Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak jsem se dva dny "mořil" s grub2, a tak mám pro vás (sebe) dva tipy:
Pokud víte, že použijete grub2 pro bootovaní a budete používat klasický MBR (tedy ne GPT), tak mám pro vás tento tip:
Pro rozdělení disku použijte program, který umožňuje zadat, kterým sektorem začíná/končí určitá (primární) jednotka. Tím je např. linuxový fdisk
. A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.
Určitě víte, že ke konfiguraci grub2 slouží příkaz grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
. Pokud vám ale nenajde např. Windows, tak je čas na os-prober. Pokud ho doinstalujete, tak budou určitě Windows nalezeny!
Jak jsem psal výše, tak mi bez předchozí procedury grub2 "nechtěl fungovat". Dodám, že se to projevovalo tak, že naskočil pouze jakýsi grub shell. Zřejmě tedy asi nemohl grub najít svůj konfigurační soubor grub.cfg
. Ale divné je mi, že tedy nevypsal žádnou chybu.
Tiskni
Sdílej:
A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.Tak tohle se mi nestalo.
Nutno dodat, že se jedná o Arch Linux a grub2-bios.
v cem? clovek nastavi par konstat a pak to udela vse za nej ...
Je to asi věc názoru... Já mam rád KISS, takže systém, kde je X konfiguračních souborů na Y místech a jeden generuje druhý, se mi prostě moc nelíbí...Mně se osobně líbí víc než magické komentáře určené k přepisování částí konfigurace. Ale co už, máš možnost výběru, jak s GRUB1, tak s GRUB2. Nikdo tě nenutí ani jeden z nich používat výchozím způsobem, jak je v distribucích. Konfigurace GRUB2 lze napsat úplně stejně KISS jako konfigurace GRUB1, přičemž umí spoustu věcí navíc (LVM, RAID).
Konfigurace grubu2 je příšernost příšerná...Je víceméně stejná jako grub1, a to ať se bude tento nesmysl opakovat jakkoli dlouho.
# $EDITOR /boot/grub/grub.cfg
Je to sice funkční řešení, ale neni ideální, občas by člověk ocenil mít v záloze ještě to starý jádro.Tohle by imho mělo jít řešit instalací LTS kernelu vedle běžnýho rolling kernelu... Když se nový jádro poroučí, nabootuješ LTS.
a teď sháněj po všech čertech starej balíček s jádrem, když v repozitáři už neni a z disku si ho smazalarm.konnichi.com
grub-mkconfig
a ten ho pak automaticky vygeneruje Pro rozdělení disku použijte program, který umožňuje zadat, kterým sektorem začíná/končí určitá (primární) jednotka. Tím je např. linuxový fdisk. A první (primární) jednotku "posuňte" nějaký ten megabajt (já použil 30 MiB) od začátku disku, resp. od MBR. grub2 se vám odvěčí. Bez tohoto kroku mi nechtěl fungovat.Vždy jsem ponechával standardní a fungovalo to.
Tak mám asi zvláštní PC.
Jinak k tomu mému "nefungování" dodám to, že naskočil pouze, nazval bych to, jakýsi Grub shell. Tam když jsem ručně zadal parametry bootování, tak systém samozřejmě naskočil. Možná nemohl grub nějak najít grub.cfg
Ale nějak nemůžu pochopit, že by nemohl najít grub.cfg, když na tom stejném PC grub-legacy normálně fungoval.
Omlouvám se za šíření mýtů. :)
Jinak k tomu mému "nefungování" dodám to, že naskočil pouze, nazval bych to, jakýsi Grub shell. Tam když jsem ručně zadal parametry bootování, tak systém samozřejmě naskočil. Možná nemohl grub nějak najít grub.cfgTak pokud zvládl nabootovat jádro, které je na stejné partition jako grub.cfg, tak bych řekl, že byla chyba spíš v konfiguraci. Jenom jestli ve skutečnosti nehledal neexistující grub.conf.
Omlouvám se za šíření mýtů. :)V pohodě, já to beru jako zajímavost, která někdy někomu nastala, ale většinou jsem radši, když ta zajímavost nastane přímo mně a můžu ji odladit :).