Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zákládám metalovou kapelu něco ve stylu KoRn a protože naše finanční prostředky jsou (zatím) vcelku omezené, snažím se přijít na to, jak mít za málo pěnez hodně muziky=))
Jsou nás 2x kytaristi (ich), zpěvačka, zpěvák, bubeník, provizorní basák, DJ (ich,mám již nějaké zkušenosti). Zatím společně sháníme zkušebnu, to jest největší problém Nevím kdy a jak budeme moci hrát v zařízené zkušebně s aparaturou, ale jisté je to, že plně nasadím Linux na studiový počítač. Co by se asi stalo, kdybysme nahráli nějakou pecku na woknech a přijeli softwaroví fízlové? Začal jsem hledat software pro registrované (naštěstí) Windows 98, ale mezi freewary jsem objevil jen pár kousků přes které by těžko šlo něco rozumného "namixovat". Jen tak si jednou po nocích brouzdám po internetu, hledajíc zajímavé prográmky pro audio (konkrétně pro příjem internetového streamu/rádia a jeho nahrávání), narazil jsem na několik stovek zajímavých a dobře propracovaných programů pro hudebníky. Sekl jsem se údivem, nikdy jsem ani netušil že pro Linux existuje takové množství aplikací šitých na míru. Sice jsem předtím používal Audacity a věděl jsem o provedení pro Linux. Hurrá!
Na náš budoucí počítač (PIII) příjde s největší pravděpodobností distribuce Fedora Core 5, kterou vyladím pro nejlepší výkon. KDE bude samozřejmostí, vždyť skoro všechny programy jsou pro KDE programované (nebo se mýlím?). Jako primární nahrávací program použiji asi Audacity, no to se ještě uvidí[jsem typ vizuální:], nevím jak na tom je v Linuxu se stabilitou (špatné zkušenosti z Win).
MUSÍTE NAVŠTÍVIT: KDE-Apps.org, LinuxSoft.cz
Pokud tu má někdo za cíl tvorbu hudby na Linuxu, nechť se mu daří!
Tiskni
Sdílej:
Vetsine lidi to staci, ale hudebnikovi moc ne.chtěl jsi říct "... ale snobovi moc ne."