Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Začal jsem testovat autonavigaci Sygic pro telefony s Google Android. Želbohu jsem nenašel demoverzi, tudíž nezbývá než sehnat si pirátskou verzi programu (keygen).
S navigací jsem se příliš nepohyboval mimo Prahu, tudíž nemohu zhodnotit kvalitu pokrytí silnic. Nicméně v Praze s tímto problém nebyl. S celou řadou dalších věcí už ale problém byl. Zastanu tedy negativistický postoj a budu software porovnávat s TomTomem, který jsem dříve zkoušel na Windows Mobile.
Vymýšlené trasy jsou možná rychlé, ale naprosto idiotské. Ode mě ke Kauflandu vedla naprosto jednoduchá a rychlá cesta o délce zhruba 1500m, navigace mě přesto žene na nedalekou dálnici ("Rozvadovská spojka"), což by cestu bezesporu zkomplikovalo a prodloužilo. Je jasné, že využívat dálnice se vyplatí, ale ne za každou cenu...
Dávám si jedno místo, kam se má zajet, do oblíbených, abych si nemusel nikam jinam zapisovat adresu. Věc vyřídím a teď chci oblíbenou položku smazat - ejhle, nemůžu zjistit, jak na to! Teprve až googlením zjišťuju, že Oblíbené položky je možné mazat/upravovat pod správou Bodů zájmu. Já vám nevím, bodem zájmu je pro mě čerpací stanice, automechanik, kino, cokoliv, ale ne Oblíbená položka...
Jednou jsem zapomněl widgetem na ploše povolit GPS a zjišťuji, že pokud v tomto stavu zapnete navigaci, oznámí vám, že GPS není a smůla, musíte program restartovat. Zapnutí GPS a přepnutí zpět do programu nezabere. Zajímavé je, že pouze v tomto nefunkčním stavu se mi podařilo se v programu dostat na obrazovku se zobrazením stavu GPS - tedy přehled družic apod. Jakmile vám GPS funguje, na tuto obrazovku se prostě nedostanete. Ťukání na ukazatel signálu je marné.
Hlasové instrukce mají zcela fatální chybu. Pokud máte více odbočování za sebou, něco se podělá, na displeji vám to ukazuje odbočení správně, ale hlasově je to špatně. Jel jsem po mně dobře známé cestě, navigace mi správně řekla, že mám zahnout vpravo (sjet ze silnice pro mot. vozidla), na další křižovatce mi opět správně řekla, že mám zahnout doprava a pak se to stalo. Následující odbočka měla být VLEVO, ta navigace to i věděla, doleva ukazovala, i na mapě vedla trasa doleva. Hlasová navigace ovšem suverénně hlásila, že za 100m mám zahnout VPRAVO a na samotné křižovatce chybu potvrdila opětovným hlášením "Nyní odbočte VPRAVO". Touhle závažnou chybou by mě tento bídný software nahnal zpět na dálnici...
Ještě jednou se vrátím k vyhledávání tras. Pokud máte vyhledanou trasu od minulého používání a teď se chcete nechat navigovat někam jinam, tak prostě dáte "Navigovat na" a zadáte nový cíl. Průser je, že občas vám to vyhodí, že trasu se nepodařilo najít (hezká univerzální hláška). V tomto stavu nezbývá vlézt do plánu trasy, smazat původní trasu a tentokrát to už projde.
Lag je dost znatelný, zde však nevím, jestli je za něj zodpovědný Sygic nebo Android. Hezky je to vidět třeba na vlakových přejezdech. Když přes nějaký přejíždíte, vesele to na displeji odpočítává, že za 30m bude vlakový přejezd.
Můžu vám říct, že do tohoto softwaru bych tedy peníze neinvestoval. Díky bohu za možnost si software takzvaně ukrást, protože jinak bych vyhodil několik set korun za shit, u kterého člověk neví, jestli se dočká opravy. Stav bych označil za nedoladěnou betu. Počkat si na příchod osvědčeného TomTomu se asi vyplatí...
Tiskni
Sdílej:
Želbohu jsem nenašel demoverzi, tudíž nezbývá než sehnat si pirátskou verzi programu (keygen)
Ono se to nedá koupit?