Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
I’ve come across interesting post from Stephen Wolfram Seeking the Productive Life: Some Details of My Personal Infrastructure. As the title says, it is about his infrastructure and habits around storing and organizing information.
He describes all kind of automation around data streams he is creating, from email to number of keys pressed on keyboard. I was impressed how he uses his company and Wolfram language to create structured API for the world around him.
I am also trying to organize my personal wikis and infrastructure and habits about creating and maintaining all kind of personal databases and this post was really inspirational.
Do you know any similar posts? I find fascinating to read about other people workflow, for example Warren Ellis has a series of newsletters about other people desk environments. Sadly, this newsletter is not public, but you can see what I mean in the second part of this blogpost: from the republic of newsletters.
Tiskni
Sdílej:
<!--
. Doli má asi další zakázku, chraň nás Bůh před retardy Zmiňoval konkrétní příklady se změnou srdečního tepu (pohyb venku vs. pohyb na páse)To zní užitečně, akorát bych rád věděl, proč to tak bylo / kontext, no ale je pravda, že to už by asi bylo nad rámec blogu (už tak je dost dlouhej).
koho by mohl znát v cílové destinaci při cestování ... a vyhledáváním ve (fyzické) knihovně čítající 6 tisíc knih.Ok, u těhle dvou uznávám, že to zní užitečně.
Ok, u těhle dvou uznávám, že to zní užitečně.Líbil se mi ten nápad zaznamenat u každé knihy autora, jméno, rok vydání, barvu a rozměr a místo uložení v knihovně, s tím že aplikace ti pak dokreslí přímo šipku na "landmark" složený z obdélníčků těch knih. To je taková dost cool pomůcka jak něco rychle najít, ale ta správa metadat kolem toho se ukázala jako dost náročná.
To zní užitečně, akorát bych rád věděl, proč to tak bylo / kontext, no ale je pravda, že to už by asi bylo nad rámec blogu (už tak je dost dlouhej).Celkově mi přišlo super vidět jak moc může být užitečná práce se strukturovanými informacemi. Většina lidí používá wiki starým hloupým způsobem jako fulltext, kdežto Wolfram má praktickou implementaci „computational documents“, což jde mnohem dál než třeba jupyter notebook, protože na ty jednotlivé dokumenty můžeš dávat i query, různě ty data fůzovat a tak. U něj může dávat dokonce v přirozeném jazyce.
Což je blbý, protože tím se limituje inspirativnost toho blogu - kdybych chtěl udělat to samé, co autor, musel bych mít přístup k té stejné technologii nebo podobné (což je problematické).Yep. Posunul jsem v todo prioritu prozkoumání toho ekosystému. Zatím z toho mám vesměs stejný pocit. Na druhou stranu mi osobně nevadí platit za věci, pokud je jejich užitečnost dostatečně vysoká. Například za notion.so taky platím.
Yep. Posunul jsem v todo prioritu prozkoumání toho ekosystému. Zatím z toho mám vesměs stejný pocit. Na druhou stranu mi osobně nevadí platit za věci, pokud je jejich užitečnost dostatečně vysoká.To vidim stejně, nicméně u mě to asi selže na tom, že by to vyžadovalo skladování osobních informací v jejich cloudu. Koukal jsem, že tam nabízejí i nějaké to self-hosted řešení, ale je to cílené na firmy, tzn. to nejspíš bude hodně drahý. Ale možná by stálo za to se zeptat...
že by to vyžadovalo skladování osobních informací v jejich clouduOsobně mi to zas tak moc nevadí, pokud můžu uchovávat kopii u sebe. Je pro mě přijatelný leak u velké části osobních dat, ale ne přijít o data.
To chci právě prozkoumat, kromě jiného tedy. Asi o tom pak taky napíšu blog, i když když tak vidím ty tagy a hodnocení, tak si nejsem jistý, jestli se vůbec budu namáhat ho psát sem.Eh, pár trollů má pocit, že je potřeba se vyjadřovat k jazykové stránce, sr*t na ně. Já bych si popravdě těch tagů asi ani nevšiml, obvykle je úplně ignoruju...
Ten dement co mi tu pořád přidává hovna do tagů mi zase s radostí přidá nějaký hejt a bude z toho mít vánoce a možná si nad tím i vyhoní.Ten blog jsem schválně nechal bez dozoru, abych viděl co dostanu za feedback. Po pár hodinách tam byly tagy:
bandzone.cz/abcluxusu, BevareAshole, Bherzet, Bherzetův blog, EnglishreadersBevare, ENGRISH, fetishisim, kravina, learn-interpunction, RetardZKačenovic, suckmore, TuWikiUžDělá8let, useles
.
Přijde mi takové krásně poetické, že když jsem ho zmínil označením „ten dement“, tak na to oslovení reagoval a přišel mi přidat ještě: vihonil_jsem_si
, ENGRISH LOLCAT FAILBLOG
a mam_vanoce
. Co o něm asi vypovídá, že na to oslovení slyší?
Which reminds me of a predilection I’ve noticed in personal growth culture (which I have been slowly — skeptically — getting into) in that they tend to focus on efficiency so much that they begin to view anything that doesn’t contribute to it as frivolous waste, to be discarded from your new, efficacious life immediately. And one of the flighty things the practitioners of these philosophies seem to target — often subtly, sometimes explicitly — is books. Or at least those that deal with fiction. Which obviously, as someone who understands and marvels at the power of stories, I have a problem with.
Mastery je jedna z mnoha populárních self-help knížek establishmentu. Když se autorovi upíšeš, prozradí ti, jak být produktivnější.No a? Jsem si celkem jistej, že David Allen dělal (dělá?) taky takový věci. A konekonců v oblasti té buddhistické meditace je podobných prodavačů nejasně definovaného sebezlepšení taky velká spousta. Ditto třeba křesťanství, tam se zas honí za tzv. 'duchovním růstem'. Je až vtipné, jak hodně podobně se v tomhle ti lidé chovají i přes jiné kulturní zázemí.
For many years my wife had been extolling the virtues of spending time outside. But it had never really seemed practical for me. Yes, I could talk on the phone (or, in rare cases, actually talk to someone I was walking with). Or I could be walking with a tablet, perhaps watching someone else screensharing—as I did, rather unstylishly, for a week late last summer during my version of a vacation:
I’d actually been thinking about walking and working for a long time. Twenty years ago I imagined doing it with an augmented reality display and a one-handed (chorded) keyboard
But what really interested me was the person walking out of the frame on the other side, intently controlling the dog—using a laptop that he had strapped on in front of him as if he were selling popcorn.Nejde mi do hlavy, ze tento docela inteligentni pan, nedokaze pochopit, ze podstata toho byt venku spociva v necem jinem nez prostem byti mimo budovu. To jeho reseni je tak rozkosne autisticko-inzenyrske, ze nevim, jestli je to vubec jeste vtipne nebo uz ne.
Moc mi neni jasny, co se ti na tom tak nezda.Asi tak. Rozdil mezi byt venku a byt venku je priblizne stejny jako mezi byt s nekym v posteli a byt s nekym v posteli (dal se mi to nechce rozebirat).
Tuhle na mě vypadl příspěvek.
I have been meditating for 25 years. I know myself to be Self. I have no doubt about it.
Bystroušák se snaží Self implementovat, zatímco tenhle týpek se Selfem stal. 😲
Meditation isn't a toy, it isn't a successory. It's not going to make you CEO, it might, but being CEO won't mean shit to you.
Oukej, tohle by mohlo být na CEO Wolframa.
Nebo jiná formulace Králykových připomínek, že mají data – a co jako?
A New Kind of Science is a rare blend of monster raving egomania and utter batshit insanity.
Než kapitalistu Wolframa, to radši např. excentrického Benjamina Franklina (og lifehacker).
Bystroušák se snaží Self implementovat, zatímco tenhle týpek se Selfem stal.Už ne jen já, už je z toho i projekt matfyzáků ;) https://github.com/JaroslavTulach/SelfGraal Nějak jsem se dostal i do interní mailové konference v Oracle, kde je pár lidí co stáli u Selfu v jeho počátcích, tak to možná bude ještě zajímavé.
Než kapitalistu Wolframa, to radši např. excentrického Benjamina Franklina (og lifehacker).Na téma Franklina viz Mastery.
Oukej, tohle by mohlo být na CEO Wolframa. Nebo jiná formulace Králykových připomínek, že mají data – a co jako? Tohle je vtipné…Jako drama dobré, ale já jsem, nebo se alespoň snažím být, pragmatik. Funguje to? Jsou výsledky replikovatelné a použitelné pro moje záměry? Pak je mi to pravděpodobně užitečné. Na drama, politiku a obecně další píčoviny co mě nezajímají a na výsledek nemají moc vliv nemám ani čas, ani náladu. Linux taky nepoužívám, protože by měl lepší licenci než Windows, ale protože pro mě funguje prostě líp. Kdyby někdo implementoval můj vysněný systém a chtěl za něj deset tisíc a slib satanovi odříkaný pozpátku, tak bych s tím neměl moc problémů. U wolframu vidím problém v možné uzavřenosti a walled garden, což pro mě může být ve výsledku nevýhodné. Pokud to však bude užitečné jinak, tak racionální je najít pro to omezené použití, nikoliv se na to vykašlat z ideologických důvodů úplně.
Ale vážně…
Na drama, politiku a obecně další píčoviny co mě nezajímají a na výsledek nemají moc vliv nemám ani čas, ani náladu.
To je samozřejmě naprosto legitimní politický názor, ale není zrovna upřímné se přitom tvářit zarytě apoliticky.
Dále výkřiky, že je to „drama“ a že tě takové „píčoviny“ nezajímají, je prostě jen další fáze v modelu Kübler-Rossové.
Přitom jde především o ideový konflikt a skrze ideové konflikty¹ přece dochází k pokroku, že…
Zde můžeme pozorovat hned několik konfliktů:
Koneckonců, onen Self a jeho (ne)používání je předmět konfliktu mezi uživateli různých paradigmat.
¹ mimochodem zde nechám odkaz na sloupek Petra Bittnera: V politice neexistují neutrální data aneb Tvrdý náraz pirátského modelu
To je samozřejmě naprosto legitimní politický názor, ale není zrovna upřímné se přitom tvářit zarytě apoliticky.¯\_(ツ)_/¯
Dále výkřiky, že je to „drama“ a že tě takové „píčoviny“ nezajímají, je prostě jen další fáze v modelu Kübler-Rossové.Je to fáze „vůbec mě to nezajímá“, nikoliv „aktivně to popírám“. Kdybych měl vytvořit náboženskou analogii, tak nejsem ateista, nebo agnostik, ale myšlenka boha mi vůbec nepřijde na mysl, a když už ano, tak jen s podivem proč to vůbec někoho zajímá. V Kübler Rossové je to ta neviditelná fáze na konci (či na začátku), kdy prostě najednou umřeš na rakovinu, protože jsi neměl čas na ostatní fáze.
Přitom jde především o ideový konflikt a skrze ideové konflikty¹ přece dochází k pokroku, že…Super. Já vůbec nepopírám validitu té myšlenky, jen nevidím důvod proč jí řešit. Naopak se spíš podivuji co tě k tomu vede.
Zde můžeme pozorovat hned několik konfliktů:Jasně, to beru. Ale těhle konfliktů dokážu vygenerovat skoro nekonečně o prakticky vzato nekonečném počtu témat. Tudíž to chce heuristiku, abych nestrávil zbytek života blouděním v tom. Mnou použitá heuristika je; zajímá mě to, protože se to nějak vztahuje k mému životu, nebo jen proto že je tam nějaké drama, které mě zajímá asi proto že pocházím z opice a když po sobě dvě opice házely hovna před stovkama tisíc let, tak ostatní se automaticky přidali, protože to byla sranda? Drama u většiny lidí a věcí a událostí mi ta heuristika vyfiltruje, protože prostě nedává smysl tímhle trávit čas a stavět si před sebou matrix z problémů co se mě prakticky vzato vůbec netýkají, jen nějak hrají na přirozenou lidskou chuť debatovat a řešit něco co vyvolává (negativní) emoce. Tím neříkám, že se tomu vyhnu vždy, ale rozhodně je to žádoucí stav.
- koncept „produktivity“ versus např. buddhistické „bytí“
- spor o efektu výpočetní architektury na společenství uživatelů
- spor o validitu Wolframových teorií
- …
¹ mimochodem zde nechám odkaz na sloupek Petra Bittnera: V politice neexistují neutrální data aneb Tvrdý náraz pirátského modeluProlétl jsem. Přijde mi to jako zcela standardní pravolevá propaganda.
Prolétl jsem. Přijde mi to jako zcela standardní pravolevá propaganda.Mne to prijde spis jako mlaceni prazdne slamy.
🤦 🤦 🤦
Co nám povíš o „levicových velikánech“ jako Ludvík XVI., Otto von Bismarck nebo Benito Mussolini?
Jako konkrétně třeba tohle:
jak s tím souvisí třeba fašismus, který začínal jako levice, končil jako pravice, ale přitom z ekonomického hlediska a síly státu byl „antipravičácký“ celou dobu
WTF
Z jakých pramenů ta hovna bereš?
Z jakých pramenů ta hovna bereš?Viz první odpověď; https://www.quora.com/Is-fascism-left-or-right-wing, tam hezky shrnul všemožné aspekty a historii.
🤦 🤦 🤦
Ten komentář na Quoře 🙄 zcela upozaďuje filosofické pozadí levicových filosofií. Ústředním konceptem je mocenský konflikt: „třídní boj“ (ale nikoliv nutně v pojetí marxismu), tedy protichůdné zájmy skupin lidí, tříd. Usilují tedy o transformaci společnosti tak, aby byla beztřídní.
V praxi to tedy znamenalo odpor vůči monarchismu či kapitalismu (liberalismus byl historicky spojený s kapitalismem). Toho si ten komentář všímá, ale pak činí zkratku, že „pravice je konzervativní“, ergo co není konzervativní, nemůže být pravice. Což je chyba, protože rozložení tříd může být toliko odlišné, ale stále existovat.
Fašisté do politického programu převzali prvky sociálního státu jako vějičku pro dělnickou třídu, ale považovat to za socialismus je absurdní: jednak bychom se pak museli dívat na Otto von Bismarcka jako na „socialistu“, jednak to ignoruje právě „třídní boj“, jehož řešení fašisté odvrhli. Stačí se podívat na vztah příslušných režimů k odborům – aha, ony byly potlačeny, resp. organizovány shora státním aparátem, a to i v Sovětském svazu. Autor komentáře se odkazuje na vztah Mussoliniho s Leninem, ale už pomíjí rozpory mezi Leninovými před- a porevolučními postoji, levicový odboj proti Bolševikům a rezignaci na směřování k beztřídní společnosti.
Šlo by pokračovat, ale ústřední myšlenku jsem pokryl.
Historie se neustále opakujeTo by me pak zajimalo, na zaklade ceho to chces tvrdit.
ale rekl bych, ze se teda historie az tak moc neopakuje a pokazdy je to kus jinak, nez "podobna vec minule"...Tady teda naprosto a zasadne jinak, ne "kus".
Ještě jsi u toho zapomněl zanadávat na libertariány.To myslim neni nutny, zrovna jsem to udelal na HN.
Do you know any similar posts? I find fascinating to read about other people workflowMožná by se něco zajímavého našlo na usesthis.com, ale už jsem se tam fakt dlouho nedíval, a ve srovnání s odkazovaným blogem jsou tam zápisky poměrně stručné, viz. Stephen Wolfram na usesthis.com.