abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 567 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    První šmouha ArchLinuxu?

    13.6.2005 06:40 | Přečteno: 1960× | politika | poslední úprava: 6.8.2005 17:48

    O "malém" problému s nvidia ovladačem v ArchLinuxu jsem psal v reakci k zápisu, který nadšeně předkládá důvody pro přechod z Gentoo k Arch. Obecně jsem jako lama nakloněn věřit spíše na chyby mezi klávesnicí a židlí.

    UPDATE 6.8.2005: A opravdu, buď jsem to nejdříve nenašel, anebo se komunita Archařů (nebo sama NVidia?) pochlapila a na světě je balíček nvidia-legacy, který obsahuje podporu pro starší karty, jež jinak NVidia pouští přes palubu. Pokud se tedy uhlídá, aby v pacman byly vždy balíčky podporující již jednou podporovaný HW, celý následující zápis je passé :)

    ***** zápis už naštěstí není pravda ****

    A skutečně, promptně mi bylo doporučeno řešení problému, totiž instalace nižší verze ovladače nvidia, než je momentálně k dispozici ke stažení správcem pacman. Ke svému nemilému překvapení jsem ale právě kvůli tomuto ovladači zjistil, že pacman pravděpodobně neposkytuje několik verzí balíčků, ani co se týká ovladačů. Vždy pouze ten nejaktuálnější, a ty starší vzal čert. Závidím víru skalním příznivcům AL ve stabilitu a vychytanost toho, co se jim takto ani ne tak nabízí, jako spíš vnucuje.

    Provést downgrade by prý neměl být takový problém, neboť je možné, že se příslušný starší balíček při první nehodě s balíčkem novým nachází ještě v cache. Dejme tomu... horší situace nastane, když chcete nainstalovat přímo verzi jinou, než kterou nabízí pacman. Je třeba nejprve zkompilovat balíček vlastní a ačkoliv AL nabízí vlastní nástroj (ABS), zas tak triviální to není.

    Ručně je třeba upravit soubor PKGBUILD v příslušném adresáři, v mém případě konkrétně /var/abs/extras/x11/nvidia/PKGBUILD, což znamená přepsat všechny výskyty verze balíčku verzí starší, tj. mezi jinými adresu zdroje:

    source=(ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-7174/$pkgbinary-pkg0.run)
    

    V ideálním případě si samozřejmě raději ověříte, že patřičná verze je na tom místě opravdu ke stažení. Stejně budete potřebovat ze staženého vygenerovat ještě md5sum, protože první pokus o makepkg skončí právě z tohoto důvodu pochopitelnou chybou. Takže ještě makepkg -g >>PKGBUILD a hurá, jdeme na to. Ne, ještě ne, taktéž třeba upravit verzi v souboru nvidia.install a už snad:

    [root@arch nvidia]# makepkg
    ==> Making package: nvidia  (Po čen 13 05:52:51 CEST 2005)
    ==> Checking Runtime Dependencies...
    ==> Checking Buildtime Dependencies...
    ==> Retrieving Sources...
    ==>     Using local copy of NVIDIA-Linux-x86-1.0-7174-pkg0.run
    ==> Validating source files with MD5sums    NVIDIA-Linux-x86-1.0-7174-pkg0.run ... Passed
    
    ==> Extracting Sources...
    ==> Removing existing pkg/ directory...
    ==> Starting build()... Creating directory NVIDIA-Linux-x86-1.0-7174-pkg0 Verifying archive integrity... OK Uncompressing NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86 1.0-7174................................................................... rm: cannot remove `NVIDIA-Linux-x86-1.0-7174-pkg0': je adresářem ==> Compressing man pages... ==> Stripping debugging symbols from libraries... find: pkg//lib: není souborem ani adresářem find: pkg/usr: není souborem ani adresářem find: pkg/usr/local: není souborem ani adresářem find: pkg/opt/*: není souborem ani adresářem ==> Stripping symbols from binaries... find: pkg//bin: není souborem ani adresářem find: pkg//sbin: není souborem ani adresářem find: pkg/usr: není souborem ani adresářem find: pkg/usr: není souborem ani adresářem find: pkg/usr/local: není souborem ani adresářem find: pkg/usr/local: není souborem ani adresářem find: pkg/opt/*: není souborem ani adresářem find: pkg/opt/*: není souborem ani adresářem ==> Generating .PKGINFO file... ==> Copying install script... ==> Generating .FILELIST file... ==> Compressing package... ==> Finished making: nvidia (Po čen 13 05:53:31 CEST 2005)

    Ono "není souborem ani adresářem" vypadá dost divně, ale budiž, prý hotovo. Takže dále podle optimistických rad:

    [root@arch nvidia]# pacman -U nvidia
    loading package data... could not open package: No such file or directory
    

    Ooops. No jasne, tentokrát už si pacman opravdu žádá plný název balíčku, maličkost:

    [root@arch nvidia]# pacman -U nvidia-1.0.7174-2.pkg.tar.gz
    loading package data... done.
    checking for file conflicts... done.
    upgrading nvidia... done.
    IMPORTANT
    ==> In order to use the software, you have to agree to NVIDIA's license located in
    ==> /usr/share/doc/NVIDIA_GLX-1.0/LICENSE else please remove this package
    Installation starts now ...
    INSTALLATION FAILED!
    ==> You have to be in console mode to finish installation! You have to rerun 'pacman -S nvidia'
    ==> Other installation errors can be found at: /var/log/nvidia-installer.log
    FATAL: Module nvidia not found.
    If you need more information about setting up nvidia drivers have a look at:
    "http://wiki.archlinux.org/index.php/How to install NVIDIA Driver"
    

    Tím pro dnešek končíme. Jistěže jsem byl v "console mode". Od "Module nvidia not found." mě to nezachránilo. Pokračovat se bude zjišťováním, zda mé jádro není náhodou kompilováno jiným překladačem než můj právě vyrobený balíček. To mám pak prý smůlu, bude třeba dále kompilovat... ještě nevím, v jaké konstelaci. V dokumentaci stále nabízené pacman -S nvidia (které prý všechno dá do pořádku) jaksi nepřichází v úvahu, neboť sveřepě chce instalovat onu u mě nefungující poslední verzi...

    Tak nevím, výhoda oproti Gentoo by prý byla v rychlejším upgrade, zejména těch bumbrlíčků. Konkrétně jsem to testnul na KDE a prima. Kdoví, co si ale můžete nasadit do kožichu, co je totiž platné, že je kde-3.4 označeno za stabilní, když stejně obsahuje bugy (proto v Gentoo dosud není). A když pak chcete něco nestandardního (je-li instalace zvolené verze něco nestandardního)...

    Přes to všechno se ještě ArchLinuxu nepustím a ve volných chvílích budu experimentovat dál. Jednak je to ještě hodně mladá distribuce (označení verze 0.7 hovoří za mnohé), nezkazila si první dojem a hlavně je dost sympatická. Jak si vybíráme distra, to už jsem se zamýšlel, takže případné nefungování nebo šílenosti nehrají až takovou roli... A pak je tam ještě ta lákavá možnost, že chyba je hlavně někde mezi židlí a klávesnicí a že se díky tomu zase něco naučím. Třeba je to jen tím pondělkem rano :)

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    13.6.2005 09:25 snowracer | skóre: 21 | blog: Omniloquent | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše ArchZklamání
    Už dlouho jsem se chystal Arch alespoň vyzkoušet, ale informace, že není k dispozici více verzí balíčků mě zcela zchladila. Každopádně za ni děkuji.

    V Gentoo má KDE od v. 3.4 nový systém ebuildů a s ním se pro většinu lidí doba upgrade také drasticky snižuje.

    Jediným "problematickým" ebuildem zůstává openoffice. Ten musím kompilovat kvůli lokalizaci. Při tom mě napadá: jak je to vlastně v archu - dá se pacmanem získat lokalizované OOo?
    13.6.2005 10:05 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ArchZklamání
    Openoffice v gentoo kompilovat nemusite a cesky umet bude, pokud ebuild lehce upravite. V pohode jsem tak mel cesky openoffice-bin-1.1.4.

    Jinak "emerge openoffice-bin" (betaverze 1.9.104) uz mi nainstaloval "ceskou" verzi bez jakychkoliv uprav ebuildu.

    Tim vsak nemam nic proti tomu, abyste si Arch vyzkousel.
    13.6.2005 10:14 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ArchZklamání
    rozdeleni kde na spoustu malych balicku je vhodne pro uzivatele kteri nechteji vsechno - naopak, ten kdo kompiluje vsechno, bude kompilovat dele...

    na openoffice-cz sem si udelal vlastni ebuild modifikaci stavajiciho a presunul do PORTAGE_OVERLAY... je to sice rucni prace, ale porad jeste je to lepsi, nez uplne manualni instalace (uz kvuli tomu, ze to ma pod spravou portage)

    ad arch) tato informace me taky velmi udivila
    never use rm after eight
    13.6.2005 13:18 Michal Karas | skóre: 45 | blog: /dev/random
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ArchZklamání
    dá se pacmanem získat lokalizované OOo?

    Da. Arch Linux ma balicek openoffice-base a k nemu potom balicky s lokalizaci. Bohuzel cestina zatim neni v zadnem oficialnim repozitari a musis si stahnout PKGBUILD z AURu. Hlavni nevyhoda je pak samozrejme v tom, ze makepkg musi stahnout cely cesky OpenOffice a z nej teprve vyrobi mnohonasobne mensi balicek.
    13.6.2005 13:52 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše kde je problem
    k tomuto blogu by som napísal toto:

    1. je jasné, že archlinux je BINÁRNA distribúcia, takže nemôže uchovávať všetky možné verzie v binárnej podobe, myslím, že porovnávanie archlinuxu s gentoo v tomto ohľade nie je namieste. Ale už sa to tu viackrát riešilo, takže sa nebudem viac rozpisovať.

    2. MD5 hash nie je treba robiť, v upravenom PKGBUILD stačí riadok s 'md5sums=' zakomentovať, makepkg síce zobrazí warning, ale v pohode to funguje ďalej

    3. ABS systém je v podstate normálny CVS strom, takže nevidím problém pozrieť sa na cvs.archlinux.org a či už cez webové rozhranie alebo cvs klienta si vytiahnuť staršiu verziu PKGBUILD.

    Ku konkrétnemu problému s nvidia ovládačom sa neviem vyjadriť, keďže nvidiu nemám.

    Ja som zatiaľ s občasným downgradom nemal problémy, ale uznávam, že môžu nastať, napr. keď sa upgraduje balík, na ktorého novej verzii závisí veľa ďalších balíkov. To však už tak nejako súvisí s tým, že archlinux je binárna distribúcia a že má rolling updaty.
    13.6.2005 14:42 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde je problem
    1. je jasné, že archlinux je BINÁRNA distribúcia, takže nemôže uchovávať všetky možné verzie v binárnej podobe, myslím, že porovnávanie archlinuxu s gentoo v tomto ohľade nie je namieste.
    "vsechny mozne" - to snad ani neni treba. 2-3 verze alespon ovladacu by byly prijemne, aspon pro prvni instalace, nez clovek nasbira s AL dost zkusenosti, aby preventivne starsi verze zalohoval. U jadra mi to jeste prislo jakztakz normalni (stejne si ho kompiluju), ale jestli me podobne dobrodruzstvi ceka postupne u vsech ovladacu...

    S Gentoo srovnavam, protoze Gentoo pouzivam normalne :) Nebojte se, nechci delat z Gentoo Arch ani z Archu Gentoo a jsem si vedom, ze mezi distribucemi existuji rozdily. Proto bych podobny text nikde neprezentoval jako clanek o AL, je to proste "denickovy zapis" dojmu :)
    13.6.2005 15:10 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde je problem
    S Gentoo srovnavam, protoze Gentoo pouzivam normalne :) Nebojte se, nechci delat z Gentoo Arch ani z Archu Gentoo a jsem si vedom, ze mezi distribucemi existuji rozdily. Proto bych podobny text nikde neprezentoval jako clanek o AL, je to proste "denickovy zapis" dojmu :)

    áno s tým súhlasím, tvoje (dúfam že si môžme tykať) porovnanie mi ani tak nevadilo ako skôr niektoré reakcie v diskusii typu: "tato informace me velmi udivila".

    nakoniec, ani sa nechcem sa tváriť, že tu žiaden problém nie je, určite existuje, len si myslím, že je to skrátka (aspoň zčasti) daň za to, na akých princípoch arch stojí.

    btw: našiel som na arch-wiki jednu stránku, ktorá sa venuje tomuto problému, uvádzajú sa tam aj nejaké mirrory, na ktorých vraj majú byť aj staršie verzie balíkov. Stránka wiki je:

    http://wiki2.archlinux.org/index.php/Downgrade packages

    Podľa mňa je riešenie tohto problému len otázkou času a dostatočných mirrorovacích kapacít (prípadne skriptu ktorý vytiahne staršie PKGBUILD z CVS)

    Zbežne som sa pozrel na mirror ftp://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/sunsite.unc-mirror/distributions/archlinux

    a skutočne nejaké staršie verzie tam sú.
    13.6.2005 17:52 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše KDE/3.4
    co je totiž platné, že je kde-3.4 označeno za stabilní, když stejně obsahuje bugy (proto v Gentoo dosud není)
    Bugy jsou v kompilaci s jistou verzi GCC s backportovanymi(?) GCC/4.0 visibility patchy; proto taky kde/3.4.1* ebuildy tohle -fvisibility=neco zakazuji (a proto taky jsou 3.4.1 verze od vsech split ebuildu, btw).
    31.7.2005 14:45 pol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nvidia
    Co to to?

    nvidia-legacy 1.0.7174-2 z http://archlinux.org/packages.php?id=6835
    6.8.2005 17:40 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nvidia
    ano :) taky uz jsem to objevil, zrovna jdu updatovat zapis vyse.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.