Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento zápisek pojednává o vytvoření adresáře, jehož obsah bude (automaticky) šifrován pomocí GNU Privacy Guard. Skripty nejsou dokonalé. Můžete si s nimi dělat, co chcete. Inspiroval jsem se (zdroj): http://legroom.net/howto/gnupg.
Když už jsem se pustil do psaní skriptů pro (de)šifrování, tak mi nedá, abych zde neuvedl vylepšenou verzi těchto skriptů. 2. aktualizace: místo příkazu rm
používám bezpečnější příkaz srm
(secure remove, secure_deletion toolkit). Též může být třeba použít příkazy smem
, sfill
a sswap
:
#!/bin/bash # zasifruj.sh source /cesta/nastaveni || { echo 'Nepodarilo se nacist soubor s nastavenim' ; exit -1; } GLOBIGNORE='*.gpg:.*.gpg' for soubor in * .* ; do if [ -f "${soubor}" ] ; then gpg --homedir "${KLICE}" --encrypt-files --batch -q \ --recipient 'Jmeno Prijmeni' "${soubor}" if [ $? -eq 0 ] ; then case "${1}" in [aA]) srm "${soubor}" ;; esac fi fi done
Skript pro dešifrování:
#!/bin/bash # desifruj.sh source /cesta/nastaveni || { echo 'Nepodarilo se nacist soubor nastaveni' ; exit -1; } for soubor in *.gpg .*.gpg ; do if [ -f "${soubor}" ] ; then echo 'heslo' | gpg --homedir "${KLICE}" --passphrase-fd 0 --decrypt-file --batch "${soubor}" if [ $? -eq 0 ] ; then case "${1}" in [aA]) srm "${soubor}" ;; esac fi fi done
nastaveni:
KLICE='/cesta/.gnupg'
Budeme potřebovat program GNU Privacy Guard a jim vygenerované klíče, jeden veřejný a jeden privátní. Asymetrické šifrování jsem zvolil, protože lze data zašifrovat veřejným klíčem bez jakékoli znalosti hesla (passphrase). K dešifrování už je heslo nutné.
Používejte silná hesla (tzn. NE slovo ze slovníku apod.), která nikdy nezapomenete. Adresáři (a jeho obsahu) obsahující data pro program GNU Privacy Guard nastavte oprávnění hodně restriktivně -- např. pomocí chmod -R go-rwx ~/.gnupg
. Je dobrou myšlenkou mít (privátní) klíč(e) na jiném médiu, než jsou zašifrovaná data.
Následují dva skripty pro šifrování/dešifrování. Šifrují se všechny soubory v aktuálním adresáři, které nekončí gpg. Dešifrují se všechny soubory v aktuálním adresáři končíčí gpg. A nyní už slíbené skripty + jeden "konfigurační soubor":
# nastaveni # Spolecne nastaveni k zasifruj.sh a desifruj.sh KLICE='/cesta/.gnupg'
Skript pro zašifrování dat:
#!/bin/bash # zasifruj.sh # Skript pro zasifrovani obsahu aktualniho adresare. # Vsimnete si volby -A programu ls # 1. parametr skriptu rika, zda maji byt nesifrovane soubory po zasifrovani vymazany nebo ne. # Nastaveni (cesta) a klice se budou brat z promenne KLICE. source nastaveni case "${1}" in [aA]) gpg --homedir "${KLICE}" --encrypt-files --batch -q \ --recipient 'Jmeno Prijmeni majitele verejneho klice' $(ls -A | grep -v gpg$) rm -f $(ls -A | grep -v gpg$) echo '' echo 'Nezasifrovane soubory vymazany.' echo '' ;; *) gpg --homedir "${KLICE}" --encrypt-files --batch -q \ --recipient 'Jmeno Prijmeni majitele klice' $(ls -A | grep -v gpg$) echo '' echo 'Nezasifrovane soubory nebyly vymazany.' echo '' ;; esac
Druhý skript pro dešifrování obsahu aktuálního adresáře. Budete dotázáni na heslo (passphrase) k privátnímu klíči:
#!/bin/bash # desifruj.sh # slouzi pro desifrovani souboru v aktualnim adresari source nastaveni gpg --homedir "${KLICE}" --decrypt-file *.gpg .*.gpg echo 'Smazat zasifrovane soubory (a/n)?' read vstup case "${vstup}" in [aA]) rm *.gpg .*.gpg echo '' echo 'Zasifrovane soubory byly vymazany.' echo '' ;; *) echo '' echo 'Zasifrovane soubory NEBYLY vymazany.' echo '' ;; esac
Pokud do skriptu, který se spouští před vypnutím/restartováním počítče umístíte něco takového:
ADR_ZASIF='/cesta' cd "${ADR_ZASIF}" su prihl_jmeno -c '/cesta/zasifruj.sh a'
Tak se vám tímto před vypnutím/restartem zašifruje obsah adresáře ${ADR_ZASIF}
, což je určitě milé.
Tiskni
Sdílej:
Pokud jsem ten odkaz dobře pochopil, tak se jedná o šifrování na úrovni systému souborů. Já zůstávám na úrovni souborů.
Děkuju.
nebo LUKS.Přesně. Ono občas i samotné názvy souborů můžou leccos napovědět.
shopt -s dotglob #hviezdička bude fungovať aj pre bodkované súbory
rm -f ./!(*.gpg) # Zmažeme (rm môžeme nahradiť iným príkazom) súbory v aktuálnom adresári nekončiace na gpg a nebudú nám vadiť názvy súborov začínajúce mínusom.
Aj to pravdepodobne bude mať chyby (čo ak tam súbory nekončiace .gpg nebudú?)
Čím viac poznám bash, tým menej si myslím, že sa v tom dajú písať skripty, ktoré prežijú rôzne krajné prípady.