Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ale zda je nekde cesky...?dobrá poznámka
co ja bych dal za to mit v notebooku 256MB RAM
když to připojíš k desktopu (athlon+radeon) a nainstaluješ tam System, Tak když ten disk pak vrátíš do notebooka, tak linux ten intel+intel955 zkousne a (nějak) naběhne (naběhne=xwindow).Je tady někdo z těch věrohodnejch, kterej si je jistej to prohlásit?
Uz jak vidim ten displej vod prasete hohmatany.
Drahe notebooky vydrzi dyl zpravidla skrze slusne zachazeni tlustych kravataku v kanclu. Navic maji jeden v praci na stole a druhy doma tez na stole. Co by se taky tahal kazdej den s tezkym kramem do prace a zpet. Bezne notebooky jsou tak levne, ze si kazdy muze dovolit jich mit nekolik - v obyvaku, loznici, kuchyni ... namisto nepohodlneho prenaseni
Prakticky nikdo drahe notebooky nekupuje (maximalne jako bazarovky)
U levnych notebooku na slusne zachazeni clovek s**e a tak je brzo dodelany.
2 roky a je cas na vymenu - IT = nejsuntovejsi vyrobky.
Pokud potrebujete notebook prenaset treba po zakaznicich - tudiz jej mate pro vydelecne cinnosti tak nechapu nad cim placete. Pokud za 1,5 roku nevydelate 10 k na spotrebni material (coz notebooky jsou) tak je spatne neco jinde.
Jakykoli notebook takto znicite. To stejne je s autem apod.
Holt kdyz je nekdo hovado.....
cat /proc/acpi/battery/BAT1/state |grep "remaining capacity"
třeba v minutovém intervalu :)
/sys/class/power_supply/BAT0/
. Nechávám si to zobrazovat pomocí pluginu genmon přímo na panelu.
Jediné, co mi vadí, jsou ty plastové panty.Fakt je ten, že snad všechny dnešní notebooky mají kovové panty. To, že ty krytky nejsou z kovu ještě nijak nevypovídá o tom, co vydrží. :)))
Asi jsem divný, ale nemám nějak moc potřebu na něj sedat ani s ním třískat o zem…ani kdyz se, napriklad, snazit najit nejaky stupidni bug a uz si na tom stratil sakra casu?
Analogie na zenskou, auto, fajfku .... by nebyla ?
Kamarád u Asusu také úspěšně urval nějaký plast z displeje... a byl s ním dvakrát na reklamaci s napájením (přismažilo mu to konektor). Takže také sdílím nedůvěru k téhle značce.
Nicméně ty s tím musíš zacházet příšerně. Tohle se samo neudělá.
Já mám Asus M2N, rok výroby 2003. Vzhled je stále prvotřídní, snad až na přední hrany ošoupané léty každodenního nošení v batohu a každodenního používání (leckdy i 12 hodin denně). Funguje stále naprosto bravurně. Jediná součástka, která se měnila, byl disk.
Řekl bych, že házet všechny stroje z dílny Asus do jednoho pytle je nesmysl. V anglicky mluvících zemích by zkrátka řekli „you get what you pay for“.
ale stejne by se zas rozbil protoze to je proste krapA nerozbil by se spíš dřív, protože jeho majitel je prostě …?
Tiskni
Sdílej: