abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (62%)
     (23%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 52 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion

    6.1.2008 16:04 | Přečteno: 1344× | poslední úprava: 8.1.2008 21:38

    Někdy v listopadu se mě pod ruce dostal notobook HP Pavilion dv6015ea, na kterém byli předinstalované windows XP. Mé první kroky proto vedly na internet a začal jsem lovit vhodnou distribuci. Měl jsem celkem jasné a ne nějak přehnané požadavky. Rychlý, jednoduše konfigurovatelný a spolehlivý systém.
    Už ze zvyku mě nejdříve napadlo openSuse. Notebook má Turion X2 64, takže následovalo stažení instalačního cd pro 64bitové systémy a s gnome.(openSuse 10.3)
    Instalace proběhla naprosto bez problémů takže jsem se začal věnovat zprovozňování jednotlivého hw. Po instalaci
    nefungovala wifi karta, 3d akcelerace u grafické karty, čtečka paměťových karet a multimediální klávesy. Jinými slovy skoro nic kromě základního hw.
    První přišla na řadu wifina. S tou nebyl problém, stačilo nainstalovat fwcutter a stáhnout firmware a wifina jela. Druhá přišla 3d akcelerace. S tou už to bylo horší, sice stačilo přidat repozitáře nvidie a stáhnout ovladače a všechno mělo být v pořádku a taky se to tak jevilo, jenže jen asi 10 minut. Po restartu 3d akcerelace naběhla a vše jelo, ale najednou se milý nb hryznul a na nic nereagoval, pomohl až tvrdý reset. To mě bylo sice krajně podezřelé, ale říkal jsem si, že stát se to může. To by se to ale nesmělo po opětovném startu opakovat ještě asi 10x do hodiny. Začal jsem hledat v čem by mohl být problém a samozřejmě že byl v ovladačích, které s moji grafickou kartou nějak odmítali komunikovat. Následovala odinstalace a pokus o ruční instalaci beta ovladačů, které tuhle chybu měli opravovat. Ta proběhla naprosto bez problémů a karta se rozjela. Další na řadu přišly multimediální klávesy. Z předchozích zkušeností jsem automaticky sáhl po keytouch a všechno bylo ok. Na čtečku už jsem se tak nějak vykašlal, protože ji stejně nepoužívám.
    V tuhle chvíli by se mohlo zdát, že je vše v pořádku, jenže to bych nesměl být takový pako :-). Po nějaké době jsem začal mít nutkání otestovat, jak se budou chovat další distra. Už delší dobu jsem chtěl vyzkoušet zenwalk nebo ubuntu. První na řadu šel zenwalk.
    Zenwalk je pouze pro i686 pc, takže tím odpadly problémy spojené s 64bitem. Stáhl jsem si iso zenwalku 4.8 a pustil se do instalace. Pravda byl to celkem šok. Linux ještě nepoužívám tak dlouho a zenwalk na mě vybafl s textovou instalačkou. Naštěstí byla česky takže jsem se jí tak nějak záhadně prokousal a systém nainstaloval.Po instalaci na mě čekalo xfce a polovina systému v angličtině. To ale nebyl problém. Horší bylo zvykat si na xfce. Nějak jsem asi zpohodlněl a chyběli mi ty klikátka a hejblátka z openSuse. Pravda je, že oproti openSuse byl systém až neuvěřitelně rychlý a to i přes to, že to nebyla verze pro 64bit. Opět jsem si cvičně zkusil zprovoznit hardware a opět úspěšně, ale zenwalk mi na první pohled nějak nepadl do oka, takže následovalo stažení 64bitové verze ubuntu. Jak jsem už před tím vyčetl, tak pro notebooky je lepší alternativní cd, takže jsem hned sáhl po něm a dobře jsem udělal. Ubuntu se tak jako v předchozích případech nainstalovalo naprosto bez problému. Po prvním startu však následoval šok. Čtečka karet a multimediální klávesy jeli okamžitě a na wifi stačilo opět použít fwcutter. Jediné co zbývalo tak byla grafická karta, ale s tou po předchozích zkušenostech s drivery nebyl taky problém. Takže nakonec
    to dopadlo tak, že místo openSuse mě tady běhá k plné spokojenosti ubuntu a mám takový pocit, že minimální
    do další verze se měnit nic nebude. Teď už stačí jenom nahodit last.fm plugin v rhythmboxu a nic mě nechybí.        

    Hodnocení: 88 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.1.2008 17:15 Septyk | skóre: 2 | Teplice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion
    Skoro stejnej příběh jsem zažil s mím MSI ER710X, akorát wi-fi běží s ndiswrapper. Se Suse, mandrivou, fedorou jsem neupěl. Ubuntu 7.10jsem nabootoval vpohodě jako DesktopCD, instalace ok, jediný co mě nejde je síťovka (ta nešla s ničím než s windows) a webkamera, kterou nepotřebuju. 3D s ATI jede ok, ale moc si nerozumí s kampositorama, je pak děsně línej a všechno se seká :-/
    ...
    San avatar 6.1.2008 17:26 San | skóre: 4 | blog: kecy starý Blažkový | Blansko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion
    V tomhle jsem měl docela výhodu, že jsem si mohl notebook vybrat podle komponent tak, aby jel s linuxem co nejlíp a myslím, že se to docela povedlo. V současné době jede vše a navíc mě to zprovozňování naučilo, že snad všechny problémy se dají řešit a většinou to není ani tak těžký :-)
    Kýbl ovčích hovínek
    6.1.2008 17:36 Septyk | skóre: 2 | Teplice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion
    Já ho měl ozkoušenýho s linuxem a fungoval ok. I na liveCD běžela síťovka. Já jsem si pak koupil model, který má akorát místi Turiona Athlon a síovka nešla. Myslel jsem si že je to vada, vrátil ho a oni mi tam dali winVista a hle, šlo to. Doteď nevim kde je zakopanej pes, ty síovky jsou obě stejný. Mno beztak používám wi-fi, i v práci máme wi-fi, tak to oželim :)
    ...
    San avatar 6.1.2008 17:45 San | skóre: 4 | blog: kecy starý Blažkový | Blansko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zprovozňování linuxu na notebooku Hp pavilion
    Tak to je potom bez problémů, ale něco podobnýho mě dělala kamera. Jednou jela, po druhý ne. Teď to naštěstí funguje i když ji využívám docela zřídka, ale když už ji mám tak proč ji nevyužít
    Kýbl ovčích hovínek
    xsubway avatar 7.1.2008 11:04 xsubway | skóre: 13 | blog: litera_scripta_manet
    Rozbalit Rozbalit vše pěkný příspěvek, ale
    ... příště (prosím) používej odstavce, bez nich se text špatně čte.

    Diky ;-)
    San avatar 7.1.2008 11:18 San | skóre: 4 | blog: kecy starý Blažkový | Blansko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pěkný příspěvek, ale
    Díky, pokusím se o to. Je to můj první blog, takže se to musím ještě malinko doučit :-)
    Kýbl ovčích hovínek

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.