Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Priemyselná televízia alebo uzavretý televízny okruh (Closed Circuit Television, CCTV, doslova: televízia v uzavretom okruhu), ľudovo nazývaná kamerový systém, je spôsob televízneho prenosu na krátke vzdialenosti, zvyčajne po kábli, pričom sa televízny prenos používa na iné účely ako na prenos programu. Tieto systémy sa používajú predovšetkým na bezpečnostné účely (monitorovanie priestorov v snahe o zamedzenie krádežiam, vandalizmu a iným formám kriminality napr. v obchodných domoch, dopravných prostriedkoch, uliciach a mnohých ďalších priestoroch s masovým pohybom ľudí) a ďalej na diaľkové sledovanie rôznych automatizovaných procesov v priemysle (od toho pochádza slovenský názov).[1]
Toľko citát z wikipedie. CCTV ale stále častejšie vyvolávajú podozrenia zo zneužitia dát z nich získaných. Tieto systémy sa čoraz viac rozširujú, rastie ich predaj. Začínajú sa objavovať na všetkých verjených aj súkromných miestach (najčastejšie v obchodoch, bankách, úradoch, v policajných autách, na diaľnicia a cestách 1. triedy, dokonca aj na toaletách). Denne nás vo väčšom meste nasníma od 50 - 300 kamerových systémov, z ktorých asi jedna polovica (!) funguje s prepisovacím režimom dlhším ako 5 dní (to znamená že sa video na záznamovom médiu začne prepisovať až po 5 dňoch).
Moderné CCTV sú vo väčšine prípadov statické (a snímajúce všetko (nereagujúce na nijaké podnety)) alebo sú vybavené či už manuálnym ovládaním pohybu (klasické čierne (aby nebolo vidieť natočenie a smer snímania kamier) kupolovité objekty v najrôznejších marketoch, na uliciach) alebo aj automatickým aj keď hlúpym neustálym opakovaním otáčacích cyklov. Samozrejme kamery môžu byť prepojené napr. s nočným osvetlením riadeným pohybom a nahrávať začnú až vtedy keď sa zapne svetlo (napr. nočné sledovacie kamery), alebo sú rovno vybavené tzv. nočným videním (na rohoch budov to potom vyzerá akokeby tam boli na každú stenu 2 kamery - sú to samostatné IR žiariče aj samotné kamery), či dokonca reagujúce na rôzne podnety (ako sú čidlá dotyku, pohybu, váhy či teploty (zelená hranica SK - UA - alarmy nereagujú na zvieratá ale iba na ľudí)) - dokonca aj na zvuky snímané mikrofónnmy umiestnenými pod kamerami(!).
Ako všetko aj CCTV sa zmenšujú, pričom sa ale aj skvalitňuje ich záznam a taktiež sa predlžuje vďaka stále väčším záznamovým médiám doba ich nahrávania a následného premazu (nezriedka bude táto doba viac ako 3 - 6 mesiacov záznamu pri použití detekcie pohybu(!)). Najmenšie súčasné CCTV kamery su veľké ako bežná šrúba ľahko sa preto ukryjú a niesú potom tak nápadné. Do budúcnosti budú tieto kamery umožnovať rozpoznávanie tváre, chôdze, zvukov (reagovať budú najprv na špecifické zvuky, neskôr aj na určité slovné spojenia - napr. na vlakovej alebo autobusovej stanici bude umiestených niekoľko desiatok mikrofónov poskytujúcich svoje dáta riadiacenmu PC ktoré na základe ich vyhodnotenia bude riadiť pohyb a natočenie niektorých kamier). Ďalej pribudnú termovízne CCTV.
Toľko snáď k zhrnutiu súčasneho stavu a ďalšiemu vývoju čo sa týka technológie CCTV a využitia. Teraz ale k tomu na čo chcem týmto blogom upozorniť. Je to otázka práva na súkromie, slobody prejavu a pohybu. Ďalej je to otázka zneužitia týchto záznamov (nabúranie sa do sledovacieho systému (hlavne čo sa týka WIFI prenosu signálu týchto kamier), poskytnutie informácii o pohybe, čase a dĺžke návštevy či dokonca poskytnutie samotného záznamu tretím osobám - často rôznym média, voľný prístup k týmto informáciám polície atď. atď.). Argumentom za nasadenie kamier je bezpečnosť (napr. mestská polícia si ich nasadenie v mestách pochvaľuje - vraj sa znižuje kriminalita (alebo podľa môjho názoru možno len proste sedia na zadku v teplej kancelárii a čakajú sediac pri monitoroch na nejaký vhodný podnet)). Pri tejto zníženej kriminalite sa zastavím. Nieje pravda žeby sa nasadením CCTV kamier znížila kriminalita, akurát sa v niektorých prípadoch ľahšie čin dokumentuje a len v málo prípadoch sa ľahšie vyrieši. Samozrejme môžete namietať, ak nič trestné alebo nezakonné nerobím nemusím sa báť - to je ale omyl. Nemusím byť predsa kriminálnik na to aby som si vážil svoje súkromie, aby som nechcel aby všetko čo poviem niekto sledoval a vyhodnocoval, aby niekto prisupoval k mojím časovým údajom získaných z kamier (kde, kedy, ako dlho a vktorých častiach som sa pohyboval po obchoďáku, čo ma zaujalo čo menej a pod.). Ak by som bol v obchoďáku riaditeľ predaja tak tieto informácie o jednotlivých zákazníkoch by som zbieral, vyhodnocoval a na základe ich výsledku by som robil politiku predaja, umiesťňoval tovar a pod..
Nepoznám nijaký zákon, nariadenie alebo predpis ktorý by riadil, sumerňoval a definoval možnosť použitia CCTV kamier vo verejných priestoroch na území SR (okrem nutnosti upozornenia o tejto skutočnosti mi nieje jasné ako sa definuje koľko kamier na jednej budove môže byť zriadených (s výhľadom na ulicu), ako dlho majú byť uchovávané záznamy, čo všetko je možné sledovať, zaznamenávať a vyhodnovcovať, ako majú byť chránené proti zneužitiu a pod.). Toľko asi tak na dnes k tejto téme. Teším sa na zaujimavú diskusiu a váš názor na použitie/zneužitie CCTV kamier.
Odporúčam do pozornosti dokument: Every Step You Take
Tiskni
Sdílej:
Takovéto kamery mi na veřejných místech (tam si rozhodně v soukromí nepřipadám), pokud jsou jasně viditelné a rozpoznatelné, vůbec nevadí. Je to pro mě jen další "oko", které mě na tom místě vidělo a další "hlava", co si to pamatuje.
Je to pro mě jen další "oko", které mě na tom místě vidělo a další "hlava", co si to pamatuje.
Asi si jen těžko pamatuješ všechny lidi, které jsi na cestě městem potkal. Prostě kolem tebe projdou, ty je zaregistruješ a o pár sekund později o nich nevíš. Naproti tomu snímky z kamery se ukládají a navíc těch kamer je více, takže vhodnou analýzou záběrů z více kamer lze zjistit kdo kam kdy šel. To je daleko více než oko navíc.
No dobře, ale pořád platí, že za podmínek, které jsem zmínil v předchozím příspěvku mě kamery nechávají úplně v klidu. Tak jsem dnes v 9:35 přestupoval na Můstku - no a? Na veřejnosti nejsem v soukromí a tak se podle toho chovám.
Není to totéž:
1) kamery se nemusím bát, že me za rohem vezme něčím po hlavě
2) chlápek je jeden, kamer je mnoho, záznamy z nich sleduje mnoho navzájem na sobě nezávislých lidí (institucí)
Není to totéž:
1) kamery se nemusím bát, že me za rohem vezme něčím po hlavě
2) chlápek je jeden, kamer je mnoho, záznamy z nich sleduje mnoho navzájem na sobě nezávislých lidí (institucí)
Naivita...
1) kamery se nemusím bát, že me za rohem vezme něčím po hlavěDobře, upravíme to. Ten chlápek bude městský strážník (lhostejno, jestli v uniformě nebo v civilu) a budeš naprosto jistě vědět, že opravdu patří k MP.
2) chlápek je jeden, kamer je mnoho, záznamy z nich sleduje mnoho navzájem na sobě nezávislých lidí (institucí)Zanedlouho budou ve většině měst kamery úplně všude a signál povede do jediného dispečinku městské policie. Někde už je to skoro tak i dnes.
Pořád mi tam nesedí to, že na mě pověsí. Kamera sleduje nějaký prostor ne nějakého člověka. Aby bylo jasno - já netvrdím, že se tohle nikdy nemůže stát problémem (ostatně - co se nedá zneužít?), jen to, že do určité míry (a asi nemá moc cenu snažit se jí nějak definovat), je to věc v principu prospěšná. Pokud použiju zmíněnou paralelu se strážníkem - ano, budu se cítit lépe např. v metru, pokud někdo takový bude stát, než když tam nebude.
Pořád mi tam nesedí to, že na mě pověsí. Kamera sleduje nějaký prostor ne nějakého člověka.Zaprvé mnoho kamer může sledovat konkrétního člověka (buď to může dělat operátor ručně pomocí zoomu a směrování kamery, anebo novější kamery mohou fungovat i automaticky, pouze na základě toho, že třeba někoho identifikují podle nějaké databáze), zadruhé tam těch kamer bývá víc, čili člověk přechází mezi jednotlivými kamerami, ale je pořád sledován.
jen to, že do určité míry (a asi nemá moc cenu snažit se jí nějak definovat), je to věc v principu prospěšnáJe to spíš věc, jak se předvádět před voliči, že politici něco dělají pro bezpečnost. Nebylo jednoznačně prokázáno, že kamery snižují kriminalitu ve sledovaném prostoru.
Pokud použiju zmíněnou paralelu se strážníkem - ano, budu se cítit lépe např. v metru, pokud někdo takový bude stát, než když tam nebude.Když tam bude stát, je jedna věc, a když bude sledovat každý krok člověka, je věc druhá. U těch kamer je to typicky ten druhý případ.
Dobře, upravíme to. Ten chlápek bude městský strážník (lhostejno, jestli v uniformě nebo v civilu) a budeš naprosto jistě vědět, že opravdu patří k MP.Ano. Pokud by za mnou (pouze na veřejném prostranství) stále chodil strážník, o ktrém bych si mohl být jist, že mě nemůže ohrozit (u měšťáka jeden nikdy neví), tak bych se cítil bezpečněji, na to se ale bohužel v rozpočtu finance asi nenajdou.
ted jsi tomu zase dal, za chvili je tu freshmouse s narcenim, ze zbytecne siris poplasne zpravy a konspiracni teorii zatimco tyhle kamery jsou tu ciste pro tve dobro :)
Kdyz jsem prisel do spojeneho kralovstvi, tak to byla jedna z mala veci ktera me opravdu znervoznovala. Kamera na kazdem rohu, v kazdem stanku s novinama. V beznem autobuse hromadky tady v Leedsu je jich tak 5. Ale postupem casu clovek otupi, takze ted uz je vnimam o neco mene. Coz ale neznamena, ze kdyz si to uvedomim, tak mi vadi o neco mene, ale jeste jsem nenasel odvahu ukazovat do nich prostrednicek. Ale mistni ani nenapadne nad tim premyslet, je to prece v zajmu bezpecnosti. Me prijde, ze tady jak nemaj zazitej totalitni rezim tak si hur predstavuji moznosti zneuziti.
V beznem autobuse hromadky tady v Leedsu je jich tak 5.
No ty woe... Fakt by mě zajímalo k čemu tam jsou. Zda jen pro body politiků před volbami (něco se musí udělat, toto je něco, tak se to udělá), nebo pro firmy aby měli státní zakázku. Data z takového mnžství kamer bude obtížné jen uložit, ne tak ještě dále zpracovat.
Data z takového mnžství kamer bude obtížné jen uložit, ne tak ještě dále zpracovat.To je prave pointa - ze ta data normalne nikdo nezpracovava, naprosta vetsina z nich je proste smycka, ktera se porad dokola preplacava novym zaznamem, a nekdo se na to podiva, teprve kdyz se neco stane, treba dojde k nejakemu utoku. V tom autobuse je to jeste o tom, ze ridic vidi, co se deje v hornim patre, takze kdyz neco, muze reagovat. Tohle konkretne je podle me dobra vec, kterou privita kazdy, kdo byl v druhem vozu tramvaje napaden bandou skinheadu a nemohl delat absolutne nic. Kamery by mu pomohly (at uz k privolani pomoci nebo alespon k ziskani dukazniho materialu), pricemz soukromi nenarusi - to stejne v autobuse nemate. Celkove je to samozrejme mnohem slozitejsi problem, ale myslim ze nic neni cerne a bile - bylo by IMO chyba zakazat veskere kamery s odkazem na ochranu soukromi. Je proste jen mimoradne dulezite vymyslet mechanismy jak zabezpecit, ze nekde kamery nebudou smet byt vubec, kde budou moci byt ale data z nich nebudou smet byt zaznamenavana, kde budou smet byt i po urcitou dobu uchovavana a za jakych podminek budou smet byt zpracovavana. Navic si myslim, ze moznosti kamer svym zpusobem silne precenuji. Ukazky toho, jak kamery rozpoznaji cloveka, a pak ho sleduji celym mestem jsou sice efektni, ale sledovat jednoho cloveka a sledovat vsechny lidi je neco uplne jineho - problem neni sledovani, problem je data mining. Kdyz uz predem vime, kdo je cilova osoba, jiste neni problem ho sledovat - to ostatne nebylo nikdy, jen to bylo malinko komplikovanejsi a nakladnejsi. Tady ovsem stejne sledovatel zavisi na informacich, ktere ziskal mimo sledovaci system... musi uz vedet, kdo je cil (napriklad musime pockat, az se neco stane, napr. utok, pak muzeme zpetne zistovat co se stalo, ale dopredu nam to system proste nerekne). Ziskat nejake uzitecne informace primo ze samotneho sledovaciho systemu, to je ten problem, a je to mnohem tezsi nez to vypada. Mit na nejakych nosicich zaznamenane terabytes zaznamu z verejnych kamer je jedna vec, ale vydolovat z nich cokoli uzitecneho (nebo zneuzitelneho) je uplne jina vec. A mimochodem... dobry clanek.
Presne - technologie zaznamu aj "dolovania" informacii zo zaznamov sa zdokonaluju a taktiez sa kombinuju s roznymi pomocnymi technologiami. Privital by som odkaz na clanok o tom Debrecine...
Tak tá "šrúba" ma dostala... spisovne skrutka, hovorovo šraub; šrauba. A "čidlo" je snímač alebo senzor. To len tak na okraj.
www.slex.sk
zazivam nastavenia na 2 tyzdne (alebo co hdd dovoli) uplne bezne. Upozornenia su na vchode do budov, na bocnych stenach malokedy...
Pokud ti vadí to že se ti někdo bude ve městě koukat do ksichtu, tak na to stačí náhrdelník z IR ledek.
ale iba vecer a iba dokial to neobidu, dovtedy kapucna alebo ciapka so siltom...
dovtedy kapucna alebo ciapka so siltom...uz jsem videl i celudele, ktere zakazuji vstup s kapucou, ksiltovkou nebo motorkarskou prilbou a podobne prave proto, aby si te mohli pekne prohlednout :)
CCTV? To jako čínská státní televize?
Vadí mi to. Ve velkých městech rostou jako houby po dešti. Např. na hlavním vlakovém nádraží v Brně, kam nikdo nechce investovat ani korunu (protože bude nové, lepší a úžasnější) se stejně našly peníze na kamery na každé nástupiště. Ve Vídni jsem viděl kameru proti každým dveřím v nových soupravách metra. V Berlíně v autobusech MHD.
Na druhou stranu třeba u Nejvyššího soudu po několika letech s venkovními kamerami konečně přibyly upozorňující cedulky. (Pod svícnem největší tma.)
Jediná věc, která mě uklidňuje, je, že kvalita obrazu většinou nic moc. Ano, poznají, že tam jde člověk v modré bundě, ale to je tak všechno.