Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Můj první kontakt se světem jedniček a nul byl někdy v roce 1983. To nám profesor na střední škole donesl do učebny zánovní počítač PMD-85, připojil ho na čb televizor Tesla (tuším značky Merkur). Chvíli něco klepal do klávesnice záhadné řádky jako:
10 FOR i=1 TO 10
20 FOR j=1 TO 10 STEP 2
...
50 NEXT j
...
Pak napsal RUN
a na obrazovce se vykreslila sínusovka. Tehdy mi výpočetní technika na věky věků učarovala a navždy jí propadnul. Amen.
Tři roky poté jsem si domů donesl svůj první počítač, zázrak sira Sinclaira ZX-81. Měl celý 1kB (slovy jeden kilo bajt) RAM. Grafika byla dvoubarevná. Vlastně pseudo-grafika. V Basicu se daly programovat různé voloviny.
Následoval Didaktik Gama z n.p. Tesla Skalica (jinak Československá kopie ZX-Spectra). Ten už měl RAM 48 kB velikou a dokázal zobrazit 16 barev. Rozlišení tuším 255x175 bodů. Pro nahrání hry se připojil kazetový magnetofon a po 4-5 minutách pískání, pokud se ovšem neobjevila hláška TAPE LOADING ERROR
, byla hra nahrána. To byly panečku pecky. Manic Minera jsem pařil a nacvičoval několik nocí, než jsem ho dohrál do konce. 20 levelů. Uf. Žádně ukládání pozic tehdy neexistovalo. 3 životy a konec. Všechno od začátku. Dále nemohu nevzpomenout hry jako Boulder Dash, Chronos, Jet Set Willy, Knight Lore, Pssst!, Exolon, Dan Dare 1-3, atd., atd. Na jednu kazetu se jich vešlo 30-40. Kazet jsem měl asi 20. Někde jsem četl, že na ZS Spectrum existuje přes 8000 her. Kromě her ovšem existovaly i normální programy, např. textový editor. Ve spojení s jedno-jehličkovou tiskárnou Tesla BT-100 to byla taková primitivní kancelář. I několik programů a her jsem v Basicu stvořil.
Nakonec jsem ho ale prodal a pořídil si plnohodnotný 16-ti bitový počítač Amiga 500+. Ten už disponoval pamětí 1 MB, disketovou mechanikou, paletou až 4096 barev, 4 kanálovám zvukem a rozlišením až 640x512. Zde už šlo opravdu něco tvořit. Ve strukturovaném jazyku AMOS Basic šly programovat aplikace, hry, cokoliv. Textový editor Excelence byl opravdu už editor. A hry. No boží. Takový Flashback byl prostě skvostný. Nebo Duna 2 na 5-ti disketách. To byla při hraní diskotéka. Také zde vzniklo mojí maličkostí několik her a programů. Skončily však v propadlišti dějin.
Docela rád na tu dobu vzpomínám. Přivedla mne k zálibě, která mne už nikdy neopustí. Počítače byly ještě pro zábavu. Pojem internet ještě nebyl ve slovníku. Informace se získávaly z česopisů jako Bit, Excalibur nebo Elektronika. Ta doba je už ale dávno, dávno pryč.
Ale pokrok nezastavíš. Následoval Celeron 500, 64MB RAM, 8,6GB HDD, Woodoo3 16MB, Win 98SE. Skoro jsem s ním spal. Pařil jsem hry jako o život. Age of Empire 1,2, C&C, Tiberian Sun, Red Alert, Civilization 1,2,3, atd. Pak mě ale hry tak nějak přestaly bavit a začal se více zajímat o systém jako takový a nebyl, abych tak řekl, jen uživatel. Vyzkoušel jsem Pascal alias Delphi, ale návyky z Basicu byly silnější. C++ a ostatní jsem ani raději nezkoušel. Chvíli jsem koketoval s Visual Basicem a ten mne přivedl k databázím. Volba byla FoxPro nebo MS Access. Zvítězil Access. Udělal jsem mj. docela povedenou databázi pro evidenci oprav, ale z důvodů, které zde nemohu publikovat, nikdy nevzešla v život. Bohužel.
Nyní mám notebook a WinXP/Linux. Ale o tom až příště. Chci bez emocí, kydání špíny na jedné straně a vychvalování do nebes na straně druhé vysvětlit, proč jsem mj. na ABCLinuxu.cz a píšu články do svého blogu.
Ale teď už jdu doopravdy spát.
Tiskni
Sdílej:
Já vím. Nechtěl jsem ale zabíhat do přílišných podrobností. ZX Spectrum 48kB a Didaktik 48+32kB. Ale pro hry se stejně využilo jen těch 48 kilo. A Amiga 500+ byla 16 bitová. 32 bitů měla Amiga CD32 (konzole podobná PSX1).
ZX Spectrum 16 KB + 16 KB ZX Spectrum 48K 48 KB + 16 KB Didaktik Gama 64 KB + 16 KB Didaktik M 48 KB + 16 KBno a pak další ... co se týče Didaktiků, zatímco Mko byla víceméně sprostá kopie (s doku*veným interfacem), Gama, ač starší, měla pár vylepšení, jako právě těch 64 KB RAM, z čehož prvních 16 KB bylo standardně překrytých ROMkou, ale dalo se to přepnout
Jojo...
Crrrrrrrrrrr hrm
Crrrrrrrrrrr hrhrhrhrmrhrmrhchrmrhrmrhchrmrhchrmm
Crrrr chrchrchrchrchrchrrmm
R Tape loading error
Toho jsem si taky užil