Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Pořád jsem snil po možnosti výběru (select) jednotlivých slov v textu jenom pomocí jednoduchého stisku jednoho tlačítka myši. Nejvíc mi pomohlo toto HOWTO: General mouse customization, including double click. Díky němu jsem si tedy sen splnil.
Na úvod upozorním, že mám "vícetlačítkovou myš". Rozhodl jsem se jedno "extra tlačítko" (má číslo 9) použít pro výběr slov -- tedy kliknutím oním 9. tlačítkem bude ekvivalentní "double click" 1. tlačítka myši. Pokud nemáte "vícetlačítkovou myš", tak nezoufejte. Lze třeba nastavit, aby se "double click" vyvolal pomocí kombinace Ctrl + kliknutí levým (1.) tlačítkem myši.
Spusťte program xev
z terminálu a kurzor myši umístěte dovnitř čtverce v okně programu xev. Mačkejte všechna tlačítka myši a poznamenejte si, jaké číslo má to dané tlačítko (číslo následuje za button
). Všimněte si také, že prostřední tlačítko vlastně "zahrnuje tři tlačítka", dvě pro scrollování, jedno pro "běžné klikání" (pokud třeba chcete vložit text ze schránky).
Pokud některá tlačítka "nereagují", tak vás odkážu na výše zmíněné HOWTO, tam je to popsáno hezky.
xautomation budeme potřebovat (přesněji budeme potřebovat program xte
, který je součástí balíku) pro simulaci dvojkliku. Pokud nebude dostupný balíček pro vaši distribuci, tak si tuto sadu programů budete muset sami zkompilovat.
A teď už je to jednoduché: Musíte nějak zajistit, aby např. kliknutí onoho tlačítka (u mě 9.) vyvolalo následující kód: "/usr/bin/xte 'mouseclick 1' 'mouseclick 1'"
'1' znamená první tlačítko myši.
$XTE="/usr/bin/xte" # Ukázka z konfiguračního souboru ~/.pekwm/mouse Client { ... ButtonPress = "9" { Actions = "Exec $XTE 'mouseclick 1' 'mouseclick 1'" } ... }
Tiskni
Sdílej:
# Maintainer: vradomersky <vradomersky[na]seznam[tečka]cz> # Balíček jsem pojmenoval 'xautomation_s_slaven' z důvodu, že existují # na Internetu dva 'xautomation'. Více viz: # http://www.abclinuxu.cz/arch-linux/poradna/show/314308 pkgname=xautomation_s_slaven pkgver=1.03 pkgrel=1 pkgdesc="Control X from the command line for scripts, and do 'visual scraping' to find things on the screen." url="http://hoopajoo.net/projects/xautomation.html" arch=('i686' 'x86_64') license=('GPL') source=(http://hoopajoo.net/static/projects/xautomation-${pkgver}.tar.gz) md5sums=('91030079b0ecf96195dd21bcec635cb6') build() { cd "${srcdir}/xautomation-${pkgver}" ./configure --prefix=/usr make || return 1 } package() { cd "${srcdir}/xautomation-${pkgver}" make DESTDIR="${pkgdir}/" install }
Abyste viděli (vyzkoušeli) použití simulace dvojkliku v praxi, tak viz Neumím realizovat ulehčení/zrychlení překladu (anglických) textů