekřesťanské peníze (kdesi jsem zaslechl 6 miliard dolarů, bez záruky). A co nabízí?
Akcelerovaný desktop a efekty. Hezké, ale něco takového umí parta hackerů kolem Xgl/Compiz/Beryl naprogramovat za prázdniny.
Vyšší bezpečnost. Asi myslí ten dialog, co se vás do nekonečna ptá, jestli s tou a tou akcí souhlasíte. Vzhledem k historickým souvislostem, kdy ve W95 žádná bezpečnost nebyla a do dalších verzí (postavených na dobrém jádře NT) se to táhne tím způsobem, že každý pracuje s administrátorkými právy, jim každý unix natrhne řiť.
Trochu nepoměr, ne?
Jedna nesouvisející poznámka: dřív se výhody Linuxu vysvětlovaly tak, že sice nějakou dobu trvá, než se všechno rozchodí, ale že pak to funguje spolehlivě. Časy se mění a dnes považuju instalaci Linuxu za výhodu – desktop s Ubuntu nainstaluju za dvacet minut a funguje veškerý hardware a mám tam všechny potřebné aplikace (bohužel zatím jen na rozumně starém hardware).
Microsoft má na desktopech monopol a tím pádem všechny aplikace jsou psané pro Windows. To je jasné a je to zásadní výhoda. Nicméně tohle Moft přímo neovlivní, kdo ukousne z trhu pořádný kus koláče, získá aplikace. Nicméně třeba v oblasti kancelářského softu jsou OpenOffice velmi zdatným konkurentem.
Velká brzda rozšíření Linuxu je nedostupnost her, které řada uživatelů miluje. Zajímavé je, že tento trh si Moft celkem kanibalizuje svým XBoxem. A další výrobci konzolí se snaží o totéž. Hry nehraju, ale dovedu si představit, že mám Linuxový komp na práci a na hry hraju na metrové televizi a šaškuju před ní s geniálním ovladačem od Wii.
Moft se snaží konkurovat Googlu na poli webových služeb. Tato snaha mě dojímá, neboť obě firmy mají zcela odlišné cíle. Google vytváří služby dostupné pro každého a odkudkoliv, fajn. A Microsoft se snaží vyrobit webové služby takové, aby uživatelé byli nuceni používat Windows, MS Office atd. Vtipné.
Tiskni
Sdílej:
..Já bych si provozovat síť na MS strojích asi netrouf.To já taky ne (ledaže by mi z nějakého mně neznámého důvodu nic jiného nezbývalo..)
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Protoze to je princip marketingu. Kdyz mas dobre PR, ktere zakaznika ukeca, tak neni co resit :)