Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak jsem vyzkoušel Vistu. Jako zaváděč na hry je to docela použitelné, více jsem prozatím nezkoušel. Ale o tom jindy. Funkci zavádeče pro hry u mě dosud stále zastávají Windows XP. Jak je známo Windows XP neumí režim řadiče disků AHCI, jehož nejdůležitějšími vlastnostmi je hot-swap a NCQ. Hot Swap nepotřebuji, a přínos NCQ je dost diskutabilní. Dokonce to vypadá, že Native IDE je co do rychlosti AHCI dost podobné, v něčem rychlejší v něčem pomalejší, rozdíly zanedbatelné.
Zkoušel jsem integroval sata ovladače Intelu pro ICH9 na instalačku WinXP pomocí nLite, ale když jsem zničil 5 CDček a Widle stejně házely error, tak jsem to vzdal. Návod na stránkách Intelu pro Integraci ovladačů ručně taky nefunguje, takže SATA drivery na instalačku cpát nebudu. Disketovku nevedu, a kupovat ani nebudu.
Na AHCI režimu mě sere ještě jedna věc. Po POSTu při spuštění PC naskočí SATA/AHCI BIOS diagnostika, a BIOS detekuje 10 vteřin připojená zařízení. Docela vopruz. v ražimu Native IDE to nedělá. Otázka tedy zní, má AHCI na desktopu reálný smysl? Používáte AHCI?
Tiskni
Sdílej:
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
Zkoušel jsem integroval sata ovladače Intelu pro ICH9 na instalačku WinXP pomocí nLite, ale když jsem zničil 5 CDčekProto když experimentuju s nLitem, používám VŽDY CD-RW
XPcka se bezne instalujou stylem ze to nainstalujes v emulovanym rezimu a pak nainstalujes ovladace k zakladni desce a potom v biosu prepnes....a potom to mozno nabehne a mozno nie... ach jaj...