Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Celé to začalo stiahnutím iso najnovšieho LTS ubuntu. Postupoval som obvyklým spôsobom. Stiahnutie iso. Napálenie CD a testovanie integrity. Keď som pristúpil k spusteniu daného CD na spomínamom PC po chvíli sa na mňa usmiala hláška : "Sync over range". Skúšal som aj cez xrandr
zmeniť rozlíšenie ale nefungovalo to. Možno daný ovladač nemá podporu v xrandr alebo opačne.
Testovanie integrity prebehlo v poriadku. Z toho vyplýva, že stiahnutý iso je OK.
Po dlhom načitavaní sa konečne zobrazila uvodná obrazovka Ubuntu. Zostáva otázka prečo to nejde na FX5200. Po chvíli googlenia som našiel odkaz v ktorom bolo odporučané použiť kernel parameter nomodeset
.
Vložil som odporučaný parameter a nakoniec po čakaní ubuntu nabehlo aj na tejto grafike. Len s veľmi malým rozlíšeným. Myslím, že to bolo 800x600 ale pritom monitor zvláda o niečo väčšie. Po čase som skúsil disk s inštaláciou debianu, problém sa prejavil aj na tejto distribúcii.
Kompilácia jadra s patchom pomohla, je to síce divne ale pomohlo to. Síce neviem čo presne zmenil patch v tom jadre, že zratu grafika začala fungovať normálne. Ďalšia anomália bolo písmo pri boote systému. Bolo väčšie ako bežne. Jadro bez patchov nespôsobilo zmenu písma ani nepomohlo s problémom nesprávnych parametrov zobrazenia. Tento krát sa mi odkladanie skompilovaných jadier oplatilo. Pretože pred nedávnom som mal dosť slabý stroj. Pôvodne na tom stroji s FX5200 som kompiloval jadra asi 6h. Preto som si ich odkladal. I keď som používal ccache
. Dobrá vec v prípade pádu systému počas kompilácie. Môžem to prirovnať k checkpointu. Nový stroj to zvládne asi za 15 minút pri 16 vláknach na 4-jadre. Verzia Ubuntu, ktorá fungovala bola 9.04.
Po nejakom čase som sa znovu vrátil k tomúto problému. Rozhodol som sa,že skúsim vymeniť grafiku za MX400. Lenže vyskytla sa otázka : "Bude my pasovať ta grafika ?" Išlo o tvar AGP slotu a jeho voltáž. Po chvíly googlenia som narazil na stránku, kde boli informácie o typoch AGP. Našťastie mám obidve grafiky, ktoré sú kompatiblilne s obidvomi doskami.
Nakoniec to vyzerá,že grafika Geforce FX5200 má problémy na CRT monitore. Ale prečo potom to išlo na FullHD LCD monitore ? Bug môže byť v ovldači pre danú grafiku. Konkrétne časť čo má za úlohu detekovať paramtre monitora. A prečo grafika MX400 funguje bez problémov na tom istom CRT monitore ? Ale najskôr to bude niečo s ovládačom, pretože som tu videl otázku ohľadom hlášky monitora v Ubuntu 12.04 LTS.
Tiskni
Sdílej:
xorg.conf
, i když ho nová Xka nepotřebují, v podobných situacích se hodí, protože je v nich (mimo jiného) možné ručne nastavit vlastnosti monitoru a tím zcela přebít informace z EDID.
PS: Překlad jádra šest hodin? Úúúh. To asi musely být všechny volby zapnuté, což je zbytečné, pokud se nedělá jádro, co se bude dále distribuovat na rozličný hardfware. Pokud se překládá pro konkrétní stroj, tak je lepší ovladače pro nepotřebý hardware nepřekládat, stejně jako ostatní vlastnosti, co nikdy nebudete potřebovat (napr. pokud nejste radioamatér, je vám podpora protokolu AX.25 k ničemu). Pak se jádro překlárá na současných deskopech v řádu minut. Na druhou stranu, na dělání podobných věcí bych doporučoval raději jinou distribuci než Ubuntu ...