NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice. Všetko som buildoval úžasným Mavenom, ale polovica z toho čo som robil nefungovala a tú druhú som nevedel nakonfigurovať.
Apache (1.3.x) je však delo. V základe neposkytuje také úžasné nástroje pre rýchly vývoj aplikácií, ale nakonfiguroval som ho jedna radosť a spolu s MySQL 4 a PHP 5 mi zaberajú ani nie 20 MB RAM na mojom domácom servri.
Keďže neviem využiť svoje programátorské zdatnosti v reálnej praxi, rozhodol som sa ísť krok po kroku a učiť sa používať všetky technológie, ako boli vyvíjané od roku 1970.
To ma veľmi rýchlo prešlo :| a hneď som skočil na rok 1993 a Apache, vďaka ktorému sa Linux dostal do povedomia prevádzkovateľov webových servrov.
Apache vyzerá byť omnoho silnejší (a verzia 2.x niekoľko krát) ako rôzne iné riešenia pre Javu, ktoré používajú firmy pre ktoré vyrábame softvér v práci. Pritom je to "len" Free Softvér. Nie je to úžasne?
PS: Ak si myslíte, že ešte neviem o niečom dôležitom, upozornite ma!
Tiskni
Sdílej:
Pracoval som s dvoma aplikačnými servrami pre java aplikácie... WebSphere, JBoss, robil som Webovú aplikáciu, Webservice.To jsem potom nepochopil, co jsi vlastně dělal.
Robil som na nejakých rozšíreniach hotových aplikácií a taktiež som sám robil nejaké WebServici...
No problém bol v tom, že som nevedel, čo WebService je (napr). A nedozvedel som sa to z nijakého článku ani toturiálu. Zato sa mi o skratkách, ktoré neboli nikde vysvetlené snívalo ešte tri mesiace.
Našťastie wikibooks má knihu v ktorej je to vysvetlené jednoducho a jasne, bez toho, aby sa na niečo odkazovala.
$ telnet www.abclinuxu.cz 80 Trying 80.95.102.12... Connected to www.abclinuxu.cz (80.95.102.12). Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 Host: www.abclinuxu.cz HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 14 Jul 2005 09:00:53 GMT Server: Jetty/4.2.17 (Linux/2.4.22 i386 java/1.4.2_04) Expires: Fri, 22 Dec 2000 05:00:00 GMT Set-Cookie: JSESSIONID=4o3foqu1gqame;Path=/ Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2 Last-Modified: Thu, 14 Jul 2005 09:01:00 GMT Cache-Control: no-cache, must-revalidate Pragma: no-cache Transfer-Encoding: chunked
Nechcem povedať, že nemám rád Javu! Ja s tými Java-related technológiami neviem pracovať.
Keď čítam nejaký tutoriál, mám pocit, že som nejaký super-guru, čo sa rozumie všetkému, len ten tutoriál mi chýba k dokonalosti. Lenže ja zväčša ani neviem o čom je daný tutoriál, len ako sa to volá (napr. "WebService").
Nevím, mne zatím Apache 2.0 příliš nenadchnul. Ano, je to pročištěné, podstatně lepší API pro psaní vlastních modulů (a filtrů), ale z hlediska uživatele je pro mne vlastně jediným pokrokem podpora IPv6 (a to je spíš důsledek toho, že autoři se zařekli, že do 1.3 ji záměrně nepřidají). Teoreticky by multithreadová koncepce (MPM Worker) měla přinést větší výkon, ale mé testy to zatím ne a ne potvrzovat a navíc to stejně nejde používat v kombinaci s PHP. Takže zklamání… a zatím zůstávám u 1.3.
Mne Worker a PHP 4 idú v pohode... a Worker sa prejavuje v malom počte prípadov, hlavne na architektúrach, ktoré nepoužívajú (pri fork()) copy-on-write. Taktiež ti to zníži nároky na pamäť, ak máš cca 10 requestov za sek.
Ale ja ti svoj názor nevnucujem
To je právě ten problém: ono to většinou funguje, problémy nastanou jen ve velmi specifických situacích při nešťastném souběhu okolností. Samotné PHP thread-safe je (aspoň se to tvrdí), ale většina rozšíření není zkontrolována a nikdo si netroufne nějak závazně vyhlásit, která ano a která ne. Pro ostrý produkční server nic moc povzbudivého…
K porovnávání výkonu: zkoušel jsem čistého Apache bez PHP na stejném počítači, Apache 2.0 s Worker MPM a Apache 1.3, přeloženo ze zdrojáků se stejnými optimalizacemi. Zvolil jsem větší množství paralelních dotazů na jeden statický soubor, protože předpokládám, že právě při takovém typu zátěže by se měla nejvíce projevit výhoda threadů proti forku. Přes crossover kabel byl server propojen s druhým počítačem, kde jsem pomocí ab
měřil výkon pro různé počty paralelních klientů (od jednoho po tisíc). Ověřil jsem si, že úzké hrdlo není ani v síti ani v klientském počítači. Výsledky: ať jsem dělal, co jsem dělal, pořád byl za těchto podmínek Apache 1.3 o něco (kolem pěti procent) výkonnější.