Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na mnoha místech se řeší slova Steva Ballmera o tom, že Linux používá intelektuální vlastnictví Microsoftu. Vše v souvislosti s podivnou smlouvou uzavřenou mezi Microsoftem a Novellem.
Což o to, v Americe je patentováno _všechno_, takže libovolně krátký program nějaký patent porušuje (a taky obsahuje alespoň jednu chybu . Od firmy, která se mnohokrát nechala inspirovat konkurencí, to ale moc nesedí. Ale to je jedno.
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Vývoj nové verze Windows trval řadu let a stál nekřesťanské peníze (kdesi jsem zaslechl 6 miliard dolarů, bez záruky). A co nabízí?
Akcelerovaný desktop a efekty. Hezké, ale něco takového umí parta hackerů kolem Xgl/Compiz/Beryl naprogramovat za prázdniny.
Vyšší bezpečnost. Asi myslí ten dialog, co se vás do nekonečna ptá, jestli s tou a tou akcí souhlasíte. Vzhledem k historickým souvislostem, kdy ve W95 žádná bezpečnost nebyla a do dalších verzí (postavených na dobrém jádře NT) se to táhne tím způsobem, že každý pracuje s administrátorkými právy, jim každý unix natrhne řiť.
Trochu nepoměr, ne?
Jedna nesouvisející poznámka: dřív se výhody Linuxu vysvětlovaly tak, že sice nějakou dobu trvá, než se všechno rozchodí, ale že pak to funguje spolehlivě. Časy se mění a dnes považuju instalaci Linuxu za výhodu – desktop s Ubuntu nainstaluju za dvacet minut a funguje veškerý hardware a mám tam všechny potřebné aplikace (bohužel zatím jen na rozumně starém hardware).
Microsoft má na desktopech monopol a tím pádem všechny aplikace jsou psané pro Windows. To je jasné a je to zásadní výhoda. Nicméně tohle Moft přímo neovlivní, kdo ukousne z trhu pořádný kus koláče, získá aplikace. Nicméně třeba v oblasti kancelářského softu jsou OpenOffice velmi zdatným konkurentem.
Velká brzda rozšíření Linuxu je nedostupnost her, které řada uživatelů miluje. Zajímavé je, že tento trh si Moft celkem kanibalizuje svým XBoxem. A další výrobci konzolí se snaží o totéž. Hry nehraju, ale dovedu si představit, že mám Linuxový komp na práci a na hry hraju na metrové televizi a šaškuju před ní s geniálním ovladačem od Wii.
Moft se snaží konkurovat Googlu na poli webových služeb. Tato snaha mě dojímá, neboť obě firmy mají zcela odlišné cíle. Google vytváří služby dostupné pro každého a odkudkoliv, fajn. A Microsoft se snaží vyrobit webové služby takové, aby uživatelé byli nuceni používat Windows, MS Office atd. Vtipné.
Tiskni
Sdílej:
..Já bych si provozovat síť na MS strojích asi netrouf.To já taky ne (ledaže by mi z nějakého mně neznámého důvodu nic jiného nezbývalo..)
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Protoze to je princip marketingu. Kdyz mas dobre PR, ktere zakaznika ukeca, tak neni co resit :)