Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »./configure
, make
, make install
), předpokládám, znáte. Program ./configure by měl ohlídat všechny závislosti a upozornit vás, co za -dev či -devel balíčky je potřeba nainstalovat. Může se nicméně stát, že ani tento program nepodchytí vše, a pak nezbyde než se podívat do dokumentace k programu, vyhledat, na čem závisí, a odpovídající -dev či -devel balíčky doinstalovat. Poslední možnou překážkou je chyba ve zdrojáku, kterou můžete opravit sám, máte-li potřebné znalosti, nebo konzultovat projektové stránky, zda-li byl daný problém nahlášen a pokud ne a jste si jistý, že máte podle projektové dokumentace vše potřebné, hlášení o chybě zašlete sám.
Dvě verze vedle sebe? To jde?
Jde.
Co všem pořád vadí, že každý program nemá svůj adresář? Jen si představte tu dlouhou PATH :-o. Dvě verze se můžou rozlišovat prefixem/sufixem u binárky (třeba gcc používá obojí, prefix na cross kompilátory a suffix na verze).
{yum install|apt-get install|emerge|yast -i|urpmi|...} seznam programůa je to. Na všech třech to spustím z pohodlí jednoho shellu. Vyšly nové verze? Mám přece automatické aktualizace čehokoli, co je v repositáři...
Dik za tip na Inkscape. Nevedel byste neco za Corel Trace?
/usr/bin jediná velká změť. Jen vlézt do toho adresáře je na minutu přemýšlení počítače.Hmm, a čo je to za počítač? Mne to na notebooku (HP compaq nx9020, disk 40 GB, 4200 RPM, ReiserFS) netrvá ani dve sekundy (je tam skoro 1600 súborov, spolu jemne cez 100 MB)...
cd /usr/bin
trvá neměřitelně krátce. Zhruba dvě sekundy trvá ls -l /usr/bin
, ale tento čas závisí prakticky jen na pomalosti vykreslování na různých terminálech, protože do /dev/null to trvá asi tři setiny sekundy...
Závisí to od toho, čo považuješ za vlezenie do adresára . Povedal by som, že načítanie obsahu adresára by bolo výstižnejšie pomenovanie...
Keď som to meral, bolo to možno menej ako jedna sekunda (od stlačenia enteru po zobrazenie obsahu v mc), lenže presne som to akosi nemohol odmerať a na druhý- (a ďalší-) krát to už bolo z pochopiteľných príčin okamžité... Tak som tam dal rozumný margin (dve sekundy to rozhodne neboli ).
Môže byť toto smerodajné?
$ time ls -al > /dev/null real 0m0.032s user 0m0.028s sys 0m0.004s
Nie je to z výpisu jasné, ale áno, bol som v adresári /usr/bin.
real 0m2.934s user 0m0.040s sys 0m0.076s
Tiskni
Sdílej: