Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
+1, lepší je dělat něco pořádně, než napůl
P.S. proti autům "na vodu" jsou konspirační teorie, že to firmy brzdí, aby narejžovaly na ropě. Proti takovéhle anarchii, kdyby všichni dostali díky nanotechnologiím všechno, no, ještě jsem o tom nic konspiračního neslyšel.
Linkneš originál, možná to půjde přečíst lépe, než tohle.A také by to vůči původnímu autorovi byla slušnost...
Tak na Apríla by to možná bylo dobrý, takto je to o ničem . Proč chybí link na původní článek?
Existují názory, že existence nanotechnologií a nadlidské umělé inteligence jsou navzájem podmíněné (pokud bude vytvořena jedna, bude vytvořena i druhá) a obě jsou podmínkami jak nutnými, tak postačujícími pro vznik technologické singularity. Třetí podmínkou, poslední a nespíš tou nejdůležitější, je to, aby ona nově zrozená nadlidská inteligence byla vůči lidsvu přátelsky nakloněna (tzv. Friendly AI), nebo to bude to poslední, co lidsvo jako druh udělá.A co když by se AI dala chápat jako další vývojový stupeň lidstva, řekněme prostě nový druh. Pak už by bylo z celkového hlediska jedno zda by byla friendly či unfriendly.
Zkusil jsem to zpětně dohledat v angličtině, doslovný překlad mi zatim unik ... pozdějš se k tomu vrátim. Tak jako tak ... zase mi hledání nabídlo dost zajímavého čtení
No fuj... Takový zápis v nečitelném jazyce nemá téměř žádnou hodnotu a navíc ještě zavání plagiátorstvím. Zveřejnění překladu je bez výslovného souhlasu autora přinejmenším nemorální.
Doporučuji tento nesmysl smazat a nahradit ho odkazem na příslušný článek. Nějaké shrnutí článku se zmínkami o zajímavých pasážích jistě není na škodu. Nicméně tohleto je prostě těžce nevydařený plagiát, nic víc.
Viz příklad Futuramy a jejího dabingu, nejčerstvější snad případ. Anglina se hodí, čim dřív se ji naučíš, nebudeš chodit o berlích a začneš běhat sám
Tvůj překlad je v podstatě plagiát. To je nepřekonatelný problém, přes který prostě nejede vlak. Nedá se to omlouvat ani jakýmsi údajným přínosem pro ostatní.
Mimochodem, opravdu si myslíš, že ostatní uživatelé jsou natolik neschopní, že si sami nedokážou něco přeložit Googlem?
To P.S. v původní článek být nebo autor blog tvorba?
Děkovat já autor -- po dlouhy cas se tak nebavit humanoid blbost.
No jo, amok... BTW, nepíšou se náhodou nanotechnologie dohromady?
Co pamatuju, tak v Enterprise Archer a Trip něco povídali o funkci/cyklu kanalizace apod., taky se to dělo na molekulární úrovni.
Tiskni
Sdílej: