Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak víme, nálady jsou nakažlivé. Pokud pracuji v jedné místnosti se dvěma fandy do malých počítačů, byla to jen otázka času, kdy i já začnu uvažovat, jak postavit mrňavý počítač, na kterém by běžel Linux a tudíž by bylo možné přesně určit, co všechno má umět a jak se má chovat.
Už samotné vybírání a shánění komponent je zajímavá činnost; skoro bych ji označil za zábavnou, tedy alespoň dokud se jen probírám webovými stránkami a zkoumám, jaké zajímavé součástky a hotové díly se vyrábějí. Zábava se trošičku vytrácí ve chvíli, kdy si uvědomím, že:
Pokud tento projekt někdy přejde z teorie do praxe, budu samozřejmě informovat, jak to dopadlo. (Na druhé straně prosím nebuďte zklamaní, když se to nakonec vůbec neuskuteční - to bohužel potkává většinu mých projektů, počínaje kosmickou lodí na sifonový pohon, kterou jsem navrhoval někdy v 5. třídě základní školy).
Uvažoval jsem i o alternativním provedení založené na některé z karet VIA; ty se samozřejmě dají mnohem lépe sehnat (mají je v Alzáči). Výhodou by byla kompatibilita s Intely a tudíž snadný vývoj SW; pravděpodobně by ovšem měly větší spotřebu a jejich integrovaná grafická karta vypadá celkem záludně.
Tiskni
Sdílej:
Uvažoval jsem i o alternativním provedení založené na některé z karet VIAProblémem těchto karet je, že nejsou zrovna kapesní. Nevím o tom, že by některá byla menší než 120 x 120 mm, což přesahuje velikost běžné kapsy.
Nejnovější karty od VIA, založené na procesoru Luke, už jsou opravdu maličké - například tato (dostupná na Alze).No, pořád tam vidím oněch 120 x 120 mm - a podle velikosti konektorů bych tomu údaji docela věřil
Navíc je třeba uvažovat také velikost displeje, která je limitujícím faktorem skoro víc než ta deska - displej, který je menší než řekněme 10x9 cm, je pro mne nepoužitelný, protože písmenka jsou na něm tak mrňavá, že bych potřeboval lupu.Já bych za optimální velikost považoval tak 8 x 6 cm (velikost displeje, čili celý přístroj tak 9 x 7 cm). To je dostatečně velké na koukání, ale současně dost malé, aby se to vešli do kapsy.
přece jen je to z druhé ruky a to doručení je také dost komplikované.O tomhle bych si dovolil polemizovat. Momentálně jsem v situaci, kdy jsem u iPAQ 4150 puknul displej a jsem nucen shánět LCD. V Autocontu mi jej coby autorizovaný servisní partner nabídli za 5100,- včetně práce a na eBay mne vyjde při nákupu z Hong Kongu vyjde na cca 2100,- se vším všudy (LCD + poštovné + DPH + clo). Z USA je to o trochu dražší kvůli vyššímu poštovnému. Vyměním si ho sám. eBay není zdaleka jen aukční server, kde koupíte jen věci z druhé ruky. V současné době je to spíše takové obrovské tržiště se spoustou stánků, kde koupíte cokoli. A to jak nové věci, tak i použité.