Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Dnes ráno přišel na mé Ubuntu update balíčku openssl. V komentáři psali, že některé vygenerované klíče můžou být napadnutelné kvůli tomu, že mohly být vytvořené rozbitým generátorem náhodných čísel. Večer jsem se chtěl připojit k firemní VPN, ale nepovedlo se - openvpn zahlásilo, že klíče můžou být kompromitované a konec. WTF?
http://www.youtube.com/watch?v=vfaNCRAFuek
Omlouvám se za offtopic, ale musel jsem se podělit. To je úžasnééé. Rozpálilo mě to doběla, sousedé mají jediné štěstí, že mám sluchátka. Takhle zpívají andělé. Být ženská, tak po něm mrsknu promáčené kalhotky!
Tak jsem se koukal na jedno video a dvě hlášky mi tam přišly fakt trefné:
Java je COBOL 21. století.
PHP je BASIC 21. století.
A vůbec, doporučuju všechna vide z http://plone.org/about/movies. On ten Kelly je "konzultant", takže se živí spíš kecáním, než programováním - je tedy potřeba to brát trochu s nadhledem. Ale udělané má ty prezentace moc hezky a vtipně.
Python s Djangem mám rád. Tak z dálky sleduju Zope/Plone, ale nějak si nemůžu pomoct, všechny weby co vím, že jedou na Plone, mi připadají jakési zabržděné.
Možná máte stejně jako já nainstalované Ubuntu Gutsy a příliš se nehrnete do upgradování na Hardyho. Možná stejně jako já používáte vyhledávací nástroj Tracker. V Gutsym je verze 0.6.3, v Hardym 0.6.6 (aktuální upstream), který obsahuje pár oprav chyb, optimalizací a taky apletek, přes který se dá zjistit, co zrovna indexovací démon provádí.
Zatoužil jsem tedy po aktuální verzi Trackeru, jenže jak ho nainstalovat? Přímá kompilace upstreamu je vhodná pro experimentování, pro normální používání je lepší mít program nainstalován z balíčku - už kvůli integraci s jinými komponentami (v tomto případě třeba Nautilus).
Dvacátého pátého května by měla v polárních oblastech Marsu přistát sonda Phoenix. Novinkou ve výzkumu Marsu je vrták, kterým se může zavrtat půl metru pod povrch. V polárních oblastech by mělo být víc vody, tak třeba navrtá malé marťánky.
Život na Marsu je otřepaná, ale vzrušující záležitost. Vždycky jsem si přál, aby se na Marsu něco našlo. Ateisti (nebo přesněji darwinisté) by v tom asi viděli krásnou podporu pro evoluční teorii, já bych se za starých časů chtěl bavit, jak se s nálezem mimozemského života vyrovnají rozličná náboženství a církve.