Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po vyzkoušení Kororaa LiveCD jsem se rozhodl nainstalovat si Xgl do svého Gentoo Linuxu.
Poměrně bez problému proběhla migrace na modulární Xorg 7.0.0 (z 6.8.2 nebo tak něco) i zprovoznění Xgl a binárních ATi ovladačů (mám Radeona 9600). Na LiveCD bylo Gnome, které používá sestra a mamka (zbytek rodiny KDE a Fluxbox). Tam krásně fungoval přepínač ploch i taskbar. V KDE ještě asi neni dodělaná podpora Kickeru (panel KDE) a tak KDEčkovský přepínání ploch nefunguje a v taskabru jsou okna ze všech ploch. Čili je tam docela bordel. Googlení nasvědčuje tomu, že to tak prostě je (zatím). A tak se asi zbavím taskbaru. Stejně přepínám většinou přes Alt-Tab nebo přes F12 (S Compizem něco jako Exposé na Macu). Další menší problém je, ža na tu Xgl kostku s plochama se vejdou jenom 4 (celkem logicky, když je to kostka :) ) Předtim jsem měl nejdřív 8 a pak 6 ploch, teď budu muset ještě trochu ubrat nároky... Ale Xgl šlape krásně (Athlon XP 3000+, 512 MB RAM, Radeon 9600, MB Asus A7N8X-X)
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/bash LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib/opengl/xorg-x11/lib compiz --replace gconf & sleep 2 gnome-window-decorator &A potom sa skus pozriet do gconf-editoru. Uz by tam mal
/apps/compiz
byt.
Inac, ja som postupoval podla Ja som postupoval podla tohto clanku a fungovalo mi to. Dalej by ta este mohlo zaujimat toto a toto.
Taskbar je přežitek z Windows pro blbečky, co neví, kam si dali které okno.S tím nezbývá než souhlasit.
Taskbar je přežitek z Windows pro blbečky, co neví, kam si dali které okno.No vzhledem k počtu ploch ve Windows asi není moc možností kam to okno dát.