Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
vychýlí to Zemi na jinou oběžnou dráhu. IMHO je to blbostBlbost to není, jak každý fyzik určitě potvrdí. Dokonce stačí, aby vyskočil jediný člověk. Ale odchylka bude v každém případě mimo měřitelnost. Ovšem třeba takové větší zemětřesení skutečně dokáže pohnout se Zemí tak, že to lze změřit.
Blbost to není, jak každý fyzik určitě potvrdí.Nejsem žádný fyzik, ale co zákon zachování energie (hybnosti, nebo ja nevim ještě čeho)? Podle mně se všechny síly sečtou, a výsledek bude 0
Blbost to není, jak každý fyzik určitě potvrdí. Dokonce stačí, aby vyskočil jediný člověk. Ale odchylka bude v každém případě mimo měřitelnost. Ovšem třeba takové větší zemětřesení skutečně dokáže pohnout se Zemí tak, že to lze změřit.Tak to bych toho fyzika chtěl vidět. Mohli by ho zavřít do klece a ukazovat s cedulkou: Říká si fyzik a nezná zákony zachování (energie, hybnosti, momentu a náboje). Třeba by se na něho jezdili dívat až z druhého konce světa
Samozřejmě to je blbost
Je pravda, že když 6E8 lidí vyskočí, tak to Zemi pochopitelně "popostrčí". Problém je v tom, že je-li hmotnost člověka 80 kg, celková hmotnost té vyskočivší masy bude 4,8E10. Hmotnost Země je 6E24 - o cca 14 řádů vyšší. Jestliže každý z těch lidí vyskočí metr, o kolik úměrně hmotnostem se "posune" Země? Ha?
A to je teprve první fáze té úvahy - druhá (a závažnější) fáze spočívá v tom, že co se jako stane následně. Lidi odskočí od Země (a odstrčí ji o kus pryč). Vzápěstí tito lidé dopadnou zpět na zemský povrch, a Země jim samozřejmě slušně vyjde vstříct a ve stejném poměru jim "dopadne na nohy".
To celé se jmenuje zákon zachování hybnosti. Soustava "lidi + Země" je z pohledu skákání po povrchu izolovaná a nemá šanci sama jakkoliv změnit svůj pohybový stav... I kdyby tam nakrásně nebyly ty řádové rozdíly ve hmotnostech...
Skákejte si jak chcete - ale pokud to nebude po ničím krku, tak tím nic neovlivníte.
Ale teď mě napadla jiná věc, která by navíc nebyla fyzikální nesmysl (i když by měla opět problém s těmi řádovými rozdíly). Ať se těch 6e8 lidí domluví, a buď každý z nich vykope hlubokou jámu, anebo naopak srovná se zemí nějaký pahorek. Tím objektivně zpomalí, respektive zrychlí rotaci Země kolem osy
Co to na (víceméně) kouli je "z jedné strany na druhou"?
Samozřejmě by to fungovalo stejně jako kopání, ale relevantní pohyby by byly přesuny zeminy podél poledníků od rovníku k pólům, nebo od pólů k rovníku. Přesuny rovnoběžné s rovnoběžkama jsou na hovno.
Tedy, abych byl přesný, ony by i přesuny podél rovnoběžek měly svůj efekt, ale ovlivnily by tak akorát precesi a nutaci, a toho by si stejně skoro nikdo nevšiml
Tiskni
Sdílej: