Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jak asi budou vypadat distribuce GNU/Linux v roce 2026?
Moje myšlenky,názory
Já si myslím, že bysme počítač s linuxem mohli mít do roku 2030 implementováný už v mozku na zakázku (problém by byl, kdyby tam byli napevno Win). Každá distribuce bude uložena na Blu-Ray disku, či na vysokokapacitní klíčence, nebo rovnou v čipu pod kůží. Linux bude už i v náramkových "hodinkách", v mikrovlnce, v domácím kině, bude nainstalovaný i na záchodech kde nám řekne, jak jsme na tom se zdravím. Jádro by mohlo být kompletně v jednom souboru, a samo by si před kompilací zjišťovalo potřeby uživatele. Umělá inteligence bude pomáhat začátečníkům ve shellu... Bude plno user-friendly distribucí, v jádře bude podpora hlasového ovládání/ověřování a nebo podpora ovládání myšlenkami (hacking by to byl příjemný)... Jen aby se nějak více neprojevily ty erekce na Slunci, jak se o tom dnešní dobou spekuluje. No nevím, doufám ale že nenastane úplná totalita a nezakážou open-source a freeware:-/
Můžete napsat svůj názor, co bude a nebude
Tiskni
Sdílej:
1) Linux bude vyvíjet třeba nějaká velká firma, jak po tom mnozí volají. Ta pochopitelně přijde na to, že jí nesmí konkurence koukat pod pokličku a také do toho nemají zákazníci tolik kecat a už vůbec měnit jejich výrobek a ...
2) Když byl rok 2000 ještě daleko, odhadovalo se, co bude. Pokrok vědy... no, skoro se trefili, alespoň někdy.
Také se tvrdilo, že budeme znát léky na všechny nemoci, po světě bude mír, nebudou sociální problémy, autonehody už dávno nebudou, protože je nové vynálezy odstraní...
...nebudou ... , protože je nové vynálezy odstraní.
Peníze se musí točit, vynálezy by toho zvládly, kdyby k tomu byla chuť.