Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak se zdá, že NASA přišla o marsovský satelit MGS kvůli chybě v softwaru. V červnu 2006 tam nahráli nějaké updaty. Bohužel tam zanesli chybu, která způsobila, že se natáčení solárních panelů zastavilo až o mechanickou zarážku. Tento incident způsobil přechod sondy do "safe-módu". Naneštěstí sonda byla zrovna natočena tak, že jí sluníčko přehřálo a zničilo baterie.
MGS je deset let stará a její údržba měla pro NASA nízkou prioritu. Dokonce se uvažovalo o jejím odstavení, aby nepožírala peníze novějším misím (MRO, Spirit, Oportunity). Na jednu stranu je pozoruhodné, že i přes veškerou péči, kterou v NASA věnují palubnímu softwaru, se v něm vyskytují takovéhle chyby. Na druhou stranu je jasné, že u mise, která už dávno splnila své cíle si dovolí provádět nějaké divočejší věci.
Jinak stále žasnu, že vozítka Spirit a Oportunity fungují i po čtyřech letech. To je fakt nádhera. Na Wikipedii jsem zjistil, že sondy Viking ze 70 let, taky vydržely docela dlouho - přes 6 respektive 3 roky.
Mimochodem, kontakt se sondou Viking 1 byl ztracen 13 listopadu 1982, 2245. marťanský den, po updatu softwaru k nabíjení baterií. Výsledkem bylo přepsání oblasti paměti, kde byla data o pozici antény. Smůla :)
Tiskni
Sdílej:
Aby ne, jeden z nich má před sebou ještě dlouhých tři sta let života
believe it!
a v tom final frontier nakej voyager sestrelili klingoni kdyz nemeli do ceho pichnout ...
Ano, byl to šestka. Dá se to brát tak, že první dva Voyagery byly vypuštěny v roce 1977 a Star Trek byl natočen v roce 1979, nějakou dobu se pracovalo na scénáři a tak se snad předpokládalo, že nezůstane jen u dvou?
P.S. mám rád jinotaje a dobírání si = nucení namáhání mozku. Proto i ty "moje" fórky.
Hm, tak na to už nepamatuju
#define o define #oJinak, i po drobných úpravách (
curl http://www.de.ioccc.org/1985/lycklama.c | sed 's/#o/#define/' | cpp | indent - | grep -v ^#
) ten zdroják pořád vypadá hrůzostrašně „JPF is especially well-suited to finding hard-to-test concurrency defects in multithreaded programs.“Aha. Takže do vesmírné sondy dáme platformu, která má vážné problémy už na Zemi.
Aha. Takže do vesmírné sondy dáme platformu, která má vážné problémy už na Zemi.Ona existuje nějaká platforma (programovací jazyk), která nemá problémy se špatně napsaným programem? To, že se programátor vykašle na synchronizaci ve vícevláknovém prostředí přeci není problém platformy, ale programátora.Pěkná logika.