Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Slackware, ach... Ještě jako člověk co skoro neznal rozdíl mezi Linuxem a FreeDOSem, který předtím jen jednou a z dálky viděl KDE ve verzi 1.0 jsem si "ten Linux" chtěl nainstalovat na staré Pentium MMX 233MHz s 32MB RAM. Ani nevím přesně proč, ale stáhnul jsem si Slackware a nainstaloval ho tam. Strašně dlouho jsem se nedostal dál než k Midnight Commanderu. Pročítal jsem man stránky, hrál si s příkazy a studoval při tom Slackbook. Pak jsem tam narval XFCE, pak Fluxbox. Pracovat mi na tom ale nešlo. Ani přípojku k internetu jsem doma neměl takže mě to brzo přestalo bavit.
Už jsem ale přičichnul k možnosti zbavit se Windows. Když jsem se odvážil drze zmenšit NTFS oddíl na počítači v katedrové pracovně, hledal jsem distro které bych tam dal. První co jsem zamítl byl Slackware. Řekl jsem si že něco tak hard-core by mohlo znechutit okolí a tak tam dal Ubuntu. A u Ubuntu už jsem zůstal (kromě toho že na ten starý stroj jsem dal Debian cpu Ubuntu všude a je to jediný operační systém nového domácího počítače). Na Slackware jsem úplně zapomněl.
Vydání 11. verze mi ale dalo trochu nostalgický pocit. Zavzpomínal jsem na to jak jsem se učil psát / místo \, jak jsem snad půlhodiny mountoval disketu a dalších deset minut se vztekal že ji nemůžu odpojit, protože nefunguje unmount
přestože ve Slackbooku to je popsané -- pořád jsem tam to n viděl. Slackware je fajn a je jenom škoda že nemám čas ho pořádně nastudovat. Škoda že jsem neměl dost disciplíny a z lenosti utekl k Ubuntu. No, mám i jiné koníčky...
Napadá mě přirovnání k biologii. Zážitek z Ubuntu je podobný zážitku z demonstračního videa preparace myši. Slackware, to je jako myšce sám přestřihnout míchu, hrabat se jí ve střevech, šťourat se jí v mozku, vydlabat z ní co se dá, stáhnout z ní kůži a nacpat do ní vatu, pořádně, manuálně. Doufám že tu vždycky něco jako Slackware bude, přestože já už to asi nepoužiju.
Tiskni
Sdílej:
dalších deset minut se vztekal že ji nemůžu odpojit, protože nefunguje unmount přestože ve Slackbooku to je popsané -- pořád jsem tam to n viděl.Vitej do klubu
Heč já ne! Já si přečetl nejdřív LDP a tam je napsáno, že to "n" ztratili u AT&T (myslim)
Zavzpomínal jsem na to jak jsem se učil psát / místo \Což o to, já zase nerozumím, proč se všichni vztekají nad mým zápisem C:/. WinAPI stejně zvládnou a to, že je to pro windowsáky zvláštní mě nezajímá. Stejně jsou všichni zvyklí na lomítka z url