Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se dva dny "mořil" s grub2, a tak mám pro vás (sebe) dva tipy:
Pokud víte, že použijete grub2 pro bootovaní a budete používat klasický MBR (tedy ne GPT), tak mám pro vás tento tip:
Pro rozdělení disku použijte program, který umožňuje zadat, kterým sektorem začíná/končí určitá (primární) jednotka. Tím je např. linuxový fdisk
. A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.
Určitě víte, že ke konfiguraci grub2 slouží příkaz grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
. Pokud vám ale nenajde např. Windows, tak je čas na os-prober. Pokud ho doinstalujete, tak budou určitě Windows nalezeny!
Jak jsem psal výše, tak mi bez předchozí procedury grub2 "nechtěl fungovat". Dodám, že se to projevovalo tak, že naskočil pouze jakýsi grub shell. Zřejmě tedy asi nemohl grub najít svůj konfigurační soubor grub.cfg
. Ale divné je mi, že tedy nevypsal žádnou chybu.
Tiskni
Sdílej:
A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.Tak tohle se mi nestalo.
Nutno dodat, že se jedná o Arch Linux a grub2-bios.
v cem? clovek nastavi par konstat a pak to udela vse za nej ...
Je to asi věc názoru... Já mam rád KISS, takže systém, kde je X konfiguračních souborů na Y místech a jeden generuje druhý, se mi prostě moc nelíbí...Mně se osobně líbí víc než magické komentáře určené k přepisování částí konfigurace. Ale co už, máš možnost výběru, jak s GRUB1, tak s GRUB2. Nikdo tě nenutí ani jeden z nich používat výchozím způsobem, jak je v distribucích. Konfigurace GRUB2 lze napsat úplně stejně KISS jako konfigurace GRUB1, přičemž umí spoustu věcí navíc (LVM, RAID).
Konfigurace grubu2 je příšernost příšerná...Je víceméně stejná jako grub1, a to ať se bude tento nesmysl opakovat jakkoli dlouho.
# $EDITOR /boot/grub/grub.cfg
Je to sice funkční řešení, ale neni ideální, občas by člověk ocenil mít v záloze ještě to starý jádro.Tohle by imho mělo jít řešit instalací LTS kernelu vedle běžnýho rolling kernelu... Když se nový jádro poroučí, nabootuješ LTS.
a teď sháněj po všech čertech starej balíček s jádrem, když v repozitáři už neni a z disku si ho smazalarm.konnichi.com
grub-mkconfig
a ten ho pak automaticky vygeneruje Pro rozdělení disku použijte program, který umožňuje zadat, kterým sektorem začíná/končí určitá (primární) jednotka. Tím je např. linuxový fdisk. A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.Vždy jsem ponechával standardní a fungovalo to.
Tak mám asi zvláštní PC.
Jinak k tomu mému "nefungování" dodám to, že naskočil pouze, nazval bych to, jakýsi Grub shell. Tam když jsem ručně zadal parametry bootování, tak systém samozřejmě naskočil. Možná nemohl grub nějak najít grub.cfg
Ale nějak nemůžu pochopit, že by nemohl najít grub.cfg, když na tom stejném PC grub-legacy normálně fungoval.
Omlouvám se za šíření mýtů. :)
Jinak k tomu mému "nefungování" dodám to, že naskočil pouze, nazval bych to, jakýsi Grub shell. Tam když jsem ručně zadal parametry bootování, tak systém samozřejmě naskočil. Možná nemohl grub nějak najít grub.cfgTak pokud zvládl nabootovat jádro, které je na stejné partition jako grub.cfg, tak bych řekl, že byla chyba spíš v konfiguraci. Jenom jestli ve skutečnosti nehledal neexistující grub.conf.
Omlouvám se za šíření mýtů. :)V pohodě, já to beru jako zajímavost, která někdy někomu nastala, ale většinou jsem radši, když ta zajímavost nastane přímo mně a můžu ji odladit :).