Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tentokrát: webové rozhraní, chyby na RapidShare.com, usenet a titulky k filmům. Neznáte doposud FatRat?
Velkou novinkou, která se začala v repozitáři v posledních dnech rýsovat, je webové rozhraní pro vzdálené ovládání programu. Není na bázi Java apletu, ani AXAJu - je to obyčejné XHTML (1.0 Strict validní) obohacené o trochu JavaScriptu, bez kterého to ovšem také funguje.
Základem je jednoduchý epoll-based webserver, který jsem napsal. Umí obsluhovat HEAD, GET a jednoduché POST požadavky (jen jednoduchá post data, zatím žádná MIME těla). Na serverové straně pak jako skriptovací engine funguje QtScript, což je v podstatě rozšířený ECMAScript.
Mám tu několik screenshotů, některé mohou už teď být zastaralé, protože věci se mění rychle. Takto vypadá hlavní stránka spolu s procházením souborů v přenosu - všechny stažené soubory je možné přes webové rozhraní stahovat Můžete si zobrazit detaily přenosu (které ještě obohatím o některé věci, které oproti GUI schází). Pokud FatRat používáte, asi znáte graf rychlosti přenosu - ten je ve webovém rozhraní také. A na závěr přidávání přenosů - tam je zatím jen hotová stránka, nikoliv skripty, takže to nefunguje. Dále je třeba udělat správu front.
Pokud si necháváte stahovat soubory z RapidShare.com, může se stát, že se vám namísto kýženého souboru stáhne HTML stránka s nějakou chybou (soubor neexistuje, přečerpaný limit, server mimo provoz...). Toto je chyba čistě na straně RapidShare.com a žádné hacky kvůli nim do enginu přidávat nebudu - server vrací 200 OK, tudíž je vše OK. Napsal jsem jim e-mail, kde navrhuji, aby byla chyba vyjádřena nejen ve vrácené HTML stránce (tedy uživatelům webových prohlížečů), ale i v podobě kódu HTTP. Dostal jsem zpátky e-mail:
We are sending a normal response so that the users are able to see the error message in HTML. Inside the HTML is an error code. These codes can be changed from our side as needed, so there is no change that we can support you directly.
Buď je účelem mě jednoduše poslat k čertu, nebo někdo v RapidShare nedokáže pochopit, že použití kódu jiného než 200 OK na té jejich chybové HTML stránce nic nemění (jak jsem jim v e-mailu psal)... Zkusím jim ještě odpovědět.
Dříve místo k diskuzím, dnes prakticky něco jako RapidShare. Otázka je jednoduchá: používáte to někdo? Někdo na qt-apps.org navrhoval zařazení podpory pro .nzb soubory...
Občas pro mámu stahuju titulky k seriálu Lost z webu OpenSubtitles.org. Zajímavou věcí, na kterou jsem narazil, je rozhraní XML-RPC a možnost hledat titulky podle jakéhosi checksumu souboru. Řekl jsem si, že se to lidem může hodit, takže jsem udělal plugin fr_opensubtitles. Takhle vypadá nastavení a takhle vyhledávání.
svn co svn://svn.dolezel.info/fatrat/trunk/fr_opensubtitles
Hledání je dostupné přes menu nástrojů (ikonka nalevo od seznamu tabů) a přes kontextové menu přenosu.
10. června se vyhlašovala anketa Czech Open Source 2008, kde byl i FatRat. Bohužel se moc neumístil - akorát 5. místo ve hlasování porotou. No, říkal jsem si, že i u veřejnosti jsem se umístit mohl... tak třeba za rok Ale 10. června jsem dělal také přijímačky na ČVUT FEL (obor STM) - ještě není zveřejněná hranice, od které berou, ale s 19 body z 20 možných bych to měl mít v kapse
Tiskni
Sdílej:
Lepší by bylo použít existující HTTP server místo psaní vlastního - třeba apache, nebo nějaký javový server - ten by komunikoval s FatRatem.Složiteji a méně efektivněji by to už pak opravdu nešlo
Tím by šlo třeba zařídit, abych měl přístup k fatratu na portu 80, kde mi běží normálně web a nepotřeboval na to povolovat další port (naopak vyčlenění na zvláštní port jde tak jako tak).Viz reverzní proxy.
Složiteji a méně efektivněji by to už pak opravdu nešloJedna věc je efektivita při psaní kódu a výkon* a druhá věc je znovupoužitelnost a nějaká správná komponentová a vrstvená architektura.
Viz reverzní proxy.hmm, takhle se dá poslepovat dohromady hodně věcí. *) i když tady je vyšší výkon dost pochybný. Spíš těžko říct, jestli je to efektivnější takhle nebo jinak, to záleží na konkrétní implementaci.
Jedna věc je efektivita při psaní kódu a výkon* a druhá věc je znovupoužitelnost a nějaká správná komponentová a vrstvená architektura.Tohle by bylo dost špatné v obojím, to mi věř.
hmm, takhle se dá poslepovat dohromady hodně věcí.Reverzní proxy je věc tisíckrát čistší než propojovat nějaký PHP kód v jednom procesu s nativním kódem v procesu druhém. Udělat reverzní proxy je pár řádek v konfiguráku Apache.
Buď je účelem mě jednoduše poslat k čertu, nebo někdo v RapidShare nedokáže pochopit, že použití kódu jiného než 200 OK na té jejich chybové HTML stránce nic nemění (jak jsem jim v e-mailu psal)Hehe, rekl bych, ze te opravdu slusne poslali k certu. Samozrejme jim jde o to, aby ty jejich stranky lidi prohlizeli ve webbroseru a proto nebudou podporovat jednodussi parsovani pro automaticke skripty.
teda jen pod WoknamaNebude to NTLM autentizací u proxy?
chicht. Tak to nepůjde. Zrovinka dnes nám chudinka lehla popelem. Moc, ale opravdu moc mě to mrzí