Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tentokrát: přechod na nové verze Qt a CMake + podpora CZshare.com. Neznáte doposud FatRat?
Zatímco jsem postupně skládal na hromádku různé malé patche pro verzi 1.0 RC2, objevili se hned dva lidé nabízející přípravu tureckého překladu. Slovo dalo slovo a překlad je v SVN. Mezitím se v trunku děly i další věci.
Přešel jsem na CMake 2.6.0, které plně podporuje moduly posledních verzí Qt. Navíc jsem aktualizoval datový soubor s informacemi o vyhledávacích enginech, takže by vše opět mělo fungovat. A když už jsem byl u toho, na přání uživatele jsem přidal možnost zobrazit stránku s informacemi o torrentu (kliknout pravým na výsledek vyhledávání). Tato stránka se díky WebKitu zobrazuje přímo uvnitř programu, ale v nastavení si můžete zvolit, aby se použil externí prohlížeč. SVN trunk tedy víceméně vyžaduje Qt 4.4.
Další věcí je postupná podpora pluginů. Věci, které dřív byly interně řešeny staticky, jsou o něco více dynamické, ale hlavním kouzlem je -export-dynamic
, takže pluginy se mohou hned chovat skoro jako by byly součástí hlavního programu. Vývoj je pak hračka.
První plugin na sebe nenechal dlouho čekat. Je jím podpora stahování a uploadování na CZshare.com. Stejně jako u RapidShare.com platí, že stahování je pouze pro majitele Profi účtů, zatímco uploadování je pro všechny. Tato věc ještě bude potřebovat pořádně otestovat a hlavně dokončit některé drobnosti, nicméně zdrojový kód je na svn://svn.dolezel.info/fatrat/trunk/fr_czshare
. Hlavně nezapomeňte, že plugin musí jít do stejného prefixu jako hlavní program. Vývoj pluginu umožnil uživatel ronny, který mi na CZshare.com daroval Profi účet - za to mu patří díky.
Na závěr už jde jen o nějaké drobnosti - opravy chyb, možnost přeskakovat neplatné řádky v kontroloru odkazů RS.com či přidání uninstall
pravidla, které upozorňuje, jak se u CMake má odinstalace dělat.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
Nu dobře, to Tě minimálně zčásti omlouvá. Ale v jednu chvíli jsem měl dojem, že když poskládám ty střípky dohromady, vyjde mi něco jako "hezký, ale Qt je husnýýýýý, přepište to někdo do Gtk, mně se do toho nechce." Jenže ve světle skutečnosti, že Doli s největší pravděpodobností nepoužívá Qt jako náhradu Gtk, ale jako aplikační platformu se vším všudy, srovnatelnou s půlkou základních knihoven Gnome, a to by fakt znamenalo, že se ptáš, jestli Ti není někdo ochotný napsat celý jeden program ze scratche jen proto, že se Ti nelíbí Qt. To mi přijde jako velmi chabý důvod.
Já taky jedu na fulltime, slovo "víkend" neznám a přesto se snažím ještě se vyvinout nástroje, které by mi jednak mohly práci usnadnit, a taky by mohly vůbec umožnit jednu komunitní záležitost, která by bez toho nebyla skoro možná a kterou si tu potichu vařím. A ještě k tomu všemu (soukromě) studuju. Takže bych to taky viděl na spaní tak od jedné v noci do sedmi ráno a mimo tu dobu pořád na nohou.
Ten dotaz ohledně GTK bylo spíš popíchnutí, úplně vážně jsem to nemyslel, ale nějak jsme se do toho zapletli Vzhled jako takový mi zase až tolik nevadí, vadí mi, že když si chci třeba spustit v Gnome Kbarcode, začne se spouštět nějaký Wallet nebo co a načítat tuna KDE knihoven... Ale to jsme trošku jinde
I já vyvíjím nástroje, které mi práci usnadní, ale prací rozumím práci, která mě živí. Studovat bych chtěl a i bych studovat, to se dá při děcku zvládnout, ale na to letos nejsou peníze, takže až za rok. A co se spaní týče, od 1 do 7, tak jsem spal, když jsem spát mohl a chrochtal jsem si. Teď je to tak 1-3 hodiny denně, což žádné Monte Carlo není
I já vyvíjím nástroje, které mi práci usnadní, ale prací rozumím práci, která mě živí.A já snad fotosyntetizuju, nebo co?
fatrat
.
rs-update.patch
.