Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tentokrát: přechod na nové verze Qt a CMake + podpora CZshare.com. Neznáte doposud FatRat?
Zatímco jsem postupně skládal na hromádku různé malé patche pro verzi 1.0 RC2, objevili se hned dva lidé nabízející přípravu tureckého překladu. Slovo dalo slovo a překlad je v SVN. Mezitím se v trunku děly i další věci.
Přešel jsem na CMake 2.6.0, které plně podporuje moduly posledních verzí Qt. Navíc jsem aktualizoval datový soubor s informacemi o vyhledávacích enginech, takže by vše opět mělo fungovat. A když už jsem byl u toho, na přání uživatele jsem přidal možnost zobrazit stránku s informacemi o torrentu (kliknout pravým na výsledek vyhledávání). Tato stránka se díky WebKitu zobrazuje přímo uvnitř programu, ale v nastavení si můžete zvolit, aby se použil externí prohlížeč. SVN trunk tedy víceméně vyžaduje Qt 4.4.
Další věcí je postupná podpora pluginů. Věci, které dřív byly interně řešeny staticky, jsou o něco více dynamické, ale hlavním kouzlem je -export-dynamic
, takže pluginy se mohou hned chovat skoro jako by byly součástí hlavního programu. Vývoj je pak hračka.
První plugin na sebe nenechal dlouho čekat. Je jím podpora stahování a uploadování na CZshare.com. Stejně jako u RapidShare.com platí, že stahování je pouze pro majitele Profi účtů, zatímco uploadování je pro všechny. Tato věc ještě bude potřebovat pořádně otestovat a hlavně dokončit některé drobnosti, nicméně zdrojový kód je na svn://svn.dolezel.info/fatrat/trunk/fr_czshare
. Hlavně nezapomeňte, že plugin musí jít do stejného prefixu jako hlavní program. Vývoj pluginu umožnil uživatel ronny, který mi na CZshare.com daroval Profi účet - za to mu patří díky.
Na závěr už jde jen o nějaké drobnosti - opravy chyb, možnost přeskakovat neplatné řádky v kontroloru odkazů RS.com či přidání uninstall
pravidla, které upozorňuje, jak se u CMake má odinstalace dělat.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
Nu dobře, to Tě minimálně zčásti omlouvá. Ale v jednu chvíli jsem měl dojem, že když poskládám ty střípky dohromady, vyjde mi něco jako "hezký, ale Qt je husnýýýýý, přepište to někdo do Gtk, mně se do toho nechce." Jenže ve světle skutečnosti, že Doli s největší pravděpodobností nepoužívá Qt jako náhradu Gtk, ale jako aplikační platformu se vším všudy, srovnatelnou s půlkou základních knihoven Gnome, a to by fakt znamenalo, že se ptáš, jestli Ti není někdo ochotný napsat celý jeden program ze scratche jen proto, že se Ti nelíbí Qt. To mi přijde jako velmi chabý důvod.
Já taky jedu na fulltime, slovo "víkend" neznám a přesto se snažím ještě se vyvinout nástroje, které by mi jednak mohly práci usnadnit, a taky by mohly vůbec umožnit jednu komunitní záležitost, která by bez toho nebyla skoro možná a kterou si tu potichu vařím. A ještě k tomu všemu (soukromě) studuju. Takže bych to taky viděl na spaní tak od jedné v noci do sedmi ráno a mimo tu dobu pořád na nohou.
Ten dotaz ohledně GTK bylo spíš popíchnutí, úplně vážně jsem to nemyslel, ale nějak jsme se do toho zapletli Vzhled jako takový mi zase až tolik nevadí, vadí mi, že když si chci třeba spustit v Gnome Kbarcode, začne se spouštět nějaký Wallet nebo co a načítat tuna KDE knihoven... Ale to jsme trošku jinde
I já vyvíjím nástroje, které mi práci usnadní, ale prací rozumím práci, která mě živí. Studovat bych chtěl a i bych studovat, to se dá při děcku zvládnout, ale na to letos nejsou peníze, takže až za rok. A co se spaní týče, od 1 do 7, tak jsem spal, když jsem spát mohl a chrochtal jsem si. Teď je to tak 1-3 hodiny denně, což žádné Monte Carlo není
I já vyvíjím nástroje, které mi práci usnadní, ale prací rozumím práci, která mě živí.A já snad fotosyntetizuju, nebo co?
fatrat
.
rs-update.patch
.