Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Docela mě unavují neustálé dotazy, že to a to nechodí v Mplayeru, takže tady je moje kuchařka. Žádné zbytečnosti, přímo k věci.
Takže chci přehrávač, co umí gui, někdy na slabším stroji mi stačí konzole, přehrát všechno na co si vzpomenu, nemít problémy s titulky v kódování windows, chci uživatelské rozhraní v češtině a dívám se i na dvd.
Předpokládám, že už jsem něco kompiloval, takže vývojové nástroje a knihovny v mé fedorce mám. Takže du sosat. Na www.mplayerhq.hu si stáhnu:
Zdrojáky: MPlayer v1.0pre6a source Kodeky: essential codecs package Fonty: Arial - Central European (CP1250) (4 sizes) Skin: BlueNejdříve si připravím kodeky. Rozbalím, nevšímám si podivných přípon .dll apod. a zkopíruju do adresáře /usr/lib/win32. Teď si můžu rozbalit zdrojáky Mplayeru a pokud chci správně zobrazit češtinu v rozhraní programu musím udělat ještě jednu úpravu. Autoři buď neznají, nebo nechtějí znát gettext, takže lokalizace je jinde a jinak, než bych čekal. Takže tam kde jsem si rozbalil zdrojáky si vlezu do podadresáře help a spustím:
recode latin2..utf8 help_mp-cs.hNyní mi již nebrání nic v kompilaci. Takže můžu: configure --enable-gui --language=cs Pokud se objeví, že chybí nějaká knihovna, či předpoklad, většinou podle názvu stačí doinstalovat přislušný devel balíček. Synaptic je můj pomocník. Poté následuje notoricky známé make a nakonec pod rootem make install.
Protože chci gui a české titulky u filmů, tak ještě do /usr/local/share/mplayer/Skin/default zkopíruju obsah rozbaleného staženého skinu "Blue" a do /usr/local/share/mplayer/font obsah arial-18 ze stažených fontů. Číslo 18 je velikost která mi vyhovuje, záleží na každém co si vybere
Takže hotovo, můžu to spustit: v grafice gmplayer -ni -framedrop a v konzoli (framebuffer) napr. mplayer -vo fbdev (sdl) film.avi
Snad jsem na nic podstatnýho nezapomněl, kameny prosím neházet.
Tiskni
Sdílej:
[lamer@masina ~]$ ll /usr/local/share/mplayer/font/ celkem 344 -rw-r--r-- 1 root root 154400 srp 25 2003 cp1250-a.raw -rw-r--r-- 1 root root 154400 srp 25 2003 cp1250-b.raw -rw-r--r-- 1 root root 6714 srp 25 2003 font.desc -rw-r--r-- 1 root root 12032 srp 25 2003 osd-mplayer-a.raw -rw-r--r-- 1 root root 12032 srp 25 2003 osd-mplayer-b.rawtodle tam mas?
"... ISO-8859-2 (tipuji, že má tazatel) ..."tazatel != autor návodu
font=/usr/share/fonts/TTF/luxisr.ttf subcp=cp1250