V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tiskni
Sdílej:
Mají horší flexibilitu než seniorPrávě naopak, neflexibilní je ten, co se nedokáže přizpůsobit horšímu řešení a umí pracovat jen s tím nejlepším.
Argumentovat snadnou dostupností českých znaků při psaní ASCII zdrojových kódů skutečně nikdo jiný než ortodoxní nacionalista nemůže.Strawman. Já argumentuji tím, že přepnout rozložení klávesnice trvá mé psychice den. A protože často přecházím mezi programováním a psaní českých textů, tak je jasné, co je výhodnější.
Kritériem je snadná dostupnost často používaných speciálních znaků a americká klávesnice je tedy pro programování objektivně lepší.Hůře dostupné jsou o málo. (bavíme se o linuxové české, na woknech je to rozbité; jo a mám „<|> key“, bez ní se blbě píše |)
Pro napsání dolaru je totiž potřeba posunout celou ruku doprava a dolů, ALTGR opět stisknout palcem a prsteníkem stisknout klávesu vedle písmene L.Ne. US: RShift+"4", CZ: AltGr+"4".
Takový ampersand už jednou rukou téměř nenapíšete. Buď musíte celou ruku vytočit tak, abyste opět palcem stiskly ALTGR a prostředníkem znak 7, nebo namísto toho stisknete písmeno C, na které je obtížné stejnou rukou dosáhnout.Já nevím jak ty, ale já & na US jednou rukou nenapíšu (když zmáčknu shift, tak tou stejnou rukou už na "7" nedosáhnu). Samozřejmě, že na CZ zmáčknu AltGr pravou a C levou - vždyť to je normální prstoklad, C se mačká levou.
..., že přepnout rozložení klávesnice trvá mé psychice den.Třeba díky téhle zhůvěřilosti(spojenej insert a delete, delete místo print-screenu, print-screen místo scroll-locku) jsem si do školy radši nosil DIN5 klávesnici
Strawman. Já argumentuji tím, že přepnout rozložení klávesnice trvá mé psychice den. A protože často přecházím mezi programováním a psaní českých textů, tak je jasné, co je výhodnějšíJá bych spíš řekl, že nejde o psychiku, ale motorickou paměť, tj. tu část mozku, díky které můžeme dělat věci bez přemýšlení o tom co děláme. Osobně to mám vyřešení tak, že vlastně nemusím rozložení přepínat, protože při psaní v češtině používám českou QWERTY (a QWERTZ osobně považuju za hnusnost hnusovatou), tudíž mám ve své motorické paměti jen jeden jediný layout, který má ale na vrchní řadě kláves ne dva, ale tři různé znaky (třeba
á
, 8
a *
), protože jen velmi, velmi zřídkakdy potřebuju psát obojí zároveň (a pokud ano, prostě je přepínám za chodu). Mám tudíž nastavenou buď anglickou (defaultní, používám naprostou většinu času), nebo českou QWERTY (jen na psaní českých textů).
Jedinná nevýhoda je, že na cizích počítačích musím přepínat na anglickou klávesnici, nicméně od doby, kdy (dle pravdy) říkám "Windows 8 a novější? Sorry, v těch se už nevyznám ...", to už nemusím dělat nijak často jo a mám „<|> key“Kecáš. Podle české wikipedie nemá reprezentaci v Unicode.
Takový ampersand už jednou rukou téměř nenapíšete.Tak pokud bys psal oběma rukama všemi deseti (nebo nejméně šesti), nebyl by tohle žádný problém
Bude i něco na téma QWERTY vs QWERTZ?
Běžně pracuji přes ssh konzole s několika počítači současně, píšu kód a zároveň dokumentaci - v češtině.Dokumentaci v cestine, kdyz uz, muzes psat z pohodli US layoutu bez hacku a bez carek.
psaní všemi deseti naprosto zbytečné skill, protože rozhodující je co píšu a ne jak rychle
Kognitivní faktory.
dnes 00:28 chronicPain | ChronicPain | Přečteno: 290× | Komentářů: 21, poslední 10:55 | Hodnocení: 14 % (14 hlasů)
/blog
i /blog/souhrn
– i když jsem odhlášený. Jediné, kde to hapruje, jsou tuším zápisky s anketou.
pohodlí anglické klávesnice
LMAO
nepoznáme rozdieľ
Rozdíl mezi čím? Mezi několika pozůstatky dob dávno minulých, nebo mezi nimi a inteligentně navrženým vstupním zařízením, které bere v potaz (*lapání po dechu*) fyziologii člověka.
ten čas strávený
Protože čas jsou peníze. Nebo tomu aspoň věří skalní kapitalisté.
zabedněnnostitrolling is a art
S tímhle si troluj na zahraničních webech, kde umí anglicky, a ne tady. Pro Slovany jsou členy těžké samy o sobě.
Trumfl jsi mě. Takovou kokotinu fakt vymyslet nedokážu, natož větší.
Ty podle tebe neergonimické kombinace na české klávesnici mi přijdou naprosto rovnocené těm na anglické.
Jo, obojí stojí za velké smrduté e-e.
Pokud neumíš všema deseti, tak se to nauč. Hodně to pomůže. I když při programování většinou ruce čekají na to, až hlava vymyslí, co psát, je zbytečné pak zdržovat tok myšlenek čekáním na ruce.
Ono to není nutně rychlejší samo o sobě, ale při zvládnuté hmatové metodě odpadá mnoho režie se soustředěním se na různé věci.
Asi chceš jednotný svet ale to je nepravdepodbné. Zbytočne si sa registroval aby si napísal zbytočný blog.
Zbytočne si sa registroval aby si napísal zbytočný blog.
Načež jsi napsal zbytečný komentář.
IBM Model F je taky třeba Kishsaver; ostatně, teď je unikátní příležitost pořídit si nový Model F (F77 nebo F62) s podporou USB.
To, co odkazuješ, je 122klávesový křižník, který existuje i jako Model M… a nemá patřičné rozložení.
Děkuji za zvýrazněné pasáže – pomáhají tomu, aby si člověk udělal názor na zápisek a nemusel ho číst celý.
S českou klávesnicí může být spokojen jen typický český bastličNo typický německý bastlič to asi nebude, když je to česká klávesnice. Tady zase někdo objevil Ameriku.
A že to jeden klidně píše oběma rukama, zatímco druhý nutně musí jednou, asi aby mu ta druhá nechyběla na nějakou jinou důležitou činnost
Já si např. pořídil trackball a mám ho nalevo – jednak abych si občas odpočinul a jednak když např. piji čaj pravou rukou, tak můžu levou hýbat kurzorem
setxkbmap "us(cz_sk_de)"
. Normálně se chová jako anglická + české, slovenské a německé znaky přes altgr. Lze ji jednoduše upravovat v /usr/share/X11/xkb/symbols/us
, takže lze psát i další znaky (åøæðþ...). A je imho velice pohodlná, ani není třeba zvedat prsty na víc než 3 řádky: např. c -> c, c + altgr -> č, atd... Kdyby to někdo využil, můžu přidat svou konfiguraci.
Pokud někdo často přepínáte us/cz, lze využít us s modifikací cz_sk_de: setxkbmap "us(cz_sk_de)".Zkusil jsem a je to super. Rád bych si to nastavil zatím s přepínáním na
cz_qwerty
. Jediný problém je, že ani u tohoto layoutu nefunguje lv3:ralt_switch_multikey
.
Přitom to chápu tak, že je účelem té volby právě skloubit levels a compose/multikey.
include "level3(ralt_switch)"
a v /usr/share/X11/xkb/symbols/level3
je xkb_symbols "ralt_switch_multikey" {...
Nešel by další include nebo tak něco? Tohle jsem nikdy nezkoušel, takže nevím.
Přitom to chápu tak, že je účelem té volby právě skloubit levels a compose/multikey.Tenhle layout jsem volil právě z lenosti, abych nemusel přepínat pět jazyků kvůli pár znakům. Compose jinak vůbec nepoužívám (dříve ano, dokud jsem neměl tenhle modifikovaný us layout), právě protože všechny potřebné znaky mám přes altgr.
key <AC07> { [ n, N, apostrophe, doublelowquotemark ] }; key <AC08> { [ t, T, lstroke, leftdoublequotemark ] };
Ale předpokládám, že to druhý je prává česká a zároveň levá anglická uvozovka, takže pravá bude rightdoublequotemark.Vypadá to tak.
Pokud nekdo umi touchtyping, tak naucit se nejaky uplne jiny rozlozeni bude signifikantni effort na jehoz konci bude mozna 5% zlepseni v rychlosti psani... Pusti se do toho rozumne uvazujici clovek?Rozumný člověk se učí psát všema deseti rovnou na rozumném rozložení.![]()
Rozumný člověk se učí psát všema deseti rovnou na rozumném rozložení.zajimava teorie, ale trochu odtrzena od praxe. V praxi to vetsinou neprobiha tak ze by si nekdo rekl "tak, je me 8, zacinam s pocitacem, casem budu chtit umet psat vsema 10, tak na to pujdu pekne systematicky a vyberu si prvne spravne rozlozeni"
ale na svém rozložení jsem se to naučil asi za 5 hodin.to nezni moc pravdepodobne
Přečti si pořádně, co jsem napsal. Ve skutečnosti jsem se naučil psát všema deseti v šestnácti. Předtím jsem nepotřeboval psát žádné dlouhé texty bez přílišného přemýšlení (narozdíl od některých spolužaček jsem netrávil hodiny na chatu), takže v rychlosti psaní nebylo hrdlo lahve – takže jsem stále psal těmi šesti prsty a rozhodně ne zcela poslepu. A právě až tehdy, kdy jsme měli mít na SŠ povinný předmět psaní na klávesnici, jsem se rozhodl, že se nebudu učit dementní qwertz rozložení a půjdu na to systematicky na něčem rozumnějším.Rozumný člověk se učí psát všema deseti rovnou na rozumném rozložení.zajimava teorie, ale trochu odtrzena od praxe. V praxi to vetsinou neprobiha tak ze by si nekdo rekl "tak, je me 8, zacinam s pocitacem, casem budu chtit umet psat vsema 10, tak na to pujdu pekne systematicky a vyberu si prvne spravne rozlozeni"Nebo si vazne myslis ze to tak nekdo dela?
V praxi to vypada tak ze se dostanes k pocitaci, snazis se s nim neco delat a klavesnici vubec neresis. Za par let se naucis psat dostatecnou rychlosti a poslepu a dal uz vubec nema smysl to resit, protoze bys tim ziskal jenom velice malou pridanou hodnotu za vysokou cenu.
To je vcelku jedno, jak to tobě zní. Od toho jsou výukové programy k psaní na klávesnici, aby to naučily rychle a účinně. Navíc na přirozenějším rozložení se to člověk učí rychleji. Můžeš si to zkusit sám: vezmi si nějaký jazyk, který znáš a který má vlastní standardní rozložení a nepoužívá latinku (aby se ti to nepletlo), zkus se na nějakém výukovém programu naučit jeho rozložení. Bude-li ti to trvat řádově déle, chyba bude nejspíš mezi židlí a klávesnicí.ale na svém rozložení jsem se to naučil asi za 5 hodin.to nezni moc pravdepodobne
Nechápal jsem smysl předmětu, kde se člověk učí něco, co stačí prostě chvíli dělat.Tak třeba já se to samovolně nenaučil (doteď to neumím).
Pokud nekdo umi touchtyping, tak naucit se nejaky uplne jiny rozlozeni bude signifikantni effort na jehoz konci bude mozna 5% zlepseni v rychlosti psani... Pusti se do toho rozumne uvazujici clovek?
To je ovšem zcestná úvaha.
Zaprvé. Naučit se psát hmatovou metodou (nebo jakkoliv efektivně) na Sholesově klávesnici je těžké, a to především kvůli nutnosti naučit se enormní množství různých (často nepřirozených) pohybů; viz např. velmi časté bigramy obsahující N a I/O. Inteligentní uspořádání kláves a symbolů tohle řeší.
Zadruhé. Rychlost psaní skoro nikoho dneska nezajímá. Místo opisování máme OCR, rozpoznávání řeči aj. Příp. se dá použít stenografie (která je taky těžká, ale řádově efektivnější) nebo aspoň automatizovaná expanze textu. Pokud už se člověk naučí psát na rozumné úrovni, snadno narazí na psychologickou bariéru (absence motivace se zlepšovat); nicméně při jejím překonání se objevuje něco, čemu se v literatuře říká „levelling efect“, takže expert může a často opravdu benefituje třeba z používání DSK.
Klávesnice se ostatně k psaní ani tak moc nepoužívá, ale pokud někdo třeba hodně edituje text, vyplatí se naučit se něco jako Vim, což je svým způsobem vlastně něco jako rozložení. I pak je lepší hardware jednoznačnou výhodou.
Zatřetí. Problém kompatibility vstupních zařízení (jakožto třeba řady konvenčních hudebních nástrojů) s lidským tělem je dlouhodobě známý a dokumentovaný. Modifikace vstupní metody je alternativou pro hendikepované uživatele (hendikepované ať už z důvodů nesouvisejících, nebo právě naopak).
Rozhlas rozpoznává v LiberciRozpoznávání hlasu je ve spolupráci s nějakou firmou, info zde. Zpracování Českýho rozhlasu je další projekt. Jsou tam i odkazy na publikace. Jestli je někde samotná aplikace jsem nehledal, protože je tuším v .NET, na což nemám dostatečně vykonný počítač
A proprietary extension to TETRA standard enables psychological control of nearby peoplevygeneruje vyznavačů konspiračních teorií.
BTW: docela by mě zajímalo i rozpoznávání jiných zvuků než řeči – události typu: štěká pes, příjezd auta s dieslovým motorem, po dlažbě jde žena na podpatcích, kolem projelo auto s houkačkou, přelet vrtulníku, soused seká zahradu, soused si řeže prsty na cirkulárce, příjezd sanitky…
nevim, co bych z toho jako mel mitMoznost psat hranate zavorky bez mackani shiftu?