Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nevím, jak moc je to normální, ale když mám depku, obvykle čtu stránky s informacemi o zvířatech. (Asi se podvědomě připravuji na kariéru starého mládence, který si chová domácí zvíře, protože žádná holka o něj ani pohledem nezavadí.) Každopádně jeden z mých nejoblíbenějších tvorů je medvídek mýval. Jsou překrásní a prudce inteligentní, což je důležité - za hlavní atribut domácího zvířete považuji možnost si s ním popovídat. Mluvit sice neumí, ale celkem by mě zajímalo, zda by se nedal naučit psát na klávesnici počítače. Koneckonců mají pět velmi obratných prstů a dokáží se naučit otevírat nejen dveře, ale i různé mechanismy zámků; copak by se nemohli naučit chápat symboly na tlačítkách?
Přál bych si zkusit pěstovat mývaly na inteligenci. Začal bych s rodinným domem, jehož velká část by fungovala jako rejdiště pro huňáče. Dvířka ovládaná tlačítky by určitě zvládli snadno; na vyšší level by postoupili s kódovými zámky. Troufám, že běžný mýval by zvládl pochopit mechanismus kódového zámku a zapamatovat si kombinaci za pár dnů, a společně s tím by se naučil i práci se symboly. Postupným vylepšováním úloh by pak bylo možné vyšlechtit opravdového mývala elektronického věku, který umí zacházet s elektronikou, a kdo ví, třeba by se opravdu naučil komunikovat? Vždyť to není tak složité, opice se dovedou naučit stovky slov znakové řeči a mýval má výhodu v tom, že může používat klávesnice lidské velikosti.
Inteligentní mýval by našel určitě skvělé uplatnění v počítačové technice. Dík své malé velikosti, velké obratnosti a skvělé schopnosti šplhat by mohl velmi snadno provádět všechny možné práce v serverovnách. Možná, že by se dali vyšlechtit mývalí kerneloví hackeři. Perspektivy by byly úžasné. Kromě toho - v tom se mnou bude asi každý souhlasit - by byli jedni z nejroztomilejších IT specialistů na světě.
S nástupem elektronického hlasování by mohli mít mývalové své slovo i v politice. Stejně jako u lidí by bylo vhodné, aby byly volby dostupné jen těm, kteří splní určitý, velmi jednoduchý test základních duševních schopností, třeba skládání skládačky. Pokaždé by k volbám šla dvojice člověk-mýval. Když by vyřešil hádanku první mýval, volil by mýval. To by naučilo všechny lidi úctě k inteligentním bytostem bez ohledu na to, jaký mají fyzický tvar.
Teď jen, kdybych na takové pokusy měl peníze a čas...
Tiskni
Sdílej:
Ahoj, nemáte někdo doma mývala????