Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
S kritikou fajciarov, stale prisnejsimi zakazmi, obmedzeniami sa stretavame dnes a denne. Rozne odporucania na krabickach (namatkovo "Fajcenie zabija!" je pomaly na kazdej krabicke aspon u nas v SR) a pod. su na dennom poriadku. Sam som nefajciar, a som rad ak mozem prist do baru kde je nefajciarska zona, ale tak toto je uz podla mna dost morbidne. Vsetky tie zakazy a obmedzenia podla mna vedu k prohibicii fajcenia (ako takeho) v EU.
Po case na Ubutnu 7.04 amd64 prechadzam opat raz na 32b OS. Mam uz stiahnute ISO netinst Debian 4.0r1, dnes vecer by som chcel spravit prehodenie systemu. Dokumenty su uz odzalohovane na LAN disku, ostava uz len vypalit ISO a vecer sa pustit do instalacie.
Prehanam sa webom (:-)) a natrafil som na zaujimavy clanok o chystanom subnotebooku od firmy Asus - ASUS Eee PC. Zaujimava konfiguracia (posudte sami) a hlavne cena. Urcite si jeden objednam ako nahradu za moje "PDA" palm Zire m150 ktore uz dosluhuje. Na Wpedii sa pise ze bude na nom bezat OS zalozeny na Xandros + KDE a s Windowsu XP podobou. Toto ma trosku zastrasilo :-). Windows XP like DE - mno fuj, na to pojde ak sa bude dat nieco s Xfce alebo Gnome :-). Urcite si jeden kusok (ak as bude dat a cena s post. a balnym nepresiahne €200 - €250) objednam. Co si myslite o subnotebookoch? Vytlacia notebooky, alebo nevytlacia?
Sledujem tento portal uz roky, tusim od 2002 alebo 2003, zazil som tu uz vselico - ale toto nie. Shvalne, skuste hadat za pomoci indicii...
Pre vsetkych milovnikov Skypu. Skype pre Linux nacitava:
- Mozila Firefox profil, addony, pluginy - /etc/password - dalsie subory v /etcblizsie info...
Nemam doveru voci closed-source projektom a tento pripad ma len utvrdzuje v mojom nazore. Ked si predstavim, kolko ludi, firiem, organizacii s vidinou usetrenych penazi za telekomunikacne sluzby siaha prave ku Skypu, dost ma to znepokojuje. Cena, nevedomost, "dovera" a popularita (za aku cenu) je podla mna hlavny faktor tychto rozhodnuti. Co asi nacitav Skype na Windows? Preco sa skype za tych par rokov "nafukol" do terajsej velkosti (tusim nieco cez 25M)? Co obsahuje kod Skypu? Nesluzi k inym ako len komunikacnym ucelom?
Tak som si pozrel video v ktorom hovori RMS o copyrighte. Prednaska to bola pekna, zaujimava a podnetna, akurat ma zarazil zaciatok, kde RMS opisoval zaciatky vzniku operacneho systemu GNU, to ze mali viac-menej hotove zakladne programi akurat im chybala mala ale podstatna cast kodu - jadro OS. V tej chvili salou prebehol taky zlomyselny posmesok. RMS sa zhacil a opytal sa pritomnych, preco sa smeju. A vtedy povedal zaujimavu vetu: Kernel je len velmi mala aj ked podstatna cast operacneho systemu.