Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pár postřehů o Neo Freerunneru, převážně o věcech které se časopisoví recenzenti v reklamních letácích nedočtou.
Možnosti jak pořídit Nea jsem napočítal tři. Objednávat v zahraničním obchodě jsem nezkoušel - je jich málo a v době kdy jsem přístroj pořizoval většina hlásila, že má vyprodáno. Objednávka přímo u výrobce je možná jen u většího počtu kusů, což obnáší nějakou formu hromadné domluvy, skládání záloh, etc., zkrátka starosti. Možná nevelké, ale zbytečné pokud mám třetí možnost - koupit přístroj u lokálního obchodníka. Kupodivu existuje. První dojem byl veskrze špatný - zmatený web a registrační formulář zvíci stranického kádrového profilu. Nakonec jsem si řekl, že se platí až při dodání, takže riskuji jen potíže s případnou reklamací - horší než objednávka v zahraničí to snad nebude. Spousty nepotřebných registračních údajů jsem přičetl na vrub objednacímu systému viditelně přiohnutému krajním násilím z jiného projektu. A objednal.
Druhý dojem byl veskrze pozitivní. S vyhlídkou na dovolenou v následujícím týdnu jsem v poznámce požádal, aby mi zavolali než to naloží kurýrovi. Objednal jsem v kolem desáté večer a ráno mi volal chlapík, jestli nejsem proti aby to v poledne předal kurýrovi. Nepočítaje v to noc, je to na poměry českých eshopů přímo blesková reakce, pakl byl dobře zabalený a faktura správně vyplněná. Samotné balení Freerunneru, které je moc pěkné, dobrý dojem dotvořilo.
Technické parametry si můžete přečíst na webu, následují tedy spíše velmi osobní praktické postřehy ze zhruba dvouměsíčního používání. Software je složitejší kapitolka kterou zatím vynechám úplně.
Jestli to teď vypadá že Neo moc haním, musím rovnou říci že jsem s hardwarem velmi spokojený. Potíže s nokiáckými baterkami nebo nabíjením z USB se týká věcí, které běžné telefony vůbec neumí, takže při srovnání není co ztratit. Nešikovně schovaná paměťová karta by mi na jiném přístroji vadila hodně, ale Nea je stejně jednodušší připojit na kabel a kopírovat přes scp. Zatím jsem kartu vyndal jedinkrát, a to když jsem si chtěl v Neu prohlédnout fotky z digitálu, který nikoliv shodou okolností používá stejný typ karty. Konstrukční kiksy jako je ten s rušením GPS se v té či oné formě nachází na různých telefonech, jenom se o nich méně ví. Opravdu škaredé problémy mám jen dva. Výdrž baterií, která byla dlouho bolavý problém se s funkčním uspáváním stala snesitelnou. Zbývá ozvěna, na kterou si stěžuje každý kdo mi volá - pokud se softwarové řešení osvědčí s radostí spláchnu svojí starou cihlu 5510 do žumpy.
To by tedy bylo k hardwaru, až budu mít zase chvíli času napíšu něco o opravdových radostech a strastech života s Neonem - o softwaru.
Tiskni
Sdílej:
To zalezi na kostrukci USB radice, spravne by mel byt proud omezovanNo jasně, nicméně dovolil bych si tipnout, že většina USB řadičů má slabší zdroj a tam je ta příčina, že nedá 1A. Jestli řadič má (měl by) nebo nemá omezení, to je věc podružná, protože tam už se akorát liší, co se stane, když připojený obvod tu jednu ampéru snese - buď dojde k omezení, nebo ke grilování.