Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Reaguju timto na svůj předchozí zápisek o grub2. Přičemž jsem udělal dvě zásadní (hrubé) chyby:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
konfigurační soubor pro grub2, tak jsem si nevšimnul (!), že vlastně nebyla nalezena žádná jádra (Linux)! Bylo to z toho důvodu, že skript /etc/grub.d/10_linux
měl jinou představu o jejich pojmenování. Konkrétně nemohl "zkousnout", že soubor s jádrem se jmenoval vmlinuz26
a initrd kernel26.img
. Prostě je nenašel. No a když jsem instaloval nově systém (Arch Linux), tak mezitím došlo k přejmenování souboru s jádrem na vmlinuz-linux (initramfs-linux.img)
, což už skript /etc/grub.d/10_linux
zkousnul.Tímto se omlouvám za to, že jsem zde "kázal" bludy.
Tiskni
Sdílej:
insmod ext2
set timeout=10
set default=0
set menu_color_normal=light-blue/black
set menu_color_highlight=light-cyan/blue
search --no-floppy --label mujARCH --set root
menuentry "Arch Linux" {
insmod ext2
search --no-floppy --label mujARCH --set root
linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-label/mujARCH ro
initrd /boot/kernel26.img
}
menuentry "Windows" {
search --no-floppy --label Winodze --set root
chainloader +1
}
Seš pašák. Takhle parádní grub.cfg jsem ještě neviděl. Díky!
insmod ext2
na jfs, xfs etc... insmod raid
. Dříve to šlo jen z Raidu1 a to ještě jen kvůli tomu, že oba disky jsou totožné.Osobně při představě řešit boot z raidu přes /etc/grub/* se mi ježí vlasy.Já to nechal na automatice a fungovala i kombinace RAID+LVM sama od sebe. A bylo to na nějakém starším Debianu (asi lenny).
Asi nejnázorněji to uvádím na stránkách naší wiki (je tam ukázkové schéma).
Ve stručnosti. GRUB2 je modulární, jak jistě víš. Nepotřebuje sice stage 1.5, ale podmínkou je, aby v části, kterou si natáhne z MBR, měl dostupné ovladače, které mu zpřístupní úložný prostor s dalšími moduly. Tj.
Moduly pro raid patří mezi ty co zpřístupní logická zařízení. Jenže raid 0.9 používá modul mdraid09, kdežto raid 1.2 používá mdraid1x. Tyto moduly nejsou stejně velké. Modul mdraid1x má 2,4kB oproti tomu pro verzi 0.9 co má 2kB. Takže první problém nastává v tom, že se do core.img nemusí vejít, jelikož moduly pro souborové systémy se také dosti liší co do velikosti. Zatím co modul pro ext má 5,8 kB, modul pro reiser má 9,5 kB
Další věc je, že GRUB2 donedávna při automatickém generování core.img neuměl zjistit že je vůbec raid 1.2 použitý. Upozorňoval jsem na to jeho vývojáře už před víc jak rokem a půl - bez kloudného výsledku. Měl jsem pocit jako by očividně člověk, který se mnou komunikoval, nepochopil že jde o docela zásadní problém, přitom s triviálním řešením. Stačila by jenom možno mít k dispozici proměnnou, která by umožňovala nařídit skriptu, který řídí proces setup, které moduly a v jakém pořadí má do core.img zahrnout.
Ta změna souborů v Archlinuxu je stará cca týden až čtrnáct dní. Asi někomu ruplo v kouli po změně kernelu na 3.0 a potřeboval ty názvy souborů přejmenovat...To přejmenování se řeší od chvíle kdy Linus prohlásil, že další verze bude 3.0.0.