Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Docela mě unavují neustálé dotazy, že to a to nechodí v Mplayeru, takže tady je moje kuchařka. Žádné zbytečnosti, přímo k věci.
Takže chci přehrávač, co umí gui, někdy na slabším stroji mi stačí konzole, přehrát všechno na co si vzpomenu, nemít problémy s titulky v kódování windows, chci uživatelské rozhraní v češtině a dívám se i na dvd.
Předpokládám, že už jsem něco kompiloval, takže vývojové nástroje a knihovny v mé fedorce mám. Takže du sosat. Na www.mplayerhq.hu si stáhnu:
Zdrojáky: MPlayer v1.0pre6a source Kodeky: essential codecs package Fonty: Arial - Central European (CP1250) (4 sizes) Skin: BlueNejdříve si připravím kodeky. Rozbalím, nevšímám si podivných přípon .dll apod. a zkopíruju do adresáře /usr/lib/win32. Teď si můžu rozbalit zdrojáky Mplayeru a pokud chci správně zobrazit češtinu v rozhraní programu musím udělat ještě jednu úpravu. Autoři buď neznají, nebo nechtějí znát gettext, takže lokalizace je jinde a jinak, než bych čekal. Takže tam kde jsem si rozbalil zdrojáky si vlezu do podadresáře help a spustím:
recode latin2..utf8 help_mp-cs.hNyní mi již nebrání nic v kompilaci. Takže můžu: configure --enable-gui --language=cs Pokud se objeví, že chybí nějaká knihovna, či předpoklad, většinou podle názvu stačí doinstalovat přislušný devel balíček. Synaptic je můj pomocník. Poté následuje notoricky známé make a nakonec pod rootem make install.
Protože chci gui a české titulky u filmů, tak ještě do /usr/local/share/mplayer/Skin/default zkopíruju obsah rozbaleného staženého skinu "Blue" a do /usr/local/share/mplayer/font obsah arial-18 ze stažených fontů. Číslo 18 je velikost která mi vyhovuje, záleží na každém co si vybere
Takže hotovo, můžu to spustit: v grafice gmplayer -ni -framedrop a v konzoli (framebuffer) napr. mplayer -vo fbdev (sdl) film.avi
Snad jsem na nic podstatnýho nezapomněl, kameny prosím neházet.
Tiskni
Sdílej:
[lamer@masina ~]$ ll /usr/local/share/mplayer/font/ celkem 344 -rw-r--r-- 1 root root 154400 srp 25 2003 cp1250-a.raw -rw-r--r-- 1 root root 154400 srp 25 2003 cp1250-b.raw -rw-r--r-- 1 root root 6714 srp 25 2003 font.desc -rw-r--r-- 1 root root 12032 srp 25 2003 osd-mplayer-a.raw -rw-r--r-- 1 root root 12032 srp 25 2003 osd-mplayer-b.rawtodle tam mas?
"... ISO-8859-2 (tipuji, že má tazatel) ..."tazatel != autor návodu
font=/usr/share/fonts/TTF/luxisr.ttf subcp=cp1250