V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Protože rychle zapomínám, tak do tohohle zápisu vložím poznámky ohledně pseudoznaků v Bashy (nebo Bashi?). Půjde o víc než jenom překlad části manuálové stránky k Bashy. V manuálové stránce k Bashy najdete informace o pseudoznacích v části nazvané Pattern Matching.
*
Zastupuje jakýkoli (i nulový) řetězec.?
Zastupuje jeden libovolný znak.[abcde]
Odpovídá přesně jeden znak z "abcde".[1-3]
nebo [a-e]
Odpovídá přesně jeden znak z daného rozsahu. Vše závisí na nastavení locale
a proměnné LC_COLLATE
.[:class:]
, "class" může nabývat hodnoty:
alnum
Zastupuje jakýkoli alfanumerický znak (znaky abecedy a číslice).
alpha
znak abecedy
ascii
ASCII znak
blank
přinejmenším obsahuje znak mezery a a řídící znak '\t' (horizontal tab)
cntrl
netisknutelné (řídící) znaky, "cntrl" a "print" jsou disjunktní množinydigit
číslice 0 až 9graph
stejné jako u "print", nepatří sem ale znak mezerylower
obsahuje přinejmenším (závisí to na locale) 'a' až 'z'print
pouze tisknutelné znakypunct
nealfanumerické znakyspace
přinejmenším znak mezery a '\, '\n' (new line), '\r' (carriage return), '\t' (horizonatal tab), '\v' (vertical tab)
upper
přinejmenším 'A' až 'Z'word
písmena, číslice a podtržítko (_)xdigit
přinejmenším písmena 'A' až 'F', 'a' až 'f' a čísla '0' až '9'
Poznámky: [!neco]
nebo [^neco]
jsou negací [neco]
. [-acf] nebo [acf-] -- chceme-li "matchnout" znak '-'. []123A]
-- chceme-li "matchnout" znak ']'.
Pokud použijeme příkaz shopt -s extglob
(tím povolíme extended pattern matching), dostaneme mocnější nástroje:
?(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
nula nebo jeden výskyt pattern1 nebo pattern2 nebo pattern3 nebo pattern4 (...)*(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
nula nebo víc výskytů daných řetězců
+(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
jeden nebo víc výskytů daných řetězců
@(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
Odpovídá buď řetězci pattern1, nebo pattern2, nebo pattern3, nebo patter4 (...).!(pattern1|pattern2|pattern3|pattern4...)
Odpovídá čemukoli vyjma zadaných řetězců (negace).Poznámka: Znaky '\', ''' a '"' budou odstraněny. Záchovány budou jenom tehdy, jestliže jsou výstupem expanze nebo jsou "oúvozovkovány".
Tiskni
Sdílej:
Jojo díky za připomínky.
Nejedná se o regulérní výrazy, ale o takzvané "žolíkové karty". Žolíkové znaky se týkají názvů souborů […]. Naproti tomu regulární výrazy se zaobírají obsahem (textových) souborůTo není tak úplně pravda. Regulární výrazy jsou (dovolím si zkratku) lidsky čitelným zápisem matematického modelu algoritmu pro rozpoznávání určité třídy jazyků. V teorii se obvykle omezujeme na regulární výrazy postihující regulární jazyky, dnešní perlovské i posixové regulární výrazy rozpoznávají jazyky bezkontextové, ale na tom teď nesejde. Zástupné (mně se to slovo žolíkové docela líbí, ale prostě mi nejde přes prsty) znaky jsou jejich podmnožinou a jejich rozpoznávací schopnost je menší (pamatuju si z MS-DOSu jenom otazník a hvězdičku, s tím toho člověk opravdu moc neudělal
for i in file-{1,4,9,12,15} ; do echo $i;done