Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tak se zdá, že NASA přišla o marsovský satelit MGS kvůli chybě v softwaru. V červnu 2006 tam nahráli nějaké updaty. Bohužel tam zanesli chybu, která způsobila, že se natáčení solárních panelů zastavilo až o mechanickou zarážku. Tento incident způsobil přechod sondy do "safe-módu". Naneštěstí sonda byla zrovna natočena tak, že jí sluníčko přehřálo a zničilo baterie.
MGS je deset let stará a její údržba měla pro NASA nízkou prioritu. Dokonce se uvažovalo o jejím odstavení, aby nepožírala peníze novějším misím (MRO, Spirit, Oportunity). Na jednu stranu je pozoruhodné, že i přes veškerou péči, kterou v NASA věnují palubnímu softwaru, se v něm vyskytují takovéhle chyby. Na druhou stranu je jasné, že u mise, která už dávno splnila své cíle si dovolí provádět nějaké divočejší věci.
Jinak stále žasnu, že vozítka Spirit a Oportunity fungují i po čtyřech letech. To je fakt nádhera. Na Wikipedii jsem zjistil, že sondy Viking ze 70 let, taky vydržely docela dlouho - přes 6 respektive 3 roky.
Mimochodem, kontakt se sondou Viking 1 byl ztracen 13 listopadu 1982, 2245. marťanský den, po updatu softwaru k nabíjení baterií. Výsledkem bylo přepsání oblasti paměti, kde byla data o pozici antény. Smůla :)
Tiskni
Sdílej:
Aby ne, jeden z nich má před sebou ještě dlouhých tři sta let života
believe it!
a v tom final frontier nakej voyager sestrelili klingoni kdyz nemeli do ceho pichnout ...
Ano, byl to šestka. Dá se to brát tak, že první dva Voyagery byly vypuštěny v roce 1977 a Star Trek byl natočen v roce 1979, nějakou dobu se pracovalo na scénáři a tak se snad předpokládalo, že nezůstane jen u dvou?
P.S. mám rád jinotaje a dobírání si = nucení namáhání mozku. Proto i ty "moje" fórky.
Hm, tak na to už nepamatuju
#define o define #oJinak, i po drobných úpravách (
curl http://www.de.ioccc.org/1985/lycklama.c | sed 's/#o/#define/' | cpp | indent - | grep -v ^#
) ten zdroják pořád vypadá hrůzostrašně „JPF is especially well-suited to finding hard-to-test concurrency defects in multithreaded programs.“Aha. Takže do vesmírné sondy dáme platformu, která má vážné problémy už na Zemi.
Aha. Takže do vesmírné sondy dáme platformu, která má vážné problémy už na Zemi.Ona existuje nějaká platforma (programovací jazyk), která nemá problémy se špatně napsaným programem? To, že se programátor vykašle na synchronizaci ve vícevláknovém prostředí přeci není problém platformy, ale programátora.Pěkná logika.