Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pár dnů před definitivním koncem jsem zaznamenal, že se během práce sem tam zastavil a opět roztočil a snad i "zacykloval" hlavičkami (to již si po těch letech přesně nepamatuji). Mohl jsem to považovat za předzvěst konce, ale zažil jsem již různé věci a S.M.A.R.T. tvrdojíšně trval na tom, že disk je v pořádku. Nakonec se po jednom zastavení už neroztočil. Po znovuzapnutí počítače se sice roztočil, ale již se nepřihlásil a linuly se z něj nechvalné zvuky "cyklování" hlav.
Pořídil jsem tedy většího náhradníka a vadný disk jsem dal do mrazáku s tím, že se pokusím příslušnou partition pomocí 'dd' přečíst. Vymražený disk se roztočil, přihlásil a opravdu se mi podařilo přečíst prvních asi 20GB dat. Pak však disk začal opět stávkovat a již se mi ho ke spolupráci přimět nepodařilo. Zkoušel jsem další mražení, zkoušel jsem to znovu další den, vše marné.
Protože jsem měl všechna důležitá data zálohována, obnovil jsem rychle běžný provoz. I tak mi ale na mrtvém disku zůstalo pár gigabajtů "nedůležitých" dat, která jsem v předchozích šesti letech postahoval porůznu z internetu. Mrzuté...
Nastalo dilema, co s diskem. Na reklamaci jsem sice ještě měl nárok, ale nereklamoval jsem ze dvou důvodů. Nechtěl jsem dát z ruky svá data, pokud je nemůžu přepsat a také bych se definitivně zbavil možnosti nějaké pozdější záchrany. Disk tedy putoval do skříně k ostatnímu schraňovanému hardware...
Po více než šesti letech jsem při úklidu opět narazil na "pytlík" s tímto diskem. Dumal jsem, že ho vezmu do práce rozebrat a sešrotovat a možná ho i zkusím ještě připojit. Hodil jsem ho tedy v autě do "kastlíku" a zapomněl na něj. Drncal se tam určitě alespoň dva měsíce a to za různého počasí (i mrazu). Pak jsem jej zase objevil a konečně ho vzal sebou do kanceláře. Než jsem na něj vytáhnul torx, tak jsem jej připojil ke stroji, který tu mám "na pokusy". Disk se roztočil, přihlásil, partition šla přimountovat a byla plně čitelná! V daném okamžiku jsem neměl možnost data někam rychle odsypat (na eventualitu, že se rozběhne, jsem prostě nebyl připraven), takže jsem to zase povypínal (s rizikem, že příště už se rozběhnout nemusí). Další pokus následoval asi až po dvou měsících - ve volné chvilce dnes. Již připraven jsem disk opět připojil a opět byl příjemně překvapen. 'rsync' šest a více let starých dat doběhl před obědem...
Tiskni
Sdílej: