Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Dnes je na řadě blogpost ve kterém se vyskytuje totálně nekritický názor na Daemona. Heil Daemon <o.
Za pár dní to bude skoro rok, co jsem oslavil své 21 narozeniny. V noci jsem se pěkně vyspal a od rána jsem byl v dobré náladě. Ten den mi škola končila poměrně brzo, i když je možné že jsem se na něco prostě vykašlal a zašel si kopit Frisco (sladký alkoholický nápoj). Nejsem moc zvyklý pít alkohol, takže jsem se cítil poměrně v náladě a ani nevím proč, zamířil jsem si to do knihkupectví a usmyslel si, že koupím nějakou dobrou knihu. Samozřejmě jsem hned zamířil k regálu s fantasy a scifi, ale nikde nebylo nic co by mě zaujalo.
Poflakoval jsem se tam snad hodinu - jelikož jsem byl lehce opilý, nikam jsem nespěchal a jen tak bloumal, prohlížel různé oddělení, knihy a hledal tu pravou. Několikrát jsem se vrátil i k regálům s fantasy a sci-fi, ale nikde nic. Všechny knihy mi přišly průměrné a nezajímavé. Nevím co mě k tomu vedlo, ale nějak jsem se nachomýtl k regálku se zlevněnýma, dlouhodobě neprodejnýma knihama. Většinou je tam ten nejhorší shit, různé náboženské teorie a další odpad který někdo špatně odhadl a teď se tam už pár let válí na skladě a nikdo ho nechce. Tak se stalo, že jsem narazil na Daemona.
Byla to první kniha z vrchu. Kniha vypadala podle mého naivního názoru na pěknou sračku:
Doufám že nemusím nikoho přesvědčovat že vypadá jako shit, protože tak prostě vypadá. Je to mistrovská ukázka schopnosti českých vydavatelů vymyslet naprosto dementní obálku a zmršit tak podle mého názoru povedeně vypadající originál. Pokud bych ke knize nezaujal kritický postoj už po shlédnutí obálky, text na zadní straně knihy mi k tomu pomohl spolehlivě:
Technothriller, který si vysloužil uznání technických odborníků i běžných čtenářů.
Příběh začíná předčasným úmrtím Matthewa Sobola, designéra počítačových her, který po sobě zanechal program, jenž sleduje nekrology na internetu. Ten po Sobolově smrti uvede do pohybu sérii dalších programů, které přesunují peníze, najímají pomocníky a dokonce i zabíjejí. Detektiv Peter Sebec má za úkol zastavit vraha ze záhrobí v nebývale složitém a propojeném světě. Sebeck musí Sobolovi zabránit v dosažení jeho cíle, nejdříve však musí zjistit, co jím vlastně je.
Daemon je technicky přesný román ve svižném tempu, při jehož četbě běhá mráz po zádech. Ukazuje, jak složité je rozhraní mezi lidmi a počítači a jaká potenciální rizika nás možná jednoho dne čekají.
Ach ne, pomyslel jsem si tenkrát. Zase další pitomá dětská sci-fi o hrdinech ve virtuálním světě kde bojují proti děsivému Zlounovi. V anotaci se samozřejmě nic takového nepíše, ale opilost v kombinaci s obálkou ve mě zanechaly ten dojem. Knihu jsem vzal, položil zpět na regál a jal se prokousávat zbylou veteší.
K mému štěstí v celém regálu nebylo nic zajímavého kromě knihy Matrix - Úděl vyvoleného - Mýtus o naší době, která se ale po bližším patologickém ohledání projevila jako kupa paranoidních sraček hodných serveru osud.cz.
Nevím co se ve mě tenkrát hnulo, ale jako bych zaslechl hlas, který mi našeptal že bych neměl soudit knihu podle obalu, který kreslí nějaký offtopic malíř co knihu nejspíš ani nečetl, ani podle anotace jenž napsal bůh ví kdo, ale podle obsahu. S lehce zhnuseným pocitem jsem natáhl ruku, popadl knihu a otevřel jí na první straně a dal se do čtení.
Začetl jsem se do textu a měl jsem pocit že svět kolem mě zmizel. Takové ponoření do děje jsem zažil v životě jen párkrát. Neměl jsem pocit že knihu čtu, ale že podobně jako jedna z postav ležím na zemi a z rozřízlého hrdla mi tryská vlastní krev. Držím se za krk, nechápavě koukám do modré oblohy a je mi jasné že umřu.
Háček na čtenáře, kdy se umírající postava usměje a uzná genialitu toho kdo jí zabil ani nebyl nutný, tou dobou jsem už věděl že knihu chci. Jakmile jsem kapitolu dočetl, smazal jsem z ksichtu fascinovaný, nechápající výraz, zaplatil za knihu a šel si domu číst. Během dne jsem se už od knihy neodtrhl a v němém úžasu hltal jednu stránku za druhou. Děj který začal jako jemný úder do kláves piána se rozeběhl do nevídaně vymyšlené skladby, ve které se proplétají geniální melodie hodné klavírního virtuóza. Nestačil jsem žasnout nad mistrovskou hrou, kterou autor v knize rozehrál. S každou kapitolou se mi objevovaly nové a nové možnosti využití moderních technologií, zkombinované do úžasného příběhu, který nemá obdoby.
Když jsem knihu o pár dní později dočetl (dohltal), přišel na mě pocit méněcennosti a ztráty něčeho velikého. Přistihl jsem se že na přednáškách a cvičeních občas čumím do prázdna a přemýšlím nad Daemonem, jak by se dal realizovat a jestli by to mohlo fungovat.
Jakožto ajťáka mě dostalo i to, že popis z anotace "technicky přesný" sedí na Daemona dokonale. Všechny technologie o kterých autor píše existují a na svém webu na ně má odkazy. Suarez pracoval nějakou dobu jako programátor/systémový analytik a je to vidět. Daemonovi se ostatní technothrillery můžou maximálně tak plazit u nohou.
FreedomTM je pokračování Daemona a protože zatím (pokud vím) nevyšel česky, tak je to také první kniha kterou jsem kdy přečetl anglicky. V knize autor popsal vítězství Daemona nad řádem světa a jeho přetvoření do něčeho co by se dalo nazvat způsobem života. Kniha mi přišla trochu naivnější, ale stále geniální a nemající obdoby. To co bylo v Daemonovi často jen naznačeno je ve Freedomu popsáno a rozebráno do větších podrobností.
Autor opět nešetřil drastickými popisy a nechybí ani scéna poměrně drsného mučení, která jako kdyby z oka vypadla Kulhánkovi - o usekané prsty, a vydloubnuté oči v ní není nouze. Knihu jsem tentokrát nezhltal, ale doslova si jí vychutnával a jen silou vůle se nutil nepřečíst za den víc jak 50 stránek, i když jsem to ke konci nevydržel a dočetl to najednou někdy ve tři hodiny večer. Nemůžu si pomoct, ale u poslední kapitoly jsem se musel pochechtávat, i když to není veselý konec. I do so enjoy my work... :)
Daemon spolu s Freedomem patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy četl a to mi věřte, že toho zas tak málo nebylo a jeden čas se to pohybovalo i přez stovku knih za rok (bohužel mám jen seznam za poslední rok, který nijak velký není). Dokonce i po téměř roce se čas od času zaseknu a přemýšlím nad nějakou scénou z Daemona (což byl mimochodem jeden z impulzů sepsat tenhle text).
Pokud přemýšlíte nad něčím k přečtení a rozumíte trochu IT (nebo jste IT fanatici), jsem si poměrně jistý že se vám bude kniha líbit. Dá se sehnat v knihkupectvích, v internetových shopech, na aukru a dokonce i na lepších ebookfórech ^-^. Ve světě se z něj stal bestseller a je trochu divné, že o něm přes docela dobrý překlad v Čechách téměř nikdo neslyšel.
PS: Návrhy na vytvoření vlastního Daemona jenž by ovládl svět posílejte do komentářů ;).
Tiskni
Sdílej:
Vo výpredajoch sa nájdu najväčšie skvosty.