Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
BusPirate je velice užitečný opensource nástroj umožňující komunikaci po spoustě sběrnic. Jedná se o cosi jako netcat, tedy Švýcarský nůž pro každého bastlíře. Přišlo mi trochu škoda, že o něm v Čechách moc lidí neví, proto jsem se rozhodl popsat své dojmy po více než roce jeho používání.
Pokud se zabýváte elektronikou, určitě se vám už stalo, že jste potřebovali komunikovat se svým výtvorem po nějaké sběrnici, jenže vaše PC podporuje pouze USB, či s trochou štěstí obstarožní RS232. V takovém případě jste pravděpodobně byli nuceni sehnat či postavit konvertor, kterým jste umožnili komunikaci vašeho počítače s vytvářenou deskou. Tyto konvertory jsou většinou jednoúčelové a protože se v praxi setkáváme s více jak jednou sběrnicí, za chvíli se vám doma válí spousta jednoúčelových bastlů (klasikou je třeba kovertor RS232 <> TTL/UART).
Jak doufám každý uzná, výše popsaná situace není moc ideální a proto vznikla myšlenka vytvořit cosi univerzálnějšího, co by po připojení do USB umožňovalo dnešním nadupaným, leč na sběrnice chudým počítačům komunikaci nějakým jednoduchým způsobem.
BusPirate se dá použít pro komunikaci s těmito sběrnicemi:
Mezi další vlastnosti patří:
Jak je vidět, nejedná se o málo vlastností, naopak se dá říct že je to slušně zařízená elektronická laboratoř na jedné desce. Samozřejmě že profesionálové používají nástroje s lepšími parametry, ale pro obyčejného bastlíře se jedná o splněný sen.
Po připojení do USB můžete se zařízením začít komunikovat. K tomu se pravděpodobně bude hodit minicom, jak ho nakonfigurovat najdete kromě oficiální dokumentace třeba zde.
Jakmile se minicom spustí, uvidíte před sebou jednoduchý shell, na který můžete zadávat příkazy které přepínají BusPirate do různých stavů (vybíráte napětí a sběrnice) a nastavují/čtou informace. Příkazy jsou většinou ve formě jednoho písmena/číslice, ukázku pro představu je možné najít třeba zde.
Poměrně zajímavou možností, se kterou zatím ale nemám zkušenosti je scriptování - jelikož komunikace probíhá v textovém režimu, není problém připojit se na daný port python scriptem a ovládat BusPirate z něj.
Pokud budete chtít BusPirate využít jako AVR programátor, máte dvě možnosti. Tou první je použít avrdude s podporou buspirate, tou druhou nahrání nového firmware, který způsobí že se bude Buspirate tvářit jako STK500v2 programátor, tudíž můžete použít libovolný software na libovolném operačním systému. Nahrávání firmwaru není nijak těžké, stačí kusem drátu přemostit propojku na desce a Pirate-Loaderem flashnout nový firmware.
Díky tomu že se jedná o opensource, je cena víc než sympatická - 30$, včetně celosvětového poštovného. K samotnému BusPirate doporučuji objednat ještě krabičku a sadu sond, vyjde to na pár dolarů navíc a rozhodně se to vyplatí. Dál budete potřebovat miniusb kabel, ale předpokládám že se vám doma nějaký válí, protože dneska se používá snad všude. Dohromady za něj dáte tedy něco okolo 630 kč, což není vůbec špatné.
Dlouhou dobu jsem si lámal hlavu s tím, jak je možné že celosvětové poštovné stojí prakticky nic. Když mi potom domu BusPirate přišel, pochopil jsem to - i s krytem poměrně věrně kopíruje rozměry krabičky od sirek. Z fotek se to nezdá, ale je to fakt prcek o rozměrech ~ 5.5 x 3.5 cm.
Osciloskop/logický analyzátor je tam spíš jen jako doplněk, který v praxi moc užitečný není (nízká rychlost, nestíněné sondy na obyčejných drátech atp..), ale na druhou stranu to není a ani nemá být hlavní funkce, takže se to dá pochopit.
Další nevýhoda jsou sondy, které sice stojí 5$, ale jejich kvalita je dost mizerná. Osobně si za ty prachy dokážu představit o dost lepší, to co jsem dostal jsou levné plastové výlisky, které vypadají že se co nevidět rozpadnou. Jejich barvy navíc neodpovídají barvám kabelů na kterých jsou nacvaklé, což vede k častým omylům. I přesto však doporučuji jejich zakoupení, protože v opačném případě si užijete pěknou otravu s jejich výrobou.
BusPirate jsem si pořídil minulý rok k narozeninám a od té doby ho používám. Jedná se o pro mě nedocenitelnou pomůcku, bez které bych byl ztracený podobně jako bez kleští, nebo mikropájky - jde to i bez něj, ale pěkně blbě.
Shrnuto a podtrženo - pokud uvažujete o koupi, můžu vám ho jen doporučit.
Tiskni
Sdílej:
A new open source hardware project every monthVždyť to mají na své stránce hned pod nadpisem :)
Dohromady za něj dáte tedy něco okolo 630 kčJedině pokud máš štěstí a zásilka ti nehnije na poště 120 pár měsíců a potom po tobě nechtějí několik stovek navíc za různý poplatky a nově i DPH.
umoznujucich jediny sposob zlozeniaHehe tak to máš hodně štěstí na hw. Já jsem si takhle blbě odpálil jeden notebook (i když starej), protože nějakého inteligenta napadlo použít patici z notebookovský simm 72p na modul modemu.