Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Pořád jsem snil po možnosti výběru (select) jednotlivých slov v textu jenom pomocí jednoduchého stisku jednoho tlačítka myši. Nejvíc mi pomohlo toto HOWTO: General mouse customization, including double click. Díky němu jsem si tedy sen splnil.
Na úvod upozorním, že mám "vícetlačítkovou myš". Rozhodl jsem se jedno "extra tlačítko" (má číslo 9) použít pro výběr slov -- tedy kliknutím oním 9. tlačítkem bude ekvivalentní "double click" 1. tlačítka myši. Pokud nemáte "vícetlačítkovou myš", tak nezoufejte. Lze třeba nastavit, aby se "double click" vyvolal pomocí kombinace Ctrl + kliknutí levým (1.) tlačítkem myši.
Spusťte program xev
z terminálu a kurzor myši umístěte dovnitř čtverce v okně programu xev. Mačkejte všechna tlačítka myši a poznamenejte si, jaké číslo má to dané tlačítko (číslo následuje za button
). Všimněte si také, že prostřední tlačítko vlastně "zahrnuje tři tlačítka", dvě pro scrollování, jedno pro "běžné klikání" (pokud třeba chcete vložit text ze schránky).
Pokud některá tlačítka "nereagují", tak vás odkážu na výše zmíněné HOWTO, tam je to popsáno hezky.
xautomation budeme potřebovat (přesněji budeme potřebovat program xte
, který je součástí balíku) pro simulaci dvojkliku. Pokud nebude dostupný balíček pro vaši distribuci, tak si tuto sadu programů budete muset sami zkompilovat.
A teď už je to jednoduché: Musíte nějak zajistit, aby např. kliknutí onoho tlačítka (u mě 9.) vyvolalo následující kód: "/usr/bin/xte 'mouseclick 1' 'mouseclick 1'"
'1' znamená první tlačítko myši.
$XTE="/usr/bin/xte" # Ukázka z konfiguračního souboru ~/.pekwm/mouse Client { ... ButtonPress = "9" { Actions = "Exec $XTE 'mouseclick 1' 'mouseclick 1'" } ... }
Tiskni
Sdílej:
# Maintainer: vradomersky <vradomersky[na]seznam[tečka]cz> # Balíček jsem pojmenoval 'xautomation_s_slaven' z důvodu, že existují # na Internetu dva 'xautomation'. Více viz: # http://www.abclinuxu.cz/arch-linux/poradna/show/314308 pkgname=xautomation_s_slaven pkgver=1.03 pkgrel=1 pkgdesc="Control X from the command line for scripts, and do 'visual scraping' to find things on the screen." url="http://hoopajoo.net/projects/xautomation.html" arch=('i686' 'x86_64') license=('GPL') source=(http://hoopajoo.net/static/projects/xautomation-${pkgver}.tar.gz) md5sums=('91030079b0ecf96195dd21bcec635cb6') build() { cd "${srcdir}/xautomation-${pkgver}" ./configure --prefix=/usr make || return 1 } package() { cd "${srcdir}/xautomation-${pkgver}" make DESTDIR="${pkgdir}/" install }
Abyste viděli (vyzkoušeli) použití simulace dvojkliku v praxi, tak viz Neumím realizovat ulehčení/zrychlení překladu (anglických) textů