Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Vlak ujíždí a houká a k nebi stoupá dým
Nepřítomnej pohled, na silnici jeho stín... -- Tleskač: Krutej John
Není to tak dávno, co jsem obdržel v práci za odměnu poukázku do obchodu, kde jsem si vybral moc hezkou knížku: český překlad OpenGL - průvodce programátora (slavný Red Book). Toužil jsem po ní už nejméně deset let. Mé srdce se zachvělo radostí, když jsem ji dostal a otevřel...
Je to opravdu tak dobrá kniha, jak jsem si myslel. Kdybych ji měl tehdy, před těmi deseti lety, mohlo ze mě něco být, mohl jsem se naučit dělat pořádné hry a stát se v oboru velkým zvířetem. Teď je to jen pomníček promarněné šance. Co se v ní dočtu, už většinou vím, ale je pozdě - potřeboval jsem to vědět mnohem dřív. Vlak ujel. Proč všechno, po čem toužíme, přichází tak pozdě, že už je to úplně naprd?
Když už jsem u těch ujetých vlaků: jak si možná někdo vzpomene, před cca třemi lety jsem začal zpracovávat linuxovou dokumentaci ve formě wiki, o které jsem se domníval, že by se mohla stát takovým informačním uzlem pro vývojáře Linuxu, jako je MSDN pro vývojáře Windows. Jak jednoduché všechno vypadá na začátku...
Tehdy byly manuálové stránky opravdu v dezolátním stavu, dokumentace libc naprosto zastaralá a za mizernou kvalitu, respektive neexistenci, jakékoli dokumentace nám spílali na konferenci LSB. Tak jsem se do toho dal. Problém byl asi v tom, že jsem použil vlastní wiki engine - ten sice splňoval přesně mé požadavky, ale psát dokumentaci a současně kódovat wiki je pomalé. Kurevsky pomalé. Dny a měsíce vesele letěly a postupně všichni zapomněli. Mezitím byly oživeny linuxové manuálové stránky; přišla nová krev a teď jsou aktivně vyvíjeny. Což je samozřejmě dobře. Jen mám pocit, že tím se můj projekt stal dalším pomníčkem. Kdo pozdě chodí...
Nicméně: kdo chce vidět pomníček, je zde. Stále na něm pracuji; před měsícem jsem se rozhodl vykašlat na tvorbu vlastní wiki a přiohnul si MediaWiki. Bylo to dobré rozhodnutí, jen jsem na to holt měl přijít trošičku dřív. Kdyby se někdo chtěl přidat, je vítán, ovšem u vědomí toho, že možná ten vlak už ujel. Ale když už jsem se s tím tak patlal, tak se aspoň pochlubím (tak trochu jako kočka, která zanechá uprostřed obýváku pošlou krysu).
Tiskni
Sdílej:
Vysočany, Libeň, to jsou pražský čtvrti, kdo sem večer zajde, ten je synem smrti, sem nejezdí žádný auta s turistama, sem se slušná holka nevodváží sama.(Písničku napsal Jiří Dědeček.) Možná budeme mít zase na jaře den otevřených dveří, pak tady bude k vidění víc než nebozí vývojáři vyčerpaní releasem
Všichni taky známe Bluebeara a tudíž víme, že zatímco my otatní se Ti vysmějeme, jemu můžeš těmi kecy doopravdy ublížit.Jo? Jakože mu třeba vybuchne hlava?
ale mi osobně se třeba v MSDN vyhledává lípA ten je open-source? Dá se někde stáhnout? Anebo něco, co by fungírovalo stejně?
Náhodou lindevdoc mám pořád v záložkách.