Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Mám DVD vypalovačku LG GSA-H58N (je to ještě EIDE vypalovačka), se kterou zažívám v Linuxu doslova "peklo". V Linuxu nekorektně vypaluje ISO obrazy CD a taky jsem v dmesg našel dost I/O errorů týkajících se této mechaniky.
Pokud dám v K3B vypálit ISO obraz CD a zaškrtnu volbu "zkontrolovat zapsaná data", tak pokaždé dojde při kontrole zapsaných dat k chybě. Tj. v dialogu je červeným písmem napsáno "Chyba".
Pokud vypaluju přímo z příkazové řádky pomocí wodim
, tak při následné kontrole dojde taky k chybě. Kontroluju takto:
dd if=/dev/cdrom | head -c `stat --format=%s obrazCD.iso` | md5sum
Následně zkontroluju výstup předchozího příkazu (md5 sumu) s md5 sumou ze serveru. Samozřejmě, že nikdy nesouhlasí!
Aby to nebylo málo, tak se v dmesg logu začaly objevovat chyby (asi při čtení):
[ 9164.138332] UDF-fs: No VRS found [ 9164.214967] ISO 9660 Extensions: Microsoft Joliet Level 3 [ 9164.324624] ISOFS: changing to secondary root [11888.110156] end_request: I/O error, dev sr0, sector 0 [11888.110161] Buffer I/O error on device sr0, logical block 0 [11888.110165] Buffer I/O error on device sr0, logical block 1 [11888.110169] Buffer I/O error on device sr0, logical block 2
(takhle to pokračuje dál až do "block 7")
[14976.330202] end_request: I/O error, dev sr0, sector 64 [14976.337181] end_request: I/O error, dev sr0, sector 846184 [14976.340131] end_request: I/O error, dev sr0, sector 845160 [14976.342466] end_request: I/O error, dev sr0, sector 846180 [14976.344660] end_request: I/O error, dev sr0, sector 845156 [14976.346838] end_request: I/O error, dev sr0, sector 846176 [14976.348986] end_request: I/O error, dev sr0, sector 845152 [14976.351131] end_request: I/O error, dev sr0, sector 845584 [14976.353233] end_request: I/O error, dev sr0, sector 844560
(pokračuje to dál)
Teď trochu analýzy. Kde může být chyba?:
Abych vyloučil chybu číslo jedna, tak jsem si půjčil DVD vypalovačku od bráchy a jemu jsem dal tu moji na vyzkoušení. Je to taky DVD vypalovačka LG, ale starší než ta moje (jiný typ). Konkrétně je to LG GSA-4167B. Při vypalování ISO obrazu CD dochází ke stejné chybě, v dmesg jsem zatím nenašel žádný I/O error.
Brácha vyzkoušel tu moji jak v Linuxu, tak ve Windows. V Linuxu dochází ke stejné chybě při kontrole dat jako u mě, ve Windows vypaluje bez problému (v Neru). Bohužel dmesg od bráchy nemám (zapomněl jsem si ho uložit, resp. se na něj vůbec podívat).
Vlastním licenci na Windows Vista (64bit), tak jsem si do nich nainstaloval trial verzi Nera. Bráchova vypalovačka vypaluje ve Windows (na mým počítači) bez problémů. Bohužel (já vůl) jsem nevyzkoušel u mě ve Windows (v Neru) tu moji mechaniku.
Kabel jsem zatím vyměnit nezkoušel, ale předpokládám, že chyba v něm nebude, když ve Windows všechno funguje, jak má.
Chybu v řadiči (je tam Marvell 88SE6111) snad taky můžu vyloučit, když ve Windows vypalovačka pálí, jak má.
Chyba bude nejspíš v jádře (v Linuxu), resp. v programu wodim (K3B). Vadná média, ani chyba uživatele to nejspíš není, protože jsem zkoušel různá média...
Na závěr pár údajů:
Závěr: Buď mám smůlu, nebo je v Linuxu (v program wodim, K3B...) něco shnilýho. Máte někdo taky podobné zkušenosti jako já?
Tiskni
Sdílej:
md5 suma z CD vypočítat asi lze, protože to radí v instalačním manuálu k Debianu, viz Spolehlivost CD.
Zkoušel jsem jednou vypočítat md5 sumy jednotlivých souborů na CD a v tom obraze a souhlasily.
#!/bin/sh CD_DRIVE=/dev/cdrom if [[ "$#" -ne "1" ]] then echo "Specify a file to use..." 1>&2 exit 1 fi if [ -f "$1" ] then echo "File already exists..." 1>&2 exit 1 fi ISO_INFO=`isosize -x ${CD_DRIVE} | sed -e 's#sector count: *\([0-9]*\), *sector size: *\([0-9]*\)#\1 \2#'` SEC_COUNT=`echo ${ISO_INFO} | cut -d ' ' -f 1` SEC_SIZE=`echo ${ISO_INFO} | cut -d ' ' -f 2` echo "dd if=${CD_DRIVE} of=${1} bs=${SEC_SIZE} count=${SEC_COUNT} conv=noerror,sync" dd if=${CD_DRIVE} of=${1} bs=${SEC_SIZE} count=${SEC_COUNT} conv=noerror,sync
Děkuju. Vyzkouším.
Ale proč tedy v instalační příručce Debianu píšou pro kontrolu správnosti vypálení toto:
dd if=/dev/cdrom | head -c `stat --format=%s obrazCD.iso` | md5sum
dd
před vstupen do md5sum
oříznou na požadovanou velikost tím uprostřed: head -c `stat --format=%s obrazCD.iso`
a zbaví se tak případného balastu.
md5sum /dev/cdrom
vracat to iste cislo ako bolo uvedene na susackej stranke o instalacnom obraze. Keby sa jednalo o zarovnanie blokov, tak by to nevracalo pri 1. a 2. pokuse ine hodnoty ako po 3.
To je dost divný, že se povedlo až na třetí pokus.
castecne OT prispevek
vcera sem v jedny jabberovsky konferenci resil a nevyresil podobnej problem - sata dvd vypalovacka (lg h22ns a jeste neco) na sw sata raid radici na desce asrock (aspon myslim ze to byl asrock) a fungovalo vsechno krome vypalovani - tj. cteni a mazani ok. vyzkouseno uz bylo vsecko - kabely, reklamace, nastaveni v biosu a nic z toho. vypalovacky sou skoro takovy mrchy jako tv karty. me moje lg h22l prestala cist nektery media, bez duvodu. (taky sem zkousel rozebirat a cistit ji, upgradovat firmware a tak a vsechno se to minulo ucinkem) na ostatnich vypalovackach v ostatnich pc sly normalne. vymenil sem ji za h22n z jinyho kompu ktera to nedela, akorat je bila a do cernyho case moc nezapada.Moc zajímavý. Díky za info.
jeste muzes zkusit vypalovat pod rootem (vim ze s jadrem 2.6.12 neslo palit pod userem protoze tam zanesli nakou chybu), ale nemyslim si ze by byl problem tady. ikdyz buhvi jaky patche davaji ubuntaci do jadra a co to muze zpusobit ...
A jakou značku doporučujete? LG už asi nechci.
Tak to je pro mě špatná zpráva.
Zrovna přede mnou leží pack 25ti médií CD-R Verbatim Made In China. Zatím jsem vypálil první, který naštěstí fungovalo (vypálil jsem hudební CD).
Přešel jsem na archivní dvd gold Verbatim, cd distribuce pálim na malý dvd-rw. Taková je evoluce u mne Plus zbyly mi nějaký TDK dvd-r, už jsem to ventiloval.
Jako projev kvality hodnotim i to, za jak dlouho se v mechanice načtou média.
Netinstall Debiana davam na flash disk, tolik k evoluci u me Pro starsi PC bez bootu z flashky mam samozrejme CD instalacky. A co se tyce dat, tak ta hniji na domacim serveru
Ja bych spis rekl, ze je neco schnileho u LG, mel jsem LG a po roce zacala kazit media (CD i DVD), ted mam Pioneer a Lite-On a spokojenost.
Je možný, že je něco shnilýho u LG.
Ty mechaniky jsou SATA nebo PATA (EIDE)?
Ta stara LG byla na IDE. Ted uz mam SATA. Napada me jeste, zkousel jste to palit minimalni rychlosti, treba DVD se osobne neodvazuju palit vic jak 4x?
No, vždycky jsem pálil na Ultra Speed CD-RW, vždy rychlostí 24x, tedy plnou, co média podporují. Jsou to média Verbatim Made in Taiwan.
DVD +/- R pálím 8x, DVD +/- RW 4x, hudební CD (na CD-R) 16x, datový CD taky 16x, DVA-RAM nevím.
Výjimka: Mám takový "choutky", a tak na Ultra Speed CD-RW vypaluju rychlostí 24x.
Můžu to zkusit (pálit tou minimální rychlostí). Ale ve Windows jsem taky pálil 24x rychlostí a vše bylo OK.
Děkuju. Zkusím.
Nevíte někdo, jak se jmenuje balíček cdrtool v Ubuntu 9.04? aptitude search
ho nenašlo a Google taky není moc sdílný.
Díky. Jdu na to.
Postupoval jsem podle jejich návodu, ale aptitude update
skončí takto:
Ign http://ppa.launchpad.net jaunty Release.gpg Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Translation-cs Ign http://ppa.launchpad.net jaunty Release Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Packages Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Sources Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Packages Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Sources Err http://ppa.launchpad.net jaunty/main Packages Err http://ppa.launchpad.net jaunty/main Sources
Asi halt budu muset kompilovat ze zdrojových kódů. To mám teda radost.
ja ty chyby mohu potvrdit (take LG s ide) pod linuxem (vypalovani s growisofs). Dela se na tom denni zaloha serveru a 3 x to jde a pak 2x ne - zakaznik trvale volal, nechtelo se mi sahat do servru a menit mechaniku, tak jsme nakonec koupili to nero pro linux (ma ted uz konecne command-line interface).
Moje zkusenost za poslednich 7 let vypalovani na linuxu je takova, ze se na to neda dlouhodobe spolehnout
cdrtools od Schillinga jsou sice lepsi, ale ten cirkus s nim, kdyz si chci ten jeho program koupit je silenej>Koupit?
mno, tak to bylo pred lety, kdyz CD byly volne a pro DVD se muselo platit. Vim, ze pro DVD je to mozne dostat nyni zadarmo, ale Schily musi dat nejakou aktivaci ci co? Coz je ten samy vopruz. Myslim, ze je to mozny i ted koupit a pak je snad vstricnejsi. Ale reseni to taky neni. Jak pise kolega nize, nakonec skoncime vsichni u nera.
V sobotu jsem si přes paypal zaplatil Nero Linux (20€) , jsem ho delší dobu testoval (64bit) a naprostá spokojenost. IMHO jediný program pro Linux, který umí pálit bluray (mám k dispozici palírnu). Taky mám eide dvd vypalovačku (cca 5let) a s oss programy byly věčně potíže. Zkus ho, třeba s ní bude tvoje mechanika fungovat korektně. Teď už čekám jen na moje vlastní seriové číslo.
LG GSA-4163B, taky na PATA, má už kolik let a pálí bez jedinýho problému.