Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Povyskočte si pro lepší svět.
Tuhle šílenost mi včera poslala kamarádka. Oficiální web je na worldjumpday.org, jakási slovenská mutace na worldjumpday.wz.cz. Prakticky jde o to, že když na severní polokouli vyskočí najednou 600 milionů lidí, vychýlí to Zemi na jinou oběžnou dráhu. IMHO je to blbost. Ale jak říkají, "Nemusíš uveriť, stačí vyskočiť."
Tak co, skočíte si?
Tiskni
Sdílej:
vychýlí to Zemi na jinou oběžnou dráhu. IMHO je to blbostBlbost to není, jak každý fyzik určitě potvrdí. Dokonce stačí, aby vyskočil jediný člověk. Ale odchylka bude v každém případě mimo měřitelnost. Ovšem třeba takové větší zemětřesení skutečně dokáže pohnout se Zemí tak, že to lze změřit.
Blbost to není, jak každý fyzik určitě potvrdí.Nejsem žádný fyzik, ale co zákon zachování energie (hybnosti, nebo ja nevim ještě čeho)? Podle mně se všechny síly sečtou, a výsledek bude 0
Blbost to není, jak každý fyzik určitě potvrdí. Dokonce stačí, aby vyskočil jediný člověk. Ale odchylka bude v každém případě mimo měřitelnost. Ovšem třeba takové větší zemětřesení skutečně dokáže pohnout se Zemí tak, že to lze změřit.Tak to bych toho fyzika chtěl vidět. Mohli by ho zavřít do klece a ukazovat s cedulkou: Říká si fyzik a nezná zákony zachování (energie, hybnosti, momentu a náboje). Třeba by se na něho jezdili dívat až z druhého konce světa
Samozřejmě to je blbost
Je pravda, že když 6E8 lidí vyskočí, tak to Zemi pochopitelně "popostrčí". Problém je v tom, že je-li hmotnost člověka 80 kg, celková hmotnost té vyskočivší masy bude 4,8E10. Hmotnost Země je 6E24 - o cca 14 řádů vyšší. Jestliže každý z těch lidí vyskočí metr, o kolik úměrně hmotnostem se "posune" Země? Ha?
A to je teprve první fáze té úvahy - druhá (a závažnější) fáze spočívá v tom, že co se jako stane následně. Lidi odskočí od Země (a odstrčí ji o kus pryč). Vzápěstí tito lidé dopadnou zpět na zemský povrch, a Země jim samozřejmě slušně vyjde vstříct a ve stejném poměru jim "dopadne na nohy".
To celé se jmenuje zákon zachování hybnosti. Soustava "lidi + Země" je z pohledu skákání po povrchu izolovaná a nemá šanci sama jakkoliv změnit svůj pohybový stav... I kdyby tam nakrásně nebyly ty řádové rozdíly ve hmotnostech...
Skákejte si jak chcete - ale pokud to nebude po ničím krku, tak tím nic neovlivníte.
Ale teď mě napadla jiná věc, která by navíc nebyla fyzikální nesmysl (i když by měla opět problém s těmi řádovými rozdíly). Ať se těch 6e8 lidí domluví, a buď každý z nich vykope hlubokou jámu, anebo naopak srovná se zemí nějaký pahorek. Tím objektivně zpomalí, respektive zrychlí rotaci Země kolem osy
Co to na (víceméně) kouli je "z jedné strany na druhou"?
Samozřejmě by to fungovalo stejně jako kopání, ale relevantní pohyby by byly přesuny zeminy podél poledníků od rovníku k pólům, nebo od pólů k rovníku. Přesuny rovnoběžné s rovnoběžkama jsou na hovno.
Tedy, abych byl přesný, ony by i přesuny podél rovnoběžek měly svůj efekt, ale ovlivnily by tak akorát precesi a nutaci, a toho by si stejně skoro nikdo nevšiml