Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »konzistentnější vzhled aplikací... x)Tak tohle právě nemá.
Právě x drobností, které musím řešit v Linuxu a ve Windows ne, a které se na noteboocích akcentují, mě vedla k této volbě.No vidíte. A mě zase k volbě dovedly drobnosti, které na Windows musím řešit a na Linuxu ne.
Povězte mi, je lepší si dát k obědu pořádný řízek, nebo guláš?Lépe bych to nevystihl. Nechť se autor zápisku rozhodne sám.
Argumentace s notepadem je pak zvláště úsměvná a zvláště objektivní.Tohle jsem nepochopil, to byla ironie, ta volba kódování tam je? Nemám po ruce Windows, takže to teď nemůžu ověřit. Ale můžu přidat další příklad - před chvílí jsem řešil s tím samým člověkem další problém - nemožnost v programu Malování nastavit kvalitu JPEGu, kdežto Kolourpaint z KDE, což je v podstatě klon Malování, to umí. To jen tak na okraj, jinak uznávám, že nemá cenu se o tom dohadovat, každý ať si používá, co se mu líbí (pokud se mu líbí, že ty programy mají poloviční funkčnost :-P)
Ježiši jaké výhody ?? Snad když chci používat Linux, tak ho používám a vím proč to dělám ne ? To jako čekáš že tu někdo řekne "hele, linux má přece tuhle xyz mega supr vlastnost", ty pokýváš hlavou a "jo, to je ono, teď konečně vím, proč si nainstaloval linux".
Nechápu, fakt nechápu.
Čekám, že tu každý ze sebe vysype, proč se kdysi rozhodl pro Linux a ne Windows.Zvědavost
Pravda je taková, že unixová architektura není portabilnější, než windowsová. Ani k tomu není sebemenší důvod. Windows API je poměrně důsledně platformově nezávislé. Samotné Windows bylo také v minulosti na řadu platforem portováno, ale vzhledem k obchodním výsledkům se v tom dál příliš nepokračovalo.Takže máme případ tvrzení proti tvrzení. Já na svém až tak netrvám a jakýkoli doklad toho co jste napsal uvítám.
Pokud máte pocit, že dostatečně velký počet očí je záruka, pak mi řekněte, proč i přes tak velký počet očí jsou v sw stále chyby?Protože chybovat je lidské a protože se neustále píše nový a nový kód a mění ten a přidávají se funkce do starého. Ale to víte, to vám snad nemusím vysvětlovat. Jen ve zcela výjimečných případech se počet chyb v kusu softwaru může asymptoticky blížit nule, jako například u TeXu. A nepleťe prosím dohromady chyby a škodlivý kód. Jsou to dvě různé věci, i když věřím, že dokážete dlouze psát o tom, proč je to jedno a totéž (ano, já vím, chyby jsou škodlivé...).
A chyba Váš počítač, data, cokoli poškodit může.Vida. Ale ne záměrně a ne tolik.
Ale uznávám a vím co jste asi chtěl říci,No hurá.
Upřímně, to že Vás počítač něco rozesílá či nikoli si nemůžete být jistý na 100% nikdy. Na žádném operačním systému.Já taky nemluvím v definitivních pojmech to, že něco platí na 100% bych jako přírodovědec těžko vypustil. Tvrdím, že u distribucí svobodného softwaru si člověk může být celkem rozumně jist, že neobsahují škodlivý kód. U Windows, naproti tomu, si člověk může být téměř zcela jist, že škodlivý kód obsahují, minimálně backdoory Microsoftu, WGA, aspoň jeden killswitch, Windows Media Player a podobný spyware, DRM... Nepíšu nic kontroverzního.
Za celých cca 20 let, co jsem byl na Windows se o můj počítač pokusil vir 3×. Pokaždé jsem ho zachytil do vteřiny dvou, když se pokoušel proniknout na počítač a ani to nestihnul žádný z virů dokončit. Antivir nepoužívám, protože žádný z těchto tří virů nedokázal ani detekovat. Chci jen říct, že vím, co se v systému děje. A Ty tři viry byly jedny z nejtvrdšíchským účtem.Je to s podivem, ale existují lidé, kteří nikdy nechytli chřipku nebo průjem. Co na to říct?
Na druhé straně průnik na linuxový server zažil nejeden správce. Není to zřídkavá zkušenost, stává se to poměrně často.
Prostě stále nevidím podstatný rozdíl mezi Linuxem a Windows.No, tak to nevím co vám na to říct. Podle mě je rozdíl propastný, ale asi vás u toho nechám stejně jako lidi, kteří nevidí zásadní rozdíl mezi náboženstvím a vědou.
Na druhé straně průnik na linuxový server zažil nejeden správce. Není to zřídkavá zkušenost, stává se to poměrně často.Zmíním škodlivý kód a vy argumentujete průniky. Jsou to rozdílné věci, tak je nepleťte dohromady. Vůbec byste měl víc rozlišovat mezi rozdílnými věcmi.
Já jsem ale nenapsal, že unixová platforma je portabilnější, to jste začal uvádět Vy.Ano, a vy tvrdíte, že není. Nebo už jste to zapomněl?
Právě proto je tento článek zajímavý, protože se s brutální přímostí ptá, v čem je Linux lepší na notebook. A přes všechny mýty ohledně Linuxu zjišťujeme, že objektivní důkazy se nacházejí dost těžko. Protože mýty jsou jenom mýty.A já mu s brutální přímostí říkám, že má volit GNU/Linux, protože je portovatelnější (třebas ne teoreticky, pokud máte pravdu, ale v praxi určitě, samozřejmě). Třeba bude jeho příští notebook postavený na ARMu, nebo kdo ví na čem. S největší pravděpodobností na tom Linux poběží, ale Windows ne (ať už kvůli tomu, že portovat Windows by bylo příliš těžké, nebo kvůli obchodnímu rozhodnutí).
Vy ho vidíte (ten propastný rozdíl mezi Windows a Linuxem), ale objektivně nic nedokážete napsat. A pokud napíšete, snadno jste nachytán na švestkách. „Já na svém až tak netrvám.“Zas splácáváte do jedný koule to, že jsem napsal, že unixová architektura je lépe portovatelná než Windows (ostatně, pro co největší portovatelnost byla navržena) a ostatní důvody pro GNU/Linux, které považuji za objektivní (viz výše). Jediné švestky na kterých jste mě nachytal jsou ty, že o Windows toho mnoho nevím a ani nemůžu, protože Windows jsou skříňka s tajným obsahem, které se vyhýbám obloukem. Dobrá, přesvědčil jste mě, že už nebudu říkaž, že jsou Windows hůře portovatelná. Nezapoměňme ale, že samotné Windows toho umí hodně málo a že k tomu, aby člověk mohl plně užívat výhod Windows světa by někdo taky musel překompilovat oblíbené aplikace pro Windows. Ano, daly by se použít svobodné alternativy, ale pak se ztratí většina důvodů pro používání Windows, a sice platformě závislé proprietární aplikace.
Pokud ho chcete převážit, vyjmenujte platformově závislé prvky u Windows, které nejsou v unixové architektuře a je to.Vyhrál jste. Udělejte si zářez (ale jen takový malý).
unixová architektura, která je prokazatelně (imho, nechytejte mě za slovo, abych to prokazoval) lepší než Windows, balíčkovací systémNěkomu se může líbit architektura a způsob instalace programů do Windows, takže to IMHO není objektivní.
S Linuxem se mi lépe pracuje, to je celé. Je to hromada malých důvodů, které dohromady tvoří to, proč s ním pracuji a proč nemám důvod pro Windows.
Ze začátku byl jediný důvod ten, že jsem to chtěl zkusit, absolutně jsem neměl šajn co mě čeká. Neumím si představit, že bych někomu řekl hele, on ten Linux má možnost více ploch než Windows (vím, že je to špatně řečeno btw) a ten člověk by (jen) kvůli tomu přešel na Linux.
Používání nástrojů vyplývá z jejich potřeby, jinak je to blbost. Na to co kdo potřebuje si musí přijít sám.
Já s tou objektivností +- souhlasím. Že je to systém "svobodný" mě sice "zahřeje u srdce", že má údajně lepší návrh, jo, může být, jsem za to rád, že Linux funguje i na hardware pračky se mi líbí a možnosti systému a různé srandičky mi dělají radost, takže možná tohle všechno jsou pro mě subjektivní killer věci, asi jo, jinak bych prostě používal něco jiného.
Už tady padlo hodně důvodů, ale já fakt nevím který by zaujal úplně obyčejného uživatele Windows. Většině budou celkem fuk nějaké licence, tím tuplem struktura systému, možná zaujme neexistence virů a spyware. Takže, co říct BFU ? Ta subjektivní láska k Linuxu, tím tuplem z mého pohledu lehce zasvěcenějšího uživatele je prostě nepřenositelná, takže tohle tu opravdu neuvádějte jako odpověď na "proč linux".
Ja bych se na tohle pravidlo z hluboka vy** (a doma to take tak delam).A to ja zase ne. Prijde mi fer respektovat prani autora (byt je jim korporace). Takze tohle muze byt duvod, proc ne: Nevyhovuji mi podminky licence. Ja mam k OEM take sve vyhrady, ale na urcite pouziti (zejmena jako graficky zavadec her) ten system chci, tak to resim nakupem "krabicove" verze (v zahranici (obvykle US/UK) zhruba za polovic a tedy stejnou cenu (u nekterych verzi i nizsi) jako OEM v CR, holt nasinec je penalizovan za zivot v prilis blahobytnem kraji (SW pocinaje a letenkami konce)).
Jednoduchá odpověď: Windows je proprietární produkt (černá skříňka), zatímco GNU/Linux je Svobodný Software. To u mě rozhoduje.
No jasně,úplně jsem cítil jak se Země otřásla když se objevila tahle ultimativní pravda. To by jednoho plesklo, fakt.
Hned ze startu, jsem užívatelem GNU/Linuxu a neměnil bych, ale: Když už, tak místo K3B třeba Nero, nebo bambilion jiných podobných nástrojů, místo Amaroku mi stejně poslouží třeba Foobar, Winamp čí co já vím co, nemají nic, co by neměli ostatní. No a s těmi hrami, to snad ani nemá cenu komentovat.
A proč Windows ? Hmm. Student Střední Průmyslové Školy Stavební má za úkol narýsovat výkres krovů. Co mu poradíš ? Zkusit QCad ? Hmm, kdepak.
Pomocí základních prvků by ten krov udělat šel, ale bylo by to řádově náročnější než při použítí třeba AutoCadu + nějaké nádstavby, která rýsování konkrétních stavařských prvků ulehčuje.
Student SPŠ Stavební, teď mluvím za stavebku v Opavě, má možnost koupit za výhodnou cenu studentskou licenci, nebo rýsovat kdykoli v učebně kde AutoCad je.
Řešit stavebku je sice úplně mimo téma, ale budiž.
První dva roky vše jenom v tužce nebo tuži + v hodinách informatiky se vyučuje práce s AutoCadem. Získané znalosti student využije v dalších dvou letech, kdy má možnost výkresy zpracovat na PC a odevzdat vyplotrované. Základy student opravdu získá, netřeba argumentovat, myslím že to dokážu objektivné zhodnotit.
Samožřejmě i v tom Cadu je nejvíce používaným nástrojem prostá čára, mně šlo o tom, že Cad je připraven pro studenta, má nastaveny normy pro rýsování které dodržuje, knihovnu objektů které je možno do výkresu vložit, atd. V dobách kdy to pro mě bylo aktuální, tak QCad nedokázal splnit úkony které jsem po něm chtěl. Prostě narýsovat ročníkový projekt v QCadu byl v ten moment neřešitelný úkol, tak to je a ne že bych se to nesnažil vyřešit. Konec diskuze, tohle je fakt mimo. Prostě s AutoCadem jsem si na Linuxu neškrtnul, bral jsem to v potaz a zařídil se podle toho.
Prostě neexistuje žádné "linux rulez" a přes to nejede vlak, to se snažím říct.
Kto ešte používa v práci Linux?Zaměstnanci, kteří používají linuxový desktop?
Pokud jsi koupil NB s licencí W7 a zároveň se ti s nimi pracuje dobře, tak žádný důvod pro migraci nemáš.
U mně pro Linux mluví soubor drobností (na pořadí nekoukat):
- kontrola nad systémem,
- cena,
- konzistentní vzhled aplikací (až na pár výjimek),
- spolehlivost, odolnost a bezúdržbovost (běží už víc než 2 roky bez nutnosti reinstalace nebo většího zásahu: Windows by při srovnatelném způsobu užívání měly životnost tak 3/4 roku, kdežto Linux budu znovu instalovat až do nového PC),
- změna vzhledu nemá zásadní vliv na rychlost + může vypadat jakkoliv (jednoduše a střízlivě, jako omalovánky, nebo cokoliv mezi),
- balíčkovací systémy (IMHO killer-feature),
...
Osobně mám 2½ zářezu na pažbě co se týká instalace Linuxu dalším uživatelům:
- Sousedovi jsem skládal nový PC a chtěl ho co nejlevněji. Potřebuje přístup na Internet, Skype (jenom na psaní), kopírovat DVD 1:1 a čas od času Office. Dostal Debian stable, ukázal jsem mu kde je Internet, kde je Skype, kde je "Word", jak se kopíruje v Braseru a jak aktualizovat systém. Root heslo nezná (stejně by nevěděl do s ním), povolil jsem mu jenom aktualizace systému a jsme spokojený oba.
- Podobná situace byla u kolegy v práci. Ten dostal nejdřív Zenwalk s právy roota (je znalejší). Bohužel vývojáři Zenwalku udělali mezi 6.0 a 6.2 tolik změn, že nedostatečně aktualizovaný systém nezvládl upgrade (ale zůstal použielný!). Tak přišel s tím, že by si to zkusil reinstalovat sám. Předvedl jsem mu live CD Ubuntu 8.04.3 a Mandrivy 2010 One Gnome (s poznámkou, že instalace je výrazně snazší než u Zenwalku). Vybral si Mandrivu (líbilo se mu ovládací centrum a plná lokalizace už na instalačním CD) a druhý den přišel že má hotovo, jenom ho trochu zlobí flash. Napsal jsem mu na cedulku velikosti kreditky co má udělat, a další den hlásil 100% funkčnost a spokojenost.
- Další kolega si na základě toho, že věděl že Linux k naprosté spokojenosti používám, sám nainstaloval (to je ta ½) Ubuntu (CD měl z nějakého časopisu). Je spokojený a chystá se totéž udělat s PC rodičů aby si ušetřil práci.
Zároveň jsem ale realista a třeba sestru se zmigrovat ani nesnažím. Prostě znám její přístup a potřeby a Windows jsou pro ni zkrátka lepší volbou. Podobně táta. U něj je sice určitá šance v jeho přístupu, ale protože klíčovými aplikacemi jsou pro něj Zoner Photo Studio (Gimp mu nevyhovuje) a Canon Easy-PhotoPrint (alternativa mě nenapadá) tak ho taky zbytečně nelámu.
ikdyž ClamAV jsem pro jistotu mělClamAV IMHO není rezidentní a hlavně se používá pro detekci virů pro Windows, takže na Linuxu tě nemá šanci ochránit.
Řečeno s jedním kresleným vtipem Vladimíra Renčína:
"Čtěte, vstřebávajte informace, ale pozor! Nepřehánět! Víte, že Zbyněk Balcar říká:"Kdo poslouchá cizí hlavy, do svý ať si nasere!""
Tiskni
Sdílej: