Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Ale skutečně neomezené připojení ti těžko kdo nabídne.Existují i poskytovatelé, kteří nenabízejí řádově větší rychlsot než dokážou poskytnout. Jenže to pak typicky nelze po celém městě prodávat stomegabit do každé domácnosti za pár stovek.
Spíš bych to přirovnal k situaci, kdy si půjčím auto: Měsíčně platím poplatek za to, že ho mám půjčené a mohu s ním "bez omezení" jezdit. Problém je v tom, že auto po ujetí 200km sníží maximální rychlost na 30km/h.
To je blbost, jde jen o to správně nastavit QoS jak je psáno v blogu.Jo, a pak to všem pojede 64kB/s, nehledě na to, že třeba počet aktuálně připojených klientů k BTS je omezený (nikoli hardwarem BTS, ale timesloty a dalšími detaily protokolu).
A tomu právě podle mě FUP moc nepomůže.To pomůže, protože ti to zajišťuje, že tam nebudeš mít kopu 24/7 komunikujících klientů, kteří ti budou blokovat nějaký konstantní počet slotů. S FUPem buď pojedou rychle, ale brzy skončí, takže se prostřídají, nebo pojedou pomalu, ale zase nezabírají tolik pásma a slotů. Ve své podstatě to je QoS, jen přenášíš rozhodování na uživatele.
Hlavne, ze je vsude tolik poskytovatelu, kteri se predhaneji, aby ti vyhoveli, na vyber, ze...První krok je nebavit pokud možno s nikým, kdo se nebaví s tebou. Tím jsem automaticky vyřadil všechny velké firmy mimo mobilní služby, kde dosud nebylo na výběr a i tam uvažuju, že bych využil služeb nějakých těch moraváků, co nabízí předplacené mobilní služby. Holt spolupráce mezi jednotlivci a nadnárodními korporacemi většinou moc nefunguje.
Jinak je mozne si objednat linku bez agregace a bez FUP, ale takova linka bude radove drazsi, prave proto, ze ISP pocita s radove vetsim dopadem takoveho zakaznika na vyuziti site.Z místních poskytovatelů se občas dá vytáhnout informace, zda je uváděná agregace jen pojistkou nebo zda se skutečně uplatňuje. V případě, že chce člověk používat QoS pro místní síť, je stabilita poskytované rychlosti dost důležitá.
Pri merani na rychlost.sk alebo rychlost.cz to ukazuje tu obmedzenu rychlost.czVtip bude spíš v tom, že jsou oba dva permanentně přetížené a v nemá moc smysl hodnoty jimi poskytované brát jako přesné.
Otázkou je taky velikost FUP. Před lety jsem měl 10GB FUP a spolužák 1GB. Zatímco on ten 1GB přejel nejpozději v půlce měsíce, já měl co dělat abych 10GB vůbec využil.
FUP je přežitek, ale pokud se nastaví slušně, tedy aby neomezoval (50GB?), tak bych s ním neměl zase takovej problém
Takze vy podepisete smlouvu, kde je sluzba definovanaObvykle není. Tedy pokud ve smlouvě není jasně napsána minimální rychlost, minimální dostupnost a způsob kompenzace při nedodržení smlouvy.
Nejlepsim zpusobem, jak dat najevo svuj nazor na danou sluzbu, je danou smlouvu vypovedet a sluzbu nepouzivat.A není lepší držet hladovku? :)
Na FUPu není v zásadě nic špatného, ale vadí mi lživé reklamy slibující neomezené připojení k Internetu – ve skutečnosti není ani neomezené (má limit přenesených dat, FUP) ani připojení k Internetu (jde jen o připojení k nejbližšímu zaprděnému NATu nebo proxy + restriktivní firewall).+1