Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
./configure
, make
, make install
), předpokládám, znáte. Program ./configure by měl ohlídat všechny závislosti a upozornit vás, co za -dev či -devel balíčky je potřeba nainstalovat. Může se nicméně stát, že ani tento program nepodchytí vše, a pak nezbyde než se podívat do dokumentace k programu, vyhledat, na čem závisí, a odpovídající -dev či -devel balíčky doinstalovat. Poslední možnou překážkou je chyba ve zdrojáku, kterou můžete opravit sám, máte-li potřebné znalosti, nebo konzultovat projektové stránky, zda-li byl daný problém nahlášen a pokud ne a jste si jistý, že máte podle projektové dokumentace vše potřebné, hlášení o chybě zašlete sám.
Dvě verze vedle sebe? To jde?
Jde.
Co všem pořád vadí, že každý program nemá svůj adresář? Jen si představte tu dlouhou PATH :-o. Dvě verze se můžou rozlišovat prefixem/sufixem u binárky (třeba gcc používá obojí, prefix na cross kompilátory a suffix na verze).
{yum install|apt-get install|emerge|yast -i|urpmi|...} seznam programůa je to. Na všech třech to spustím z pohodlí jednoho shellu. Vyšly nové verze? Mám přece automatické aktualizace čehokoli, co je v repositáři...
Dik za tip na Inkscape. Nevedel byste neco za Corel Trace?
/usr/bin jediná velká změť. Jen vlézt do toho adresáře je na minutu přemýšlení počítače.Hmm, a čo je to za počítač? Mne to na notebooku (HP compaq nx9020, disk 40 GB, 4200 RPM, ReiserFS) netrvá ani dve sekundy (je tam skoro 1600 súborov, spolu jemne cez 100 MB)...
cd /usr/bin
trvá neměřitelně krátce. Zhruba dvě sekundy trvá ls -l /usr/bin
, ale tento čas závisí prakticky jen na pomalosti vykreslování na různých terminálech, protože do /dev/null to trvá asi tři setiny sekundy...
Závisí to od toho, čo považuješ za vlezenie do adresára . Povedal by som, že načítanie obsahu adresára by bolo výstižnejšie pomenovanie...
Keď som to meral, bolo to možno menej ako jedna sekunda (od stlačenia enteru po zobrazenie obsahu v mc), lenže presne som to akosi nemohol odmerať a na druhý- (a ďalší-) krát to už bolo z pochopiteľných príčin okamžité... Tak som tam dal rozumný margin (dve sekundy to rozhodne neboli ).
Môže byť toto smerodajné?
$ time ls -al > /dev/null real 0m0.032s user 0m0.028s sys 0m0.004s
Nie je to z výpisu jasné, ale áno, bol som v adresári /usr/bin.
real 0m2.934s user 0m0.040s sys 0m0.076s
Tiskni
Sdílej: