Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Ako stály prispievateľ zápismi na tomto fóre ma napadla jedna menej technická záležitosť a rozhodol som sa rozhýbať si moje prsty a hodiť ju sem. Po prečítaní tohoto článku ma zaujal (alebo znechutil?) tento "zaujímavý" postreh autora príspevku:
...ak máte alergiu na tučniakov, zošaliete (a ak ju nemáte, rýchlo ju môžete dostať)...
Odporúčam Vám prečítať si celý článok, fakt zaujímavá propaganda Mrkvosoftu, aj keď som tolerantný, fakt to inak neviem nazvať. A poďme k veci: Rozmýšľali ste niekedy, aké logo by si Linux zaslúžil, ak by to nemal byť tučniak (tux)? Nikdy som nad týmto estetickým vnemom vhodného loga Linuxu nepremýšľal, veď v mojom distre SuSE si ani nepamätám, kedy som v poslednej dobe narazil na tuxa, ja mám chameleóna. Aj keď to je logo distra a nie Linuxu ako jadra.
Pravdepodobne sa Linus Torvalds zameral pri vzniku ním vyvíjaného jadra na logo tučniaka z dôvodu, že pochádza zo severskej krajiny. Alebo ho to napadlo odrazu a nevedel si spomenúť okrem programovania na nič iné. Ale to je môj subjektívny názor, väčšia blbosť ma nenapadla.
Aké logo Linuxu by ste zvolili alebo navrhli Vy? Je pravda že napr. veľa zvierat je už licenčne zaviazných, ale či sa to sťahuje priamo na ne, alebo typ vyobrazenia to fakt netuším. Mňa žiadne logo nenapadlo, preto som zvedavý na Vaše názory. Len taký postreh ako by v logu vyzeral lev (keď už som sa narodil v tomto znamení) ale hneď som si spomenul na jednu nemenovanú poisťovňu.
Tiskni
Sdílej:
Já si nemůžu pomoct, ale tučňák mi připadá jako úplně blbý a trapný zvíře.A ja si nemuzu pomoct, ale jako uplne blby a trapny mi tu pripada nekdo uplne jinej :P
Přesně takhle vypadaly moje windy (pominu-li profesionální systémové programy, které mi v linuxu vážně chybí) těsně před přechodem na linux. Řekl jsem si: všechno tohle je i v linuxu, tak proč vlastně mám windy?
O koze, o voze. Já tvrdim že proto přejde někdo odněkud někam? Já tvrdim, že by to na Win. nešlo?
Niklolivěk. Na Linix mi to funguje líp, funguje mi tam všechni co chci a tak jsem Win. zrušil, no. Co naděláš, svět už je takovej.
Ty jsi charakterizoval Liuxového uživatele, já ti oponuji. Znám víc takových lidí, co by se ti vůbec do té škatulky nevešli. Vůbec je nezajímá ideologie, ani logo, zjistili, že jim to z nějakých důvodů vyhovuje. Ale s těma se nepotkáš na internetu. O těhle válkách často nemají tušení. Není jich moc, ale jsou. A až jich budou miliony, Jindro. He!!!
Akurát som prišiel z pivnej akcie, zapol som si book. Tučniak mi fakt nepripadá nejako labužnícky. Čo tak logo pivného pohára? Som dôkazom toho, že vychladené pivo a Linux idú do kopy. A pivo ktoré mám rád je dobré vychladené a studené a zimu má rád aj tučniak. Takže nakoniec som dospel k záveru že tučniaka (tuxa) mám rád.