Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak a po mesici zase k blogu. A dneska s trochu delsim nazvem. Mozna se ptate, jak to spolu souvisi. Popravde receno - nijak. Je to jenom neklik veci, ktere se mi za posledni cca. mesic staly a ktere jsem jeste nezdokumentoval.
Ridicak
V dnesni dobe patri ridicak takrikajic k zakladnimu vzdelani. nejen ze vetsina lidi auto vlastni at svoje ci sluzebni, tak i vetsina firem se pta "Mate ridicak?". No a tak kdyz se ve skole objevila moznost si udelat za zvyhodnenou cenu ridicak, nevahal sem. Vyuka probehla v pohode, ale zaverecny zkousky uz tak snadno ne. Technickou cast sem udelal napoprve, jizdu taky (mozna proto ze zrovna nikdo nechtel prechazet). Ale testy, ty ne. Na ty jsem potreboval celkem 3 pokusy. Ale dal sem je, slava. Takze upozorneni nakonec: Lidi, zdrhejte ze silnic!
Moderni "Hry"
Dnes jsme se ve skole bavili (resp. bylo mi baveno) o nejake skvele nove hre. Kouknul jsem na screenshoty (pochvalen budiz clovek co vymyslel nasi skolu pokryt WiFi). Vypadalo to zajimave. Ale zacal sem trochu premejslet - k cemu mi jsou textury 4000x3000px, k cemu mi je skvela fotorealicnost, k cemu mi je, ze se klepe kazdy steblo travy kdyz se na to divam na 17" 2D monitoru?? K cemu mi je ze textury maj kolem 2GB, kdyz a) jich tolik do pameti nenahraju b) jich tolik ani nepotrebuju? K cemu mi je obrovsky rozliseni detailu, kdyz stejne mam monitor na 1280x1024? Kdyby radsi vyvojari misto kresleni obrovskych textur ktere stejne nevyuziju, misto skriptovani kazdyho stebla travy radsi dali trochu do hratelnosti a do "nebugovosti". A nebo udelejte HW pro hi-res VR dostupnej pro smrtelnika. Potom to zacne bejt zajimavy
Microsoft
Ne, nebudu se tady navazet ani nic jineho. Jelikoz se drzim hesla "je nutno poznat veskere alternativy" a jelikoz mimo jine vyvyjim pro MS platformu, byl jsem vcera ucasten TechNet konference. Mimo jine MS predstavil novou verzi Windows nazvanou Vista (nejednalo se o uvedeni na trh, pouze o predstaveni). No, jak to rict. System to neni spatnej. ma i nekolik fajn vychytavek, ktery se mi libej. Ale rasi pockam na plnou. Spis me zaujal WinXP Media Center. Musim naprosto nepokryte rict, ze podobna vecicka na linuxu konkurenci nema. Moznost nahravani celych serialu, velmi jednoduche prezenotvani obrazku, hudba atd. je opravdu vymakane. Proste neco, co se MS povedlo.
Misto zaveru: Tak, tohle byli nejdulezitejsi udalosti minuleho mesice. Tech mene dulezitych bylo relativne vic ale to nekdy jindy. nebo......nikdy.
Tiskni
Sdílej:
No, je asi dobř, že to píšeš pohromadě, že to není ve 3 blogspotech.
Řidičák? To je podle toho, jak moc a často budeš jezdit, první dva roky buď víc při zemi.
Pokud jde o virtuální hry, viděl jsem nějaký polský film a ani na název se nevzpomenu, ale znělo to nějak bojovně, jednalo se tam o něco jako soubou jedněch zlejch s druhejma (a snad dalšíma zlejma), vyskytovala se tam jedna, co hrála samostatně, při hře byly levely atd., končilo to tím, že se dostala do nejvyšší úrovně ... a zjistila, že je ve skutečném životě (?). Byla u toho dost dobrá muzika. (Mně by se líbilo virtuální Diablo )
Microsoft a "to nemá v linuxu konkurenci"? Teď třeba ne, ale věřím, že i to bude, aspoň Novell na tom určitě zapracuje.
Dík
Ve hře? No, až ho znova uvidim, tak se pokocham, možná ve hře byla, ale ... bylo to nějak reálný.
Ridičák mám půl roku, ještě jsem nikoho nezabil, testy jsem měl na 57 :)
Hry...na windowsech jsem hrával CoD. Doom mě svojí grafikou uchvátil, ale zábavnej byl až datadisk. Toho jsem hrál jen ze zvědavosti jaká tam vlastně je grafika. Musím říct, že mě uchvátil.
Nevidím důvod proč by nešlo napsat pár skriptů a upravit KDE tak, aby se z nějaké distribuce stalo takové MEDIA CENTER.