V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Vždycky jsem chtěl vyzkoušet jaký to je blogovat a teď na to mám náladu tak jsem tu:)
Je to pár týdnů co jsem přešel na tučňáka. Dříve jsem zkoušel distribuci slackware tak jsem si řek proč u ní nezůstat. Nainstaloval jsem, překompiloval jádro ,všechno si nastavil, vyřešil jsme pár problémů za pomocí hodných spolulinuxářů a teď jsem spokojený jako želva.
Za těch pár týdnů, jako spokojený uživatel, jsem si uvědomil, že můj tučňák získal charakter. Přirostl jsem k němu a on ke mě. Vím co má rád a on ví co mám rád já. Za tento čas jsme se sblížily víc než já se svou partnerkou za poslední půl rok. Po kompilaci jádra se stal tenhle linux můj. Windowsy jsem vyhodil vždycky když začaly dělat problémy. Nová instalace, nová kupa stejných problémů. Linuxu bych to nikdy neudělal, nikdy bych ho jen tak nesmázl z disku a začal s novym, nesl bych to s těžkym srdcem :) Když máme s tučnákem problémy, vždycky se najde někdo kdo je pomůže vyřešit. Oba jsme rádi, že nejsme sami.
Je to trochu obrazně řečeno, ale absolutně to vyjadřuje moje pocity k linuxu a věřím, že v tom nejsem sám...nebo ano?:)
Tiskni
Sdílej: