Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak asi budou vypadat distribuce GNU/Linux v roce 2026?
Moje myšlenky,názory
Já si myslím, že bysme počítač s linuxem mohli mít do roku 2030 implementováný už v mozku na zakázku (problém by byl, kdyby tam byli napevno Win). Každá distribuce bude uložena na Blu-Ray disku, či na vysokokapacitní klíčence, nebo rovnou v čipu pod kůží. Linux bude už i v náramkových "hodinkách", v mikrovlnce, v domácím kině, bude nainstalovaný i na záchodech kde nám řekne, jak jsme na tom se zdravím. Jádro by mohlo být kompletně v jednom souboru, a samo by si před kompilací zjišťovalo potřeby uživatele. Umělá inteligence bude pomáhat začátečníkům ve shellu... Bude plno user-friendly distribucí, v jádře bude podpora hlasového ovládání/ověřování a nebo podpora ovládání myšlenkami (hacking by to byl příjemný)... Jen aby se nějak více neprojevily ty erekce na Slunci, jak se o tom dnešní dobou spekuluje. No nevím, doufám ale že nenastane úplná totalita a nezakážou open-source a freeware:-/
Můžete napsat svůj názor, co bude a nebude
Tiskni
Sdílej:
1) Linux bude vyvíjet třeba nějaká velká firma, jak po tom mnozí volají. Ta pochopitelně přijde na to, že jí nesmí konkurence koukat pod pokličku a také do toho nemají zákazníci tolik kecat a už vůbec měnit jejich výrobek a ...
2) Když byl rok 2000 ještě daleko, odhadovalo se, co bude. Pokrok vědy... no, skoro se trefili, alespoň někdy.
Také se tvrdilo, že budeme znát léky na všechny nemoci, po světě bude mír, nebudou sociální problémy, autonehody už dávno nebudou, protože je nové vynálezy odstraní...
...nebudou ... , protože je nové vynálezy odstraní.
Peníze se musí točit, vynálezy by toho zvládly, kdyby k tomu byla chuť.