Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
V mém případě šlo o notebook Samsung NP600B5B. Pozor, všimněme si, že celé číslo toho modelu, který uvádí Samsung na svých stránkách, je NP600B5B-S01US, tedy americká verze. Rovněž si všimněme, že nikde není uveden typ čipsetu.
Na jiné stránce, kde popisují anglickou mutaci NP600B5B-A01UK, čipset uvádějí (patrně to zjistili svépomocí), je to QM67, který (pokud dobře čtu intelí zprávu) tímto problémem netrpí. Česká verze je NP600B5B-A01CZ, která obsahuje vadný čipset Q67 stepping 02. Do třetice si všimněme, že verze se liší jen v identifikaci země; přesto je anglická patrně v pořádku, zatímco česká je křáp. (Už chápete, proč považuji ČR za rozvojovou zemi?)
Samsung v tom není sám; stejným neduhem trpěl Acer Aspire 7750G-2634G50Bnkk (to je aspoň modelové numero, co?), který se u nás neprodává, ale jiná verze se stejným předčíslím a velmi podobnými parametry ano. Je tam bug nebo není? Kdo ví. Já tipuji, že je, a že stejně narušených notebooků od různých výrobců bude v našich obchodech ještě dost a dost.
Zjistit vadu totiž vyžaduje poměrně vysoké znalosti (je třeba se podívat na ID jednotlivých čipů (lspci -n) a srovnat s Intelí tabulkou). Běžný zákazník je nemá a stává se tedy ideální kavkou, jejíž pomocí se lze zbavit vadného kusu. Problém se projeví zhruba po roce ("zvláštní náhodou" právě tehkdy končí mezinárodní záruka a jste odkázáni na české servisy), a to postupným zpomalováním disků, což může mít spoustu příčin a obvykle se přičítá stáří a zavirovanosti widlí. Než to shnije úplně, mohou být už dvě třetiny záruky pryč.
Nechci tvrdit, že je to nutně vina obchodníka - stejně tak mohl provést šméčko sám výrobce nebo někdo v dodavatelském řetězci. Smutným faktem je, že výrobce neinformuje o tom, co dává do svých strojů.
Tož zítra potáhnu notebook zpět do obchodu, abych ho bez udání důvodu vrátil (kdybych udal důvod, byla by to reklamace a nechci čekat třicet dnů). Pokusím se poté, co dostanu zpět peníze, vysvětlit, o co jde, aby to nenabídli jinému nešťastníkovi. Jak já nemám rád mezilidské konflikty...
Poznámka: Chyba se týká pouze SATA kanálů 2-5; kanály 0-1 jsou v pořádku, takže pokud by výrobce notebooku osadil pouze ty dva, problém se neprojeví. U Samsungu to tak nebylo a osobně nevěřím, že by výrobce byl tak inteligentní.)
Tiskni
Sdílej:
Uf, docela se mi ulevilo, že moje vyhraný MSI (bez záruky...) tímhle netrpí. Ikdyž má využitý jenom 2 SATA porty..
Nechci tvrdit, že je to nutně vina obchodníka -?? ty jako obchodník nemáš šanci něco takového ovlivnit. Většina obchodníků to ani nerozbaluje a pošle se to hned dále zákošovi. Nikdo se nedívá na nějaký chipset, není pro to důvod. Firma která to prodává to bere od nějakého distributora, který to zase bere kdo ví kde. Koncový obchodník za nic nemůže.