NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
V mém případě šlo o notebook Samsung NP600B5B. Pozor, všimněme si, že celé číslo toho modelu, který uvádí Samsung na svých stránkách, je NP600B5B-S01US, tedy americká verze. Rovněž si všimněme, že nikde není uveden typ čipsetu.
Na jiné stránce, kde popisují anglickou mutaci NP600B5B-A01UK, čipset uvádějí (patrně to zjistili svépomocí), je to QM67, který (pokud dobře čtu intelí zprávu) tímto problémem netrpí. Česká verze je NP600B5B-A01CZ, která obsahuje vadný čipset Q67 stepping 02. Do třetice si všimněme, že verze se liší jen v identifikaci země; přesto je anglická patrně v pořádku, zatímco česká je křáp. (Už chápete, proč považuji ČR za rozvojovou zemi?)
Samsung v tom není sám; stejným neduhem trpěl Acer Aspire 7750G-2634G50Bnkk (to je aspoň modelové numero, co?), který se u nás neprodává, ale jiná verze se stejným předčíslím a velmi podobnými parametry ano. Je tam bug nebo není? Kdo ví. Já tipuji, že je, a že stejně narušených notebooků od různých výrobců bude v našich obchodech ještě dost a dost.
Zjistit vadu totiž vyžaduje poměrně vysoké znalosti (je třeba se podívat na ID jednotlivých čipů (lspci -n) a srovnat s Intelí tabulkou). Běžný zákazník je nemá a stává se tedy ideální kavkou, jejíž pomocí se lze zbavit vadného kusu. Problém se projeví zhruba po roce ("zvláštní náhodou" právě tehkdy končí mezinárodní záruka a jste odkázáni na české servisy), a to postupným zpomalováním disků, což může mít spoustu příčin a obvykle se přičítá stáří a zavirovanosti widlí. Než to shnije úplně, mohou být už dvě třetiny záruky pryč.
Nechci tvrdit, že je to nutně vina obchodníka - stejně tak mohl provést šméčko sám výrobce nebo někdo v dodavatelském řetězci. Smutným faktem je, že výrobce neinformuje o tom, co dává do svých strojů.
Tož zítra potáhnu notebook zpět do obchodu, abych ho bez udání důvodu vrátil (kdybych udal důvod, byla by to reklamace a nechci čekat třicet dnů). Pokusím se poté, co dostanu zpět peníze, vysvětlit, o co jde, aby to nenabídli jinému nešťastníkovi. Jak já nemám rád mezilidské konflikty...
Poznámka: Chyba se týká pouze SATA kanálů 2-5; kanály 0-1 jsou v pořádku, takže pokud by výrobce notebooku osadil pouze ty dva, problém se neprojeví. U Samsungu to tak nebylo a osobně nevěřím, že by výrobce byl tak inteligentní.)
Tiskni
Sdílej:
Uf, docela se mi ulevilo, že moje vyhraný MSI (bez záruky...) tímhle netrpí. Ikdyž má využitý jenom 2 SATA porty..
Nechci tvrdit, že je to nutně vina obchodníka -?? ty jako obchodník nemáš šanci něco takového ovlivnit. Většina obchodníků to ani nerozbaluje a pošle se to hned dále zákošovi. Nikdo se nedívá na nějaký chipset, není pro to důvod. Firma která to prodává to bere od nějakého distributora, který to zase bere kdo ví kde. Koncový obchodník za nic nemůže.