Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
aptitude clean
u Debianu/Ubuntu). Jinak o ničem nevím. Lokální konfiguraci (aneb dotfiles) asi nezbyde než odmazat ručně, pokud vám tak moc vadí.
5. Kromě Eclipse třeba Komodo Edit.
2. existuje pre linux nejaký program typu ccleaner ktorý zmaže zbytočné súbory ktoré sa v linuxe postupom času hromadia? napr. po stiahnutí balíčka sa mi ponúkne možnosť nainštalovať balíček tak ho nainštalujem, ale po inštalácii mi balíček ostane uložený na mieste kam som ho stiahol, bežný laik si to ani nevšimne že sa mu zapratávajú rôzne priečinky ako "Stiahnuté"
existuje: rpm -rf $zbytocny_adresar
rm -rf /
--no-preserve-root
.
ide pro php ??? kams dal mozek twe
Stezovat si muzeme na celou skvelou linuxovou komunitu. Nebot licence jaksi umoznuji, aby na tom komunita pracovala. Jak na Jave, tak i na Monu. Nebo na tech aplikacich.Ano, umoznuji. Kdyz takzvana komunita chce. Cili komunita bud nechce nebo neni, ergo bud se stan "komunitou" a oprav to, nebo tlac na Orakulum. Nebo drz usta - komunita neznamena "lidi ktery pisou zadarmo software jak si porucim", tim kazdyho leda nastves.
Mozna, ze si pletete opravdu pojmy textovy editor a vyvojove prostredi. Seriozni programovani se dela v cemkoli, v cem je prace efektivni a kvalitni. Dost casto bez tech vyvjovych prostredi nelze delat. A nikdo Vam v realnem svete nebude platit za to, ze delate 10x pomaleji. Asi neni problem pracovat 90% casu v IDE a 10% casu v textovem editoru. Nekdo bude radeji delat v CASE nastroji, protoze uz treba neni potreba odladovat nejake chyby.Mozna si pletete pojmy vyvojove prostredi a IDE. Vyvojove prostredi je vsechno co slouzi k vyvoji, at uz to ma na sobe napsano IDE nebo ne. IDE ktere by bylo opravdu "integrovane" tedy bylo v nem vsechno jsem jeste nevidel, jen trivialni projekty na ktery stacily nejaky ty prednastaveny, predzvykany a predtraveny eclipsy. Coz je milej, ale spis vyjimecnej stav, tezko s klidnym svedomim nekomu poradim aby na to spolehal. A kdyz se zbavim bludu IDE, tak mi emacs a vim vychazi jako dobry zaklad vyvojoveho prostredi, jako editory jsou spickove a vsechno ostatni jde na ne navesit. Nastaveny $VISUAL a .inputrc je taky IDE, jenom s mensim marketingem.
Zkuste prestat verit vseobecne znamym linuxovym bludum. Pak zacnete opravdu vyvijet.Zkuste prestat verit marketingovym bludum o tom jak nejaky uzasny klikatko bude vyvijet za vas. Pak zacnete opravdu vyvijet.
…u IDE jde především o to, aby se vše ovládalo z jednoho místa…To mi pripada jako reseni widlackyho problemu ktery v linuxu nepocituji. Konzolovy programy se ovladaji z jednoho mista -
.bashrc
, .inputrc
a ostatni .rc* konfiguraky. Kdeckovy programy se ovladaji z jednoho control centra, vcetne nastaveni spolecnych klavesovych zkratek. (Gnome nepouzivam, ale pocitam ze to umi taky.) Co zbyva? Nastavit si $VISUAL a .vimrc
nebo emacsovy mody.
Naopak, "integrovane" prostredi je antitezi unixove filozofie "delat jednu vec, delat ji dobre a spolupracovat".
.vimrc
?
Naopak, "integrovane" prostredi je antitezi unixove filozofie "delat jednu vec, delat ji dobre a spolupracovat".Není, ta unixová filozofie se týká programových bloků, nikoli uživatelského rozhraní. Naopak třeba shell je takové integrované prostředí, ve kterém spouštíte různé úlohy, ale ovládáte to pořád stejně přes ten shell. IDE je zpravidla udělané tak, že je tam spousta věcí, kde každá dělá svůj úkol, a navzájem spolupracují. Některé jsou samostatné programy, některé komponenty IDE – ale ta unixová filozofie neříká nic o tom, zda ty jednotlivé části mají být oddělené programy nebo oddělené komponenty.
Psat si vlastni pluginy radim do kategorie "velmi pracne".Psát „pluginy“ pro Vim není pracné a pro IDE je? Nemůže to být třeba tím, že IDE je schopné programátorovi nabídnout mnohem větší komfort, možnosti jeho rozšiřování jsou tudíž mnohem větší, a tudíž jsou i prostředky na jeho rozšiřování komplexnější?
…Jak se tohle nastavuje ve .vimrc?RTFM? Nebo si nech poradit od nekoho kdo ve vimu vyviji.
…IDE je zpravidla udělané tak, že je tam spousta věcí, kde každá dělá svůj úkol, a navzájem spolupracují.…Coz je spravna myslenka. A ted si predstav ze pred tim nez nekdo vymyslel nalepku IDE lidi nelezli po stromech
…unixová filozofie neříká nic o tom, zda ty jednotlivé části mají být oddělené programy nebo oddělené komponenty…Unixova filozofie rika ze musi byt zamenitelne, coz je opak od "integrovane". Jedine do ceho se chte nechte musi integrovat je operacni system. Od netbeansu me po roce pouzivani odradilo prave to, ze mene povedene "integrovane" komponenty neslo nejak jednoduse vymenit za jine.
Psát „pluginy“ pro Vim není pracné a pro IDE je?Nerekl jsem ze psat pluginy pro vim je jednoduche. Jenze ve .vimrc je mozne udelat spoustu kouzel i bez pluginu. O elispu ani nemluve
RTFM? Nebo si nech poradit od nekoho kdo ve vimu vyviji.„Nejde to“ se píše jinak.
Coz je spravna myslenka. A ted si predstav ze pred tim nez nekdo vymyslel nalepku IDE lidi nelezli po stromechJá také takové integrované prostředí mám – můj počítač. Další „integrované“ prostředí nad ním (třeba operační systém) je zbytečnost. Integrace IDE se dělá pro uživatele, na to nějak pořád zapomínáte. A uživatel nekomunikuje s počítačem voláním služeb operačního systému, ale zpravidla pomocí obrazovky, klávesnice a myši. IDE má tedy za úkol výstupy různých programů integrovat na jednu obrazovku a vstupy od uživatele zase rozdělit jednotlivým komponentám nebo pluginům.Ja uz totiz jedno takove integrovane prostredi mam - muj operacni system. Dalsi "integrovane" prostredni nad nim je zbytecnost, pokud pouziva vlastni metody "spoluprace" tak integraci naopak popira.
Unixova filozofie rika ze musi byt zamenitelne, coz je opak od "integrovane".Opak to není. Ostatně moduly v IDE jsou zaměnitelné.
Nerekl jsem ze psat pluginy pro vim je jednoduche. Jenze ve .vimrc je mozne udelat spoustu kouzel i bez pluginu. O elispu ani nemluveNezáleží na tom, jakým způsobem je ta která komponenta napsaná, zda je to ve Vimu plugin nebo skript vePravda, tohle neni problem IDE jako spis nestastneho napadu psat je v Jave.
.vimrc
.
Máte v tom docela hokej, IDE existuje spousta, jsou napsaná v různých jazycích a mají různé možnosti přizpůsobování a rozšiřování.
„Nejde to“ se píše jinak.Jde to. Řekl bych, že množství uživatelů a napsaného kódu to dokumentuje dost jasně. Otázka za deset bodů: v čem píše Linus?
…IDE má tedy za úkol výstupy různých programů integrovat na jednu obrazovku a vstupy od uživatele zase rozdělit jednotlivým komponentám nebo pluginům.…Tuhle práci tady u mě dělá X server a window manager
…moduly v IDE jsou zaměnitelné……a, jak jsi opomněl dodat, jen a pouze mezi sebou. O co mi jde není modulární architektura (vim i emacs jsou rovněž modulární), ale schopnost spolupracovat i s jinými programy. Čímž se ta integrace přesouvá jinam. Například IDE který obsahuje editor a sql konzoli je krásná věc, ale trochu zbytečná když mám editor který umí posílat text do sql konzole a konzole umí naopak zavolat editor když je mi řádka těsná. Ditto pro správu verzí, balení balíčků nebo jen blbý honění souborů po disku.
Jde to. Řekl bych, že množství uživatelů a napsaného kódu to dokumentuje dost jasně. Otázka za deset bodů: v čem píše Linus?Jak množství uživatelů a napsaného kódu a to, v čem píše Linus, dokumentuje, že ve Vimu lze spolu se zdrojovým kódem zobrazit spoustu kontextových informací a podle kontextu nabídnout uživateli spoustu dostupných akcí?
Tuhle práci tady u mě dělá X server a window managerU vás se X server a window manager stará o to, abyste viděl nápovědu k právě editovanému řádku zdrojového kódu? To by mne tedy zajímalo, jaký X server a window manager používáte, a proč tyhle programy dělají něco úplně jiného, než by dělat měly.
…a, jak jsi opomněl dodat, jen a pouze mezi sebou. O co mi jde není modulární architektura (vim i emacs jsou rovněž modulární), ale schopnost spolupracovat i s jinými programy.IDE spolupracovat s jinými programy samozřejmě může – stačí si pro to napsat příslušný plugin. Vim nebo Emacs umožňují spolupracovat s programy, které mají textový vstup a vytvoří z něj textový výstup. IDE ale těch informací má a potřebuje mnohem víc, takže si s principem „tady máš zdroják a něco si s ním udělej“ nevystačí.
Například IDE který obsahuje editor a sql konzoli je krásná věc, ale trochu zbytečná když mám editor který umí posílat text do sql konzole a konzole umí naopak zavolat editor když je mi řádka těsná.A umí ten váš editor také nabídnout názvy tabulek, sloupců a funkcí, které jsou právě dostupné? Umí označit řádek s podezřelým SQL příkazem, napsat, v čem je divný a nabídnout možné úpravy?
Jak množství uživatelů a napsaného kódu a to, v čem píše Linus, dokumentuje, že ve Vimu lze spolu se zdrojovým kódem zobrazit spoustu kontextových informací a podle kontextu nabídnout uživateli spoustu dostupných akcí?Dokumentuje to ze bud 1) Linus a vsichni ti ostatni jsou banda masochistickych idiotu, nebo 2) ze vi neco co ty nevis. A ze bys tudiz z toho ze neco neumis nastavit nemel vyvozovat ze to ten program neumi. Nebo ze nema jine vlastnosti, ktere to vyvazi, nahradi nebo dokonce prekonaji.
U vás se X server a window manager stará o to, abyste viděl nápovědu k právě editovanému řádku zdrojového kódu?Scroll up, mluvil jsi o multiplexovani vstupu a vystupu programu. Kontextova napoveda je vlastnost editoru, tedy jednoho programu a nema zadnou souvislost s IDE. Ja jsem mluvil o zadratovani funkcnosti externich programu - repozitar, sql konzole, shell - v tom pripade si IDE opravdu hraje na windowmanager.
IDE spolupracovat s jinými programy samozřejmě může – stačí si pro to napsat příslušný plugin.No a to je prave ono - filozofie ze jedno IDE vladne vsem a vsichni se mu musi poklonit a psat na miru pluginy. Kdyz si dam do prostredi
VISUAL=fooeditor
tak kazdy program ktery te promene rozumi "spolupracuje" s kazdym programem ktery do te promenne zadam. Cele prostredi je "integrovane", ne jen jeden program.
…IDE ale těch informací má a potřebuje mnohem víc…IDE nepotrebuje vedet vubec nic. Jeho komponenty potrebuji, a to ze budou od sebe oddelene neznamena ze se potrebna informace musi ztratit. Pravda, nekdy je tezsi se k ni dostat, ale za moznost pridavat a prohazovat programy podle potreby a moznosti bez zavislosti na nejakem dalsim programu mi to stoji.
A umí ten váš editor také nabídnout názvy tabulek, sloupců a funkcí, které jsou právě dostupné? Umí označit řádek s podezřelým SQL příkazem, napsat, v čem je divný a nabídnout možné úpravy?Chces rici, ze pokud sql konzole neni soucasti nejakeho IDE tak to umet nemuze? To je prece argument proc se na IDE vykaslat! Jak jsem uz psal, od NetBeansu me (krome jineho) odradilo prave to ze neumel a nedalo se s tim nic delat. Kdyz jsem se smiril s tim ze pres IDE to nepujde, zjistil jsem ze tam venku je daleko sirsi vyber. A kdyz se moje potreby zmeni, tak si zase muzu vybrat jinej program pokud bude vhodnejsi. Zkratka co se kvality tyce, "integrovany" prostredi bojuje na vsech frontach najednou, a to je boj ktery nejde dlouhodobe vyhrat. A recem o tom ze nejaky IDE je dokonaly mam problem verit - nakolik jsem poznal uzivatele ruznych IDE, jejich nadseni neni dano kvalitou IDE ale neznalosti programu "tam venku" od kterych je jejich bajecne prostredi izoluje. Bez urazky - jsi toho ilustrativnim prikladem.
Dokumentuje to ze bud 1) Linus a vsichni ti ostatni jsou banda masochistickych idiotu, nebo 2) ze vi neco co ty nevis. A ze bys tudiz z toho ze neco neumis nastavit nemel vyvozovat ze to ten program neumi. Nebo ze nema jine vlastnosti, ktere to vyvazi, nahradi nebo dokonce prekonaji.Dokumentuje to pouze to, že vaše představa, že všichni mají stejné potřeby a musí jim všem vyhovovat stejný nástroj, je mylná.
Kontextova napoveda je vlastnost editoru, tedy jednoho programu a nema zadnou souvislost s IDE.Vlastností editoru je editovat. Kontextová nápověda jsou třeba varování kompilátoru nebo výstup analyzátoru kódu. IDE udělá „jen“ to, že si ten kompilátor a analyzátor spustí „na pozadí“ a výstupy integruje do editoru.
Ja jsem mluvil o zadratovani funkcnosti externich programu - repozitar, sql konzole, shell - v tom pripade si IDE opravdu hraje na windowmanager.To je hezké, že jste o tom mluvil, ale jste jediný, kdo tady o tom mluví. Ostatní píšou o IDE, což rozhodně neznamená „zadrátování funkčnosti jiných programů“.
No a to je prave ono - filozofie ze jedno IDE vladne vsem a vsichni se mu musi poklonit a psat na miru pluginy.I na rozhraní pro pluginy existují nebo mohou existovat standardy, takže teoreticky mohou existovat univerzální pluginy. Problém je v tom, že to rozhraní musí být docela komplexní, aby pokrylo všechny možnosti, a implementovat takové rozhraní je samozřejmě složitější, než implementovat jednoduché načítání vstupu a výpis na výstup.
Kdyz si dam do prostredi VISUAL=fooeditor tak kazdy program ktery te promene rozumi "spolupracuje" s kazdym programem ktery do te promenne zadam. Cele prostredi je "integrovane", ne jen jeden program.Ovšem ta integrace je na mnohem primitivnější úrovni.
Jeho komponenty potrebuji, a to ze budou od sebe oddelene neznamena ze se potrebna informace musi ztratit.Vy jste si vybájil nějaký svůj model, něčemu říkáte plugin a je to neoddělitelné, něčemu říkáte program a je to oddělitelné… Jediný rozdíl je ale ve skutečnosti jen v těch vašich nálepkách, ve skutečnosti je to pořád jedno a to samé.
Chces rici, ze pokud sql konzole neni soucasti nejakeho IDE tak to umet nemuze?Ne, jenom tvrdím, že pokud to ta SQL konzole bude umět, a bude takhle umět integrovat spoustu dalších nástrojů, bude se tomu říkat IDE.
Jak jsem uz psal, od NetBeansu me (krome jineho) odradilo prave to ze neumel a nedalo se s tim nic delat.Pokud něco neumí Vim, dá se to doprogramovat, ale pokud něco neumí NetBeans, doprogramovat se to nedá? Proč by to nešlo? Spousty případů dokazují, že to jde.
Kdyz jsem se smiril s tim ze pres IDE to nepujde, zjistil jsem ze tam venku je daleko sirsi vyber.Jistě, nástrojů, které dělají něco jiného, než IDE, je spousta. A pokud chcete dělat něco jiného, než k čemu je určeno IDE, je vhodné zvolit si ten jiný nástroj. To ale ještě neznamená, že se IDE nedá použít na nic.
Zkratka co se kvality tyce, "integrovany" prostredi bojuje na vsech frontach najednou, a to je boj ktery nejde dlouhodobe vyhrat.To je pouze vaše mylná představa o tom, k čemu slouží IDE.
A recem o tom ze nejaky IDE je dokonaly mam problem verit - nakolik jsem poznal uzivatele ruznych IDE, jejich nadseni neni dano kvalitou IDE ale neznalosti programu "tam venku" od kterych je jejich bajecne prostredi izoluje. Bez urazky - jsi toho ilustrativnim prikladem.Když ony ty programy „tam venku“ jsou tajné, a nikdo se o nich nesmí zmínit, ani když se na to někdo zeptá v diskusi. Takže se pak člověk zeptá, jak dostane výstup kompilátoru, analýzy kódu, kontextové nápovědy atd. on-line do Vimu, a na otázku nikdo neodpoví.
Dokumentuje to pouze to, že vaše představa, že všichni mají stejné potřeby a musí jim všem vyhovovat stejný nástroj, je mylná.Vidíte a já si z diskuze celou dobu myslel, že je to vaše představa.
To mi pripada jako reseni widlackyho problemu ktery v linuxu nepocituji.Záleží co děláte. Vim je dobrej editor na text, ale pod tím textem už nerozumí programu který píšete. Neumí efektivně doplňovat (existuje sice omnicompletion ale to není ještě úplně ono). Neumí dělat refactoring (a nevím o nástroji který by se dal z vimu nějak rozumně použít). Neumí další věci.
Naopak, "integrovane" prostredi je antitezi unixove filozofie "delat jednu vec, delat ji dobre a spolupracovat".To není, integrované pouze znamená, že těch 150 programů/modulů už někdo propojil smysluplně za mne, a že si to nemusím lepit sám ikea stylem.
Záleží co děláte. Vim je dobrej editor na text, ale pod tím textem už nerozumí programu který píšete. Neumí efektivně doplňovat (existuje sice omnicompletion ale to není ještě úplně ono). Neumí dělat refactoring (a nevím o nástroji který by se dal z vimu nějak rozumně použít). Neumí další věci.Vy používáte "neumí" místo "nevyhovuje mi jak to dělá", nedivte se, že vám pak každý hned neporozumí.
To není, integrované pouze znamená, že těch 150 programů/modulů už někdo propojil smysluplně za mne, a že si to nemusím lepit sám ikea stylem.Mně se IKEA líbí, mají docela fajn věci.
Vy používáte "neumí" místo "nevyhovuje mi jak to dělá", nedivte se, že vám pak každý hned neporozumí.Ne. Používám "neumí" a není to místo ničeho. Opravte mě pokud se mýlím.
Mně se IKEA líbí, mají docela fajn věci.To jsme rádi. Ale původní příspěvek byl o něčem jiném.
Ne. Používám "neumí" a není to místo ničeho. Opravte mě pokud se mýlím.Vždyť jste se usvědčil sám... píšete, že něco není úplně ono, tedy jasně subjektivní hodnocení, které by nemělo být vydáváno za objektivní.
To jsme rádi. Ale původní příspěvek byl o něčem jiném.To jsme rádi, ale já reaguji na váš příspěvek, kde ikeu svým způsobem znevažujete.
píšete, že něco není úplně ono, tedy jasně subjektivní hodnoceníPíšu že to není ono jako měřítko že to není 100% toho co (objektivně) lze umět. Na stupnici od 0 do 10 je v doplňování programů notepad na 0, vim na 5, vim s omni na 7, eclipse na 8 a idea na 10.
ikeu svým způsobem znevažujete.Máte bujnou fantazii. Ikeu jsem použil na přirovnání distribučního modelu. Na tom modelu není nic špatného ale nemusí vyhovovat všem zákazníkům. Pokud chcete bagr na každodenní kopání výkopů tak si ho nebudete měsíc skládat ale použijete hotovou věc. Stejné se dá říct o integrovaných řešeních na počítačích.
Delam sice v Eclipse, ale az zjistim, ze je neco efektivnejsiho, tak nebudu moc vahat.intellij idea