V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Potřeboval jsem digitální podpis. Ani ne tak já, jako že jsem si potřeboval ověřit kolik problémů čeká průměrného uživatele.
A jak jsem dopadl?
Tento týden vyšla nová alfa verze Ubuntu 7.04 a ejhle, podporuje WPA2. Mám notebook s nefunkční síťovou kartou. Takže pro připojení používám buď wifi a nebo T-mobile combi kartu. Asi už jsem líný abych trávil čas experimentováním a kompilováním. Hledám distro, kde bude vše fungovat samo :). Celé nastavení je nyní triviální, vše je schováno v apletu. Po rozbalení nabídne dostupné sítě a pak stačí zadat připojovací údaje a připojení jede jak má. Nádhera.
Koncepční návrhy pro možnou podporu microformatu pro Firefox 3 si můžete prohlídnout na blogu Alexe Faaborga. Mezi zajímavé nápady patří využití sidebaru a ukládání historie. Sidebar by pro aktuální stránku mohl zobrazovat detekované kontakty, události a další informace a přímo k nim nabízet akce podle možností systému. Historie by mohla umožňovat vyhledávat v již navštívených stránkách např. lokality.
Kdo si to má pamatovat a nebo to hledat v dokumentaci?
Pěkný a aktuální přehled syntaxe na jednu stránku najdete v taháku.
Asi jste postřehli kauzu kolem ukradených fotografií Karla Svobody. No a máme tady vysvětlení:
Na oddělní, kde podpraporčík pracoval, jsou počítače vybaveny starším systémem, v němž je problematické zabránit tomu, aby k datům dostal každý policista, uvedl Husák. "Neumožňuje separaci jednotlivých informací," řekl. [citace z aktualne.cz]
Co k tomu dodat?
P.S.: zápis se původně jmenoval "Počítačová gramotnost policie" přejmenoval jsem ho na popud několika komentářů :)
Marodím a tak mě napadlo, že bych se koukl na televizi. No a to nejlépe z postele. Už jsem to jednou zkoušel, ale nic jednoduchého jsem nenašel. DVB kartu mám v PC s linuxem a v posteli mám notebook s winXP. No zkusím to nějak rozjet.
P.S.: Díky komentářům už to jede, používám getstream.