Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Docela mě unavují neustálé dotazy, že to a to nechodí v Mplayeru, takže tady je moje kuchařka. Žádné zbytečnosti, přímo k věci.
Takže chci přehrávač, co umí gui, někdy na slabším stroji mi stačí konzole, přehrát všechno na co si vzpomenu, nemít problémy s titulky v kódování windows, chci uživatelské rozhraní v češtině a dívám se i na dvd.
Předpokládám, že už jsem něco kompiloval, takže vývojové nástroje a knihovny v mé fedorce mám. Takže du sosat. Na www.mplayerhq.hu si stáhnu:
Zdrojáky: MPlayer v1.0pre6a source Kodeky: essential codecs package Fonty: Arial - Central European (CP1250) (4 sizes) Skin: BlueNejdříve si připravím kodeky. Rozbalím, nevšímám si podivných přípon .dll apod. a zkopíruju do adresáře /usr/lib/win32. Teď si můžu rozbalit zdrojáky Mplayeru a pokud chci správně zobrazit češtinu v rozhraní programu musím udělat ještě jednu úpravu. Autoři buď neznají, nebo nechtějí znát gettext, takže lokalizace je jinde a jinak, než bych čekal. Takže tam kde jsem si rozbalil zdrojáky si vlezu do podadresáře help a spustím:
recode latin2..utf8 help_mp-cs.hNyní mi již nebrání nic v kompilaci. Takže můžu: configure --enable-gui --language=cs Pokud se objeví, že chybí nějaká knihovna, či předpoklad, většinou podle názvu stačí doinstalovat přislušný devel balíček. Synaptic je můj pomocník. Poté následuje notoricky známé make a nakonec pod rootem make install.
Protože chci gui a české titulky u filmů, tak ještě do /usr/local/share/mplayer/Skin/default zkopíruju obsah rozbaleného staženého skinu "Blue" a do /usr/local/share/mplayer/font obsah arial-18 ze stažených fontů. Číslo 18 je velikost která mi vyhovuje, záleží na každém co si vybere
Takže hotovo, můžu to spustit: v grafice gmplayer -ni -framedrop a v konzoli (framebuffer) napr. mplayer -vo fbdev (sdl) film.avi
Snad jsem na nic podstatnýho nezapomněl, kameny prosím neházet.
Tiskni
Sdílej:
[lamer@masina ~]$ ll /usr/local/share/mplayer/font/ celkem 344 -rw-r--r-- 1 root root 154400 srp 25 2003 cp1250-a.raw -rw-r--r-- 1 root root 154400 srp 25 2003 cp1250-b.raw -rw-r--r-- 1 root root 6714 srp 25 2003 font.desc -rw-r--r-- 1 root root 12032 srp 25 2003 osd-mplayer-a.raw -rw-r--r-- 1 root root 12032 srp 25 2003 osd-mplayer-b.rawtodle tam mas?
"... ISO-8859-2 (tipuji, že má tazatel) ..."tazatel != autor návodu
font=/usr/share/fonts/TTF/luxisr.ttf subcp=cp1250