Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
vim ~/.emacs
Nu dobře, to Tě minimálně zčásti omlouvá. Ale v jednu chvíli jsem měl dojem, že když poskládám ty střípky dohromady, vyjde mi něco jako "hezký, ale Qt je husnýýýýý, přepište to někdo do Gtk, mně se do toho nechce." Jenže ve světle skutečnosti, že Doli s největší pravděpodobností nepoužívá Qt jako náhradu Gtk, ale jako aplikační platformu se vším všudy, srovnatelnou s půlkou základních knihoven Gnome, a to by fakt znamenalo, že se ptáš, jestli Ti není někdo ochotný napsat celý jeden program ze scratche jen proto, že se Ti nelíbí Qt. To mi přijde jako velmi chabý důvod.
Já taky jedu na fulltime, slovo "víkend" neznám a přesto se snažím ještě se vyvinout nástroje, které by mi jednak mohly práci usnadnit, a taky by mohly vůbec umožnit jednu komunitní záležitost, která by bez toho nebyla skoro možná a kterou si tu potichu vařím. A ještě k tomu všemu (soukromě) studuju. Takže bych to taky viděl na spaní tak od jedné v noci do sedmi ráno a mimo tu dobu pořád na nohou.
Ten dotaz ohledně GTK bylo spíš popíchnutí, úplně vážně jsem to nemyslel, ale nějak jsme se do toho zapletli Vzhled jako takový mi zase až tolik nevadí, vadí mi, že když si chci třeba spustit v Gnome Kbarcode, začne se spouštět nějaký Wallet nebo co a načítat tuna KDE knihoven... Ale to jsme trošku jinde
I já vyvíjím nástroje, které mi práci usnadní, ale prací rozumím práci, která mě živí. Studovat bych chtěl a i bych studovat, to se dá při děcku zvládnout, ale na to letos nejsou peníze, takže až za rok. A co se spaní týče, od 1 do 7, tak jsem spal, když jsem spát mohl a chrochtal jsem si. Teď je to tak 1-3 hodiny denně, což žádné Monte Carlo není
I já vyvíjím nástroje, které mi práci usnadní, ale prací rozumím práci, která mě živí.A já snad fotosyntetizuju, nebo co?
fatrat
.
rs-update.patch
.
Tiskni
Sdílej: