Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Pár postřehů o Neo Freerunneru, převážně o věcech které se časopisoví recenzenti v reklamních letácích nedočtou.
Možnosti jak pořídit Nea jsem napočítal tři. Objednávat v zahraničním obchodě jsem nezkoušel - je jich málo a v době kdy jsem přístroj pořizoval většina hlásila, že má vyprodáno. Objednávka přímo u výrobce je možná jen u většího počtu kusů, což obnáší nějakou formu hromadné domluvy, skládání záloh, etc., zkrátka starosti. Možná nevelké, ale zbytečné pokud mám třetí možnost - koupit přístroj u lokálního obchodníka. Kupodivu existuje. První dojem byl veskrze špatný - zmatený web a registrační formulář zvíci stranického kádrového profilu. Nakonec jsem si řekl, že se platí až při dodání, takže riskuji jen potíže s případnou reklamací - horší než objednávka v zahraničí to snad nebude. Spousty nepotřebných registračních údajů jsem přičetl na vrub objednacímu systému viditelně přiohnutému krajním násilím z jiného projektu. A objednal.
Druhý dojem byl veskrze pozitivní. S vyhlídkou na dovolenou v následujícím týdnu jsem v poznámce požádal, aby mi zavolali než to naloží kurýrovi. Objednal jsem v kolem desáté večer a ráno mi volal chlapík, jestli nejsem proti aby to v poledne předal kurýrovi. Nepočítaje v to noc, je to na poměry českých eshopů přímo blesková reakce, pakl byl dobře zabalený a faktura správně vyplněná. Samotné balení Freerunneru, které je moc pěkné, dobrý dojem dotvořilo.
Technické parametry si můžete přečíst na webu, následují tedy spíše velmi osobní praktické postřehy ze zhruba dvouměsíčního používání. Software je složitejší kapitolka kterou zatím vynechám úplně.
Jestli to teď vypadá že Neo moc haním, musím rovnou říci že jsem s hardwarem velmi spokojený. Potíže s nokiáckými baterkami nebo nabíjením z USB se týká věcí, které běžné telefony vůbec neumí, takže při srovnání není co ztratit. Nešikovně schovaná paměťová karta by mi na jiném přístroji vadila hodně, ale Nea je stejně jednodušší připojit na kabel a kopírovat přes scp. Zatím jsem kartu vyndal jedinkrát, a to když jsem si chtěl v Neu prohlédnout fotky z digitálu, který nikoliv shodou okolností používá stejný typ karty. Konstrukční kiksy jako je ten s rušením GPS se v té či oné formě nachází na různých telefonech, jenom se o nich méně ví. Opravdu škaredé problémy mám jen dva. Výdrž baterií, která byla dlouho bolavý problém se s funkčním uspáváním stala snesitelnou. Zbývá ozvěna, na kterou si stěžuje každý kdo mi volá - pokud se softwarové řešení osvědčí s radostí spláchnu svojí starou cihlu 5510 do žumpy.
To by tedy bylo k hardwaru, až budu mít zase chvíli času napíšu něco o opravdových radostech a strastech života s Neonem - o softwaru.
Tiskni
Sdílej:
To zalezi na kostrukci USB radice, spravne by mel byt proud omezovanNo jasně, nicméně dovolil bych si tipnout, že většina USB řadičů má slabší zdroj a tam je ta příčina, že nedá 1A. Jestli řadič má (měl by) nebo nemá omezení, to je věc podružná, protože tam už se akorát liší, co se stane, když připojený obvod tu jednu ampéru snese - buď dojde k omezení, nebo ke grilování.