Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na mnoha místech se řeší slova Steva Ballmera o tom, že Linux používá intelektuální vlastnictví Microsoftu. Vše v souvislosti s podivnou smlouvou uzavřenou mezi Microsoftem a Novellem.
Což o to, v Americe je patentováno _všechno_, takže libovolně krátký program nějaký patent porušuje (a taky obsahuje alespoň jednu chybu . Od firmy, která se mnohokrát nechala inspirovat konkurencí, to ale moc nesedí. Ale to je jedno.
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Vývoj nové verze Windows trval řadu let a stál nekřesťanské peníze (kdesi jsem zaslechl 6 miliard dolarů, bez záruky). A co nabízí?
Akcelerovaný desktop a efekty. Hezké, ale něco takového umí parta hackerů kolem Xgl/Compiz/Beryl naprogramovat za prázdniny.
Vyšší bezpečnost. Asi myslí ten dialog, co se vás do nekonečna ptá, jestli s tou a tou akcí souhlasíte. Vzhledem k historickým souvislostem, kdy ve W95 žádná bezpečnost nebyla a do dalších verzí (postavených na dobrém jádře NT) se to táhne tím způsobem, že každý pracuje s administrátorkými právy, jim každý unix natrhne řiť.
Trochu nepoměr, ne?
Jedna nesouvisející poznámka: dřív se výhody Linuxu vysvětlovaly tak, že sice nějakou dobu trvá, než se všechno rozchodí, ale že pak to funguje spolehlivě. Časy se mění a dnes považuju instalaci Linuxu za výhodu – desktop s Ubuntu nainstaluju za dvacet minut a funguje veškerý hardware a mám tam všechny potřebné aplikace (bohužel zatím jen na rozumně starém hardware).
Microsoft má na desktopech monopol a tím pádem všechny aplikace jsou psané pro Windows. To je jasné a je to zásadní výhoda. Nicméně tohle Moft přímo neovlivní, kdo ukousne z trhu pořádný kus koláče, získá aplikace. Nicméně třeba v oblasti kancelářského softu jsou OpenOffice velmi zdatným konkurentem.
Velká brzda rozšíření Linuxu je nedostupnost her, které řada uživatelů miluje. Zajímavé je, že tento trh si Moft celkem kanibalizuje svým XBoxem. A další výrobci konzolí se snaží o totéž. Hry nehraju, ale dovedu si představit, že mám Linuxový komp na práci a na hry hraju na metrové televizi a šaškuju před ní s geniálním ovladačem od Wii.
Moft se snaží konkurovat Googlu na poli webových služeb. Tato snaha mě dojímá, neboť obě firmy mají zcela odlišné cíle. Google vytváří služby dostupné pro každého a odkudkoliv, fajn. A Microsoft se snaží vyrobit webové služby takové, aby uživatelé byli nuceni používat Windows, MS Office atd. Vtipné.
Tiskni
Sdílej:
..Já bych si provozovat síť na MS strojích asi netrouf.To já taky ne (ledaže by mi z nějakého mně neznámého důvodu nic jiného nezbývalo..)
Zajímá mě jiná věc. Proč taková obrovská, úspěšná a bohatá firma musí bojovat takovýmhle způsobem – rozšiřovat pomluvy, a šířit obavy. Prostě FUDovat. Odpověděl jsem si sám: Protože jí nic jiného nezbývá.
Protoze to je princip marketingu. Kdyz mas dobre PR, ktere zakaznika ukeca, tak neni co resit :)