Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Protože rychle zapomínám, tak do tohohle zápisu vložím poznámky ohledně pseudoznaků v Bashy (nebo Bashi?). Půjde o víc než jenom překlad části manuálové stránky k Bashy. V manuálové stránce k Bashy najdete informace o pseudoznacích v části nazvané Pattern Matching.
*
Zastupuje jakýkoli (i nulový) řetězec.?
Zastupuje jeden libovolný znak.[abcde]
Odpovídá přesně jeden znak z "abcde".[1-3]
nebo [a-e]
Odpovídá přesně jeden znak z daného rozsahu. Vše závisí na nastavení locale
a proměnné LC_COLLATE
.[:class:]
, "class" může nabývat hodnoty:
alnum
Zastupuje jakýkoli alfanumerický znak (znaky abecedy a číslice).
alpha
znak abecedy
ascii
ASCII znak
blank
přinejmenším obsahuje znak mezery a a řídící znak '\t' (horizontal tab)
cntrl
netisknutelné (řídící) znaky, "cntrl" a "print" jsou disjunktní množinydigit
číslice 0 až 9graph
stejné jako u "print", nepatří sem ale znak mezerylower
obsahuje přinejmenším (závisí to na locale) 'a' až 'z'print
pouze tisknutelné znakypunct
nealfanumerické znakyspace
přinejmenším znak mezery a '\, '\n' (new line), '\r' (carriage return), '\t' (horizonatal tab), '\v' (vertical tab)
upper
přinejmenším 'A' až 'Z'word
písmena, číslice a podtržítko (_)xdigit
přinejmenším písmena 'A' až 'F', 'a' až 'f' a čísla '0' až '9'
Poznámky: [!neco]
nebo [^neco]
jsou negací [neco]
. [-acf] nebo [acf-] -- chceme-li "matchnout" znak '-'. []123A]
-- chceme-li "matchnout" znak ']'.
Pokud použijeme příkaz shopt -s extglob
(tím povolíme extended pattern matching), dostaneme mocnější nástroje:
?(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
nula nebo jeden výskyt pattern1 nebo pattern2 nebo pattern3 nebo pattern4 (...)*(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
nula nebo víc výskytů daných řetězců
+(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
jeden nebo víc výskytů daných řetězců
@(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
Odpovídá buď řetězci pattern1, nebo pattern2, nebo pattern3, nebo patter4 (...).!(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
Odpovídá čemukoli vyjma zadaných řetězců (negace).Poznámka: Znaky '\', ''' a '"' budou odstraněny. Záchovány budou jenom tehdy, jestliže jsou výstupem expanze nebo jsou "oúvozovkovány".
Tiskni
Sdílej:
Jojo díky za připomínky.
Nejedná se o regulérní výrazy, ale o takzvané "žolíkové karty". Žolíkové znaky se týkají názvů souborů […]. Naproti tomu regulární výrazy se zaobírají obsahem (textových) souborůTo není tak úplně pravda. Regulární výrazy jsou (dovolím si zkratku) lidsky čitelným zápisem matematického modelu algoritmu pro rozpoznávání určité třídy jazyků. V teorii se obvykle omezujeme na regulární výrazy postihující regulární jazyky, dnešní perlovské i posixové regulární výrazy rozpoznávají jazyky bezkontextové, ale na tom teď nesejde. Zástupné (mně se to slovo žolíkové docela líbí, ale prostě mi nejde přes prsty) znaky jsou jejich podmnožinou a jejich rozpoznávací schopnost je menší (pamatuju si z MS-DOSu jenom otazník a hvězdičku, s tím toho člověk opravdu moc neudělal
for i in file-{1,4,9,12,15} ; do echo $i;done