Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zákládám metalovou kapelu něco ve stylu KoRn a protože naše finanční prostředky jsou (zatím) vcelku omezené, snažím se přijít na to, jak mít za málo pěnez hodně muziky=))
Jsou nás 2x kytaristi (ich), zpěvačka, zpěvák, bubeník, provizorní basák, DJ (ich,mám již nějaké zkušenosti). Zatím společně sháníme zkušebnu, to jest největší problém Nevím kdy a jak budeme moci hrát v zařízené zkušebně s aparaturou, ale jisté je to, že plně nasadím Linux na studiový počítač. Co by se asi stalo, kdybysme nahráli nějakou pecku na woknech a přijeli softwaroví fízlové? Začal jsem hledat software pro registrované (naštěstí) Windows 98, ale mezi freewary jsem objevil jen pár kousků přes které by těžko šlo něco rozumného "namixovat". Jen tak si jednou po nocích brouzdám po internetu, hledajíc zajímavé prográmky pro audio (konkrétně pro příjem internetového streamu/rádia a jeho nahrávání), narazil jsem na několik stovek zajímavých a dobře propracovaných programů pro hudebníky. Sekl jsem se údivem, nikdy jsem ani netušil že pro Linux existuje takové množství aplikací šitých na míru. Sice jsem předtím používal Audacity a věděl jsem o provedení pro Linux. Hurrá!
Na náš budoucí počítač (PIII) příjde s největší pravděpodobností distribuce Fedora Core 5, kterou vyladím pro nejlepší výkon. KDE bude samozřejmostí, vždyť skoro všechny programy jsou pro KDE programované (nebo se mýlím?). Jako primární nahrávací program použiji asi Audacity, no to se ještě uvidí[jsem typ vizuální:], nevím jak na tom je v Linuxu se stabilitou (špatné zkušenosti z Win).
MUSÍTE NAVŠTÍVIT: KDE-Apps.org, LinuxSoft.cz
Pokud tu má někdo za cíl tvorbu hudby na Linuxu, nechť se mu daří!
Tiskni
Sdílej:
Vetsine lidi to staci, ale hudebnikovi moc ne.chtěl jsi říct "... ale snobovi moc ne."