V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Autor tohoto blogu, Mgr. Šimon Tóth v současné době působí jako výzkumný pracovník ve společnosti Cesnet z.s.p.o. a dlouhodobě vede pokročilá a speciální cvičení jazyků C a C++ na Fakultě informatiky MU.
linkedinDnes jsem si na poště vyzvedl dopis adresován mojí firmě od milého pana Kalcsa. Tento podvodník očividně na základě mně neznámého klíče rozeslal firmám v ČR požadavek na zaplacení dluhu 135KČ (televizní poplatek) + 10 000KČ (pokuta). Srandovní na tom celém je fakt, že tento exot má plnou moc od ČT a požaduje zaplacení do 15.8. (dopis má razítko doručení 11.8.). Pokud prý nezaplatím, zvýší se mi dluh o dalších 600KČ (soudní poplatek) + min. 11 451,5KČ (odměna advokáta).
Nehodí se to jako zprávička tak alespoň takhle. Originál zde: www.neovin.net.
Tento týden budou na konferenci Black Hat Security Conference dva výzkumníci prezentovat svůj objev, který kompletně položí Windows Vista na kolena.
Mark Down (IBM Internet Security Systems) a Alexander Sotirov (VMware Inc.) objevili techniku, která umožňuje obejít všechny ochranné mechaniky, které Vista používa k ochraně paměti (ASLR, DEP,...). Povedlo se jim nahrát libovolný obsah do libovolného místa v paměti přes internetový prohlížeč (Java, ActiveX, .NET objects).
I když se to může jevit jako standardní bezpečnostní chyba, jde o útok přímo na architekturu Windows Vista (a Server 2008). Microsoft proto v podstatě nemá možnost těmto útokům zabránit.
Detailní popis celkem očekávaně není k dispozici, proto není ani známo, zda je potřeba nějaká asistence ze strany uživatele (nicméně i lokální útok tohoto typu může být docela fatální).
Možná mám příliš vysoké požadavky, ale v poslední opravdu začínám ztrácet iluze. Začínám stále více a více narážet na neexistenci SW, který by splňoval moje požadavky. Nejvtipnější na tom je fakt, že neexistuje ani žádný komerční SW a opensource varianty jsou obvykle funkčně nejblíže tomu co hledám.