Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
./configure
, make
, make install
), předpokládám, znáte. Program ./configure by měl ohlídat všechny závislosti a upozornit vás, co za -dev či -devel balíčky je potřeba nainstalovat. Může se nicméně stát, že ani tento program nepodchytí vše, a pak nezbyde než se podívat do dokumentace k programu, vyhledat, na čem závisí, a odpovídající -dev či -devel balíčky doinstalovat. Poslední možnou překážkou je chyba ve zdrojáku, kterou můžete opravit sám, máte-li potřebné znalosti, nebo konzultovat projektové stránky, zda-li byl daný problém nahlášen a pokud ne a jste si jistý, že máte podle projektové dokumentace vše potřebné, hlášení o chybě zašlete sám.
Dvě verze vedle sebe? To jde?
Jde.
Co všem pořád vadí, že každý program nemá svůj adresář? Jen si představte tu dlouhou PATH :-o. Dvě verze se můžou rozlišovat prefixem/sufixem u binárky (třeba gcc používá obojí, prefix na cross kompilátory a suffix na verze).
{yum install|apt-get install|emerge|yast -i|urpmi|...} seznam programůa je to. Na všech třech to spustím z pohodlí jednoho shellu. Vyšly nové verze? Mám přece automatické aktualizace čehokoli, co je v repositáři...
Dik za tip na Inkscape. Nevedel byste neco za Corel Trace?
/usr/bin jediná velká změť. Jen vlézt do toho adresáře je na minutu přemýšlení počítače.Hmm, a čo je to za počítač? Mne to na notebooku (HP compaq nx9020, disk 40 GB, 4200 RPM, ReiserFS) netrvá ani dve sekundy (je tam skoro 1600 súborov, spolu jemne cez 100 MB)...
cd /usr/bin
trvá neměřitelně krátce. Zhruba dvě sekundy trvá ls -l /usr/bin
, ale tento čas závisí prakticky jen na pomalosti vykreslování na různých terminálech, protože do /dev/null to trvá asi tři setiny sekundy...
Závisí to od toho, čo považuješ za vlezenie do adresára . Povedal by som, že načítanie obsahu adresára by bolo výstižnejšie pomenovanie...
Keď som to meral, bolo to možno menej ako jedna sekunda (od stlačenia enteru po zobrazenie obsahu v mc), lenže presne som to akosi nemohol odmerať a na druhý- (a ďalší-) krát to už bolo z pochopiteľných príčin okamžité... Tak som tam dal rozumný margin (dve sekundy to rozhodne neboli ).
Môže byť toto smerodajné?
$ time ls -al > /dev/null real 0m0.032s user 0m0.028s sys 0m0.004s
Nie je to z výpisu jasné, ale áno, bol som v adresári /usr/bin.
real 0m2.934s user 0m0.040s sys 0m0.076s
Tiskni
Sdílej: