Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi na ATARI 800XL jsem napsal v basicu dvoudílnou textovku Emgeton Story. A protože mě jeden příznivec textovek trošku vyhecoval, začal jsem pracovat na remake. Jako programovací jazyk jsem použil Python.
Dlouho jsem hledal nějaký vhodný engine pro českou hru, ale narážel jsem na problémy s diakritikou. Nakonec mi padla do oka knihovna pyparsing, která přímo v sobě obsahuje malý příklad enginu pro textovou adventuru. Takže jsem tento základ použil a dále rozvinul. Po počátečních potížích opět s diakritikou a unicode je nyní engine ve stavu použitelnosti - postupně píši příběh té původní hry z roku 1991.
Engine je plně multiplatformní a jsou vyřešeny problémy s diakritikou a unicode. Překvapilo mě, že např. Windows XP stále používají cp852. Otestováno je to v pythonu 2.x na Linuxu, Windows XP a na Mac OS X. Engine má samozřejmě dost nedostatků, v hlavičce si píši TODO - zatím jsem např. nerozlousklnul jak na SAVE a LOAD, ale směrem by melo být pickle, se kterým zatím experimentuji. Kód jsem se snažil okomentovat, aby byl srozumitelný. Je mi jasné, že kvalita kódu není na úrovni profesionálního programátora, že tam je dost věcí které by šli napsat jinak a lépe.
Hra se ovládá pomocí příkazů například prozkoumej koš, použij lopatku atd. Více vám poví příkaz help.
Má-li tedy někdo chuť pomoci, ozvěte se. Asi nejvíce mě trápí nefunkčnost konstrukce použij předmět s jiným_předmětem, tam nějak to parsování nefunguje ani v tom původním kódu. A také samozřejmě to load a save. Super by bylo i to kdyby to nejak jednoduše šlo i např. v GTK okně pomocí pyGTK nebo Qt pomocí pyQt. Dá se tam toho hodně vylepšovat, více je v tom TODO.
Update: rozjel jsem projekt na Sourceforge.
Tiskni
Sdílej:
Stojíš u horkovodu.
Vidíš tu rozvaděč, páru a silnici.
Můžeš jít na sever a na východ.
> seber páru
Beru...
> seber silnici
Beru...
> inv
Prohlížím inventář...
Máš somračku, zmuchlaný papír, brašnu, páru páru a silnici.
Opravdu má jít sebrat ta pára a silnice? :D
Mmm, hned som si spomenul sa server www.textovky.cz , skoda, ze v sucastnosti uz nie je aktivny a funguje ako archiv. Admini robili co mohli, ale zrejme za to mohla zla odozva od citatelov, mensie nezhody a crackerske (nechem napisat hackerske) utoky na phpBB forum ( to bol zrejme posledny klinec do rakvy )
Mě to tedy na win v pythonu nefunguje. Mam verzi 3.0.1.
File "C:\Documents and Settings\kouzer\Plocha\adventureEngine.py", line 35
alphas = u'aábcčdďeěfghiíjklmnňoópqrřsštťuůúvwxyýzž'
^
SyntaxError: invalid syntax
Ono tomu vadí i jiné věci..
Nebylo by lepší psát to rovnou pro Python 3? Nemyslím kvůli mě, ale do budoucna a tohle je čestvý, tak by se to asi vyplatilo (mluvím jen za sebe).
Nemam tušení.
Nechapu, proc jste nepouzil nejaky jazyk pro tvorbu textovek, treba Inform nebo TADS (pokud vim, oba Unicode umi). Ale jinak proti Pythonu nic nemam.
Unicode sice umí, ale s počeštěním to je dost problém. Osobně jsem trošičku zkoušel počeštit TADS3, a docela jsem pohořel. Ne že by to nešlo, ale moc snadné to není. Pokročilé systémy jako INFORM7 navíc pracují s jazykem na poněkud vyšší úrovni, včetně například syntaktických pravidel. Takže počeštění je (podle mě) ještě mnohem obtížnější. Osobně bych velice rád nějaký rozumný systém s plnou lokalizací víc než přivítal. Žel bohu jsou textové adventury v ČR totálně okrajovou záležitostí.
Aha, diky za odpoved, to jsem nevedel.
Hele, jestli to doděláš včetně věcí v TODO, tak máš můj nehynoucí obdiv. Což ti sice bude nejspíš k ničemu, ale bylo by to super A asi by to chtělo soubor s dobrodružstvím natahovat zvlášť mimo parsovací engine.
Hehe, Emgeton story... to si pamätám z Ataríčka! Československých textoviek som mal kúpenú celú kazetu, na dobierku z ČR. Predpokladám, že autori z toho nemali ani halier... Ale aspoň si slávny! Na rozdiel od mojej textovky, ktorá nikomu nestála ani za to, aby ju ukradol...
Tak nezoufej a zkus se s autorem domluvit a předělat tu svou textovku jako další příběh využívající jeho engine
Čo si to pamätám (cca 18 rokov dozadu), tak to ani na svoju dobu a vo svojej triede (textovky made in ČSSR) nebolo nejaké terno... ... Okolo roku 2000 som sa to pokúšal dostať z kazety do PC, ale rozkódovať to z WAV-u na jednotlivé bity sa ukázalo nad moje sily. Páska asi za tie roky degradovala, bol na nej šum, jednotlivé bity neboli rovnako dlhé (variable bit rate
) a bola to skôr tipovacia sútaž, že čo je ešte jednotka a čo už nula. Hlavičku som rozkódoval, ale zbytok nedával zmysel a emulátor Atari z toho zblbol.
no kedysi davno v pocitacovom stredoveku som tiez spravil dve textovky (pre DOS). Asi pred rokom, ked som sa ucil Javu som sa to snazil do Javy prepisat, ale ta javovska konzola na to prilis vhodna neni, a neviem ci by to v pythone bolo lepsie: napr. neslo vymazat riadok, posunut kurzor na hocijake miesto (vertikalne, horizontalne) a tam nieco napisat, menit farby textu viackrat v jednom riadku; slo poslat do konzoly iba jeden cely riadok naraz (nie po znakoch) atd.
Možno preto, aby to bolo user-friendly, doplňovalo príkazy tabom, a tak... Ale veľmi by som sa divil, keby to Java nevedela, lebo to sa dalo už na hocijako primitívnych počítačoch a v hocijako primitívnych jazykoch.
javovska konzola to nevie; asi preto, ze java nebola pisana pre konzolu
Tak to som potom rád, že som Javu už dávno vyhodnotil ako nepoužiteľný jazyk.
Ale teraz vážne: to naozaj nikto z tých hackerov, čo si rochnia v Jave, nebol schopný tam nabindovať ncurses, alebo niečo podobné?