Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Tak jsem se dva dny "mořil" s grub2, a tak mám pro vás (sebe) dva tipy:
Pokud víte, že použijete grub2 pro bootovaní a budete používat klasický MBR (tedy ne GPT), tak mám pro vás tento tip:
Pro rozdělení disku použijte program, který umožňuje zadat, kterým sektorem začíná/končí určitá (primární) jednotka. Tím je např. linuxový fdisk
. A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.
Určitě víte, že ke konfiguraci grub2 slouží příkaz grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
. Pokud vám ale nenajde např. Windows, tak je čas na os-prober. Pokud ho doinstalujete, tak budou určitě Windows nalezeny!
Jak jsem psal výše, tak mi bez předchozí procedury grub2 "nechtěl fungovat". Dodám, že se to projevovalo tak, že naskočil pouze jakýsi grub shell. Zřejmě tedy asi nemohl grub najít svůj konfigurační soubor grub.cfg
. Ale divné je mi, že tedy nevypsal žádnou chybu.
Tiskni
Sdílej:
A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.Tak tohle se mi nestalo.
Nutno dodat, že se jedná o Arch Linux a grub2-bios.
v cem? clovek nastavi par konstat a pak to udela vse za nej ...
Je to asi věc názoru... Já mam rád KISS, takže systém, kde je X konfiguračních souborů na Y místech a jeden generuje druhý, se mi prostě moc nelíbí...Mně se osobně líbí víc než magické komentáře určené k přepisování částí konfigurace. Ale co už, máš možnost výběru, jak s GRUB1, tak s GRUB2. Nikdo tě nenutí ani jeden z nich používat výchozím způsobem, jak je v distribucích. Konfigurace GRUB2 lze napsat úplně stejně KISS jako konfigurace GRUB1, přičemž umí spoustu věcí navíc (LVM, RAID).
Konfigurace grubu2 je příšernost příšerná...Je víceméně stejná jako grub1, a to ať se bude tento nesmysl opakovat jakkoli dlouho.
# $EDITOR /boot/grub/grub.cfg
Je to sice funkční řešení, ale neni ideální, občas by člověk ocenil mít v záloze ještě to starý jádro.Tohle by imho mělo jít řešit instalací LTS kernelu vedle běžnýho rolling kernelu... Když se nový jádro poroučí, nabootuješ LTS.
a teď sháněj po všech čertech starej balíček s jádrem, když v repozitáři už neni a z disku si ho smazalarm.konnichi.com
grub-mkconfig
a ten ho pak automaticky vygeneruje Pro rozdělení disku použijte program, který umožňuje zadat, kterým sektorem začíná/končí určitá (primární) jednotka. Tím je např. linuxový fdisk. A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.Vždy jsem ponechával standardní a fungovalo to.
Tak mám asi zvláštní PC.
Jinak k tomu mému "nefungování" dodám to, že naskočil pouze, nazval bych to, jakýsi Grub shell. Tam když jsem ručně zadal parametry bootování, tak systém samozřejmě naskočil. Možná nemohl grub nějak najít grub.cfg
Ale nějak nemůžu pochopit, že by nemohl najít grub.cfg, když na tom stejném PC grub-legacy normálně fungoval.
Omlouvám se za šíření mýtů. :)
Jinak k tomu mému "nefungování" dodám to, že naskočil pouze, nazval bych to, jakýsi Grub shell. Tam když jsem ručně zadal parametry bootování, tak systém samozřejmě naskočil. Možná nemohl grub nějak najít grub.cfgTak pokud zvládl nabootovat jádro, které je na stejné partition jako grub.cfg, tak bych řekl, že byla chyba spíš v konfiguraci. Jenom jestli ve skutečnosti nehledal neexistující grub.conf.
Omlouvám se za šíření mýtů. :)V pohodě, já to beru jako zajímavost, která někdy někomu nastala, ale většinou jsem radši, když ta zajímavost nastane přímo mně a můžu ji odladit :).